Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik niskotonowy Hi-Sound - pierdzi.

sannech 28 Cze 2012 17:08 1425 9
  • #1 28 Cze 2012 17:08
    sannech
    Poziom 8  

Witam, mam pewien problem kilka dni temu na allegro u nieuczciwego sprzedawcy wylicytowałem głośnik niskotonowy Hi-Sound 300W 8Ohm, wg. opisu miał być sprawny, miał wgniecioną kopułkę ale mniejsza o to, odkurzaczem ją wyssałem. Gdy go podłączyłem usłyszałem "pierdzenie" i w tym jest problem, na membranie widać małe odkształcenie tak jakby w środkowa warstwie była przerwana (mówię o tym stożku, nie zawieszeniu), zawieszenie gumowe jest OK, tak samo jak zawieszenie pod membraną. Co do tego "pierdzenia" podczas gdy palcem przytrzymam i minimalnie przycisnę w miejscu tego odkształcenia pierdzenie ustaje. Próbowałem w tym miejscu i od dołu skleić klejem, ale to nic nie dało ponieważ to uszkodzenie jest w środku pomiędzy warstwami. Sorry za niefachowe nazwy, ale próbowałem opisać ten problem jak najlepiej umie hehe. Nie wiem zbytnio co z tym zrobić, i czy napewno problemem jest wyżej wymieniona membrana, czy też nie jakaś cewka.

0 9
  • #2 28 Cze 2012 18:48
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pokaż to zdjęciu, bo za diabła nie wiem o co chodzi.

0
  • #4 28 Cze 2012 18:57
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Zamieść zdjęcie prawidłowo.
    Odklej kopułkę i zobacz czy nadal masz ten dźwięk.

0
  • #5 28 Cze 2012 19:02
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

A przepraszam, co ma kopułka do pierdzenia?

Widać przecież że membrana jest uszkodzona (ugięta), dlatego też cewka nie jest prawidłowo wycentrowana w szczelinie magnetycznej i ociera. Przytrzymując membranę w tym miejscu, pomagasz w prawidłowym wycentrowaniu cewki i jest ok.

Jedyną radą w tym momencie, jest wymiana membrany i jeżeli trzeba to całego ukladu drgającego, gdyż cewka też może być skrzywiona (trzeba wszystko sprawdzić).

Ewentualnie jakieś zabrudzenie w szczelinie magnetycznej. Tak czy siak, trzeba rozkleić i sprawdzić. Jeżeli nie masz o tym pojęcia (a tak wnioskuje), zanieś to do fachowca, bo więcej zepsujesz niżeli naprawisz.

Pozdrawiam

0
  • #7 28 Cze 2012 19:07
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Luke15 napisał:

A przepraszam, co ma kopułka do pierdzenia?
    A bardzo dużo. Miejscowe odklejenie, lub uszkodzenie kopułki powoduje niepożądane dźwięki.
    Luke15 napisał:
    Widać przecież że membrana jest uszkodzona (ugięta), dlatego też cewka nie jest prawidłowo wycentrowana w szczelinie magnetycznej i ociera. Przytrzymując membranę w tym miejscu, pomagasz w prawidłowym wycentrowaniu cewki i jest ok.
    Tego pewnym być nie można. Trzeba sprawdzić czy przy ruchu cewka ociera. Wybacz ale nie zauważyłem tego, na zdjęciu widziałem wgniecioną kopułkę. Mea Culpa.
    Ja jestem za tym, aby zacząć od sprawdzenia najbardziej prozaicznych możliwości usterki, takich jak: uszkodzenie kopułki, uderzająca lica, niecentryczność układu. Rozklejanie głośnika to ostateczność.

0
  • #8 28 Cze 2012 19:32
    sannech
    Poziom 8  

Jak tą kopułkę odkleić aby nie uszkodzić reszty ? Może będzie coś widać nie tak.

0
  • #9 28 Cze 2012 19:35
    wariato
    Poziom 43  

Najlepiej odciąć czymś ostrym, skalpel lub cienkim nożem do tapet.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega może sam sobie tak usuwać kopułki w głośnikach.
    Ciekawy pomysł na zniszczenie jeszcze bardziej tego głośnika.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

0