Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy nieodpowiednia obudowa szkodzi głośnikowi?

danonz 28 Cze 2012 18:13 2320 20
  • #1 28 Cze 2012 18:13
    danonz
    Poziom 14  

Witam.

Mam takie pytanie, może trochę prymitywne, ale nie potrafiłem znaleść na nie odpowiedzi.
    Otóż, jeżeli wsadzę głośnik basowy do obudowy 120l @ 40 Hz, jeżeli rekomendowana obudowa to 90 l @ 40 Hz, to czy będzie mu to szkodliwe?

Nie mówię teraz o dźwięku jaki będzie się z tego wydobywał, gdyż chcę to zrobić tylko na próbę, i tymczaswo umieścić jeżeli dźwięk byłby dobry.

Słyszałem o jakiś spadkach mocy itd. gdy głośnik jest w większej obudowie niż powinien.
    Chodzi mi konkretnie o głośnik: SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC

Posiadam suby 120 l na STX GDN 38-300-8, i teraz kupuję właśnie te nowe STXy, ale pierw kupuje głośniki, bo na materiały do budowy skrzyń mi nie starczy, więc tymczasowo chciałbym je tam umieścić.

I tak nie będę szalał z mocą na nich, gdyż zasile je po 400 W na każdy z Elmuza 2404M.
    Po prostu chcę wiedzieć czy nic im to nie zaszkodzi?

0 20
  • #2 28 Cze 2012 19:09
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

W 120L nic się im nie stanie, gdyż Xdam tego głośnika to 25mm jeżeli się nie mylę.

A odpowiadając na Twoje pytanie - tak, teoretycznie większa obudowa szkodzi poniekąd głośnikowi. Czym większa obudowa, mówimy tu o BR, tym mniejsza wytrzymałość mocowa głośnika ze względu na małą kompresje w paczce, która nie trzyma membrany i ta może przekroczyć swoje maksymalne wychylenie i uderzyć o nabiegunnik.

Jest to czysto teoretycznie. Natomiast tym głośnikom w 120L nic nie grozi, gdyż mają one bardzo duże Xdam, aczkolwiek nie należy ich katować na granicy swoich możliwości. Im mniejsza paczka, tym większa kompresja i lepsza "poduszka" trzymająca głośnik od tyłu.

0
  • #3 28 Cze 2012 21:15
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 28 Cze 2012 21:44
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 28 Cze 2012 21:58
    danonz
    Poziom 14  

Okej, czyli będzie to bezpieczne jeszcze w takiej obudowie dla tego głośnika czy nie? Jeśli rekomendowana to 90 l, a ja go wsadzę do 120 l ?

Rozumiem odpowiedzi na górze, i dziękuję za nie, lecz przy małej mocy również się niszczy?

Tylko tyle mi jest potrzebne, i zamykam temat.

Głośnik grałby pod 400 W, więc dużo mu podawane nie będzie, dodatkowo z filtrem dolnoprzepustowym 25 Hz, uciętym do 150 Hz.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Cze 2012 22:18
    _eddie_
    Poziom 32  

Mniejsza moc i używanie jej na maksimum też pogarsza sprawę bo przy przesterze wzmacniacz też może nie trzymać już tak dobrze głośnika w ryzach. Ale można V obudowy zmiejszyć np styropianem i o nic się nie martwić (oprócz strojenia BR jeszcze oczywiście).

0
  • #8 28 Cze 2012 22:51
    danonz
    Poziom 14  

Strojenie się zgadza, chciałbym tylko uzyskać 90 l, zamiast 120, trochę musiałbym tego tam naładować.

Nigdy nie przesterowuje końcówki :) Mniejsza moc, czyli 400, tyle ile potrafi, bez clipów, czyste wzmocnienie.

0
  • Pomocny post
    #9 28 Cze 2012 23:01
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Przy zmniejszeniu objętość obudowy, przy zachowaniu tego samego otworu rezonansowego, jego strojenie się zmienia.

W tej obudowie, przy podaniu 400W RMS na ten głośnik, maksymalne wychylenie osiągnie on przy ok. 52Hz i wynosić będzie ok. 9mm więc nic mu nie grozi.

Wychylenie liniowe tego głośnika to 8mm, natomiast niszczące 25mm - nie ma się o co bać :)

Nie znaczy to jednak, że powinien grać w takiej obudowie, osobiście aplikował bym go do 100L ale 120L dla 15" to nie jest znowu jakoś strasznie za dużo :).
    To że producent podaje 90L nie znaczy że w takiej tylko może grać, gdyż jest to proponowana obudowa która jest kompromisem między zejściem a skutecznością. Jeżeli wolisz lepsze zejście, robisz większą paczkę - tracisz na wytrzymałości, jeżeli chcesz większą skuteczność, robisz nieco mniejszą, wyżej strojoną - zyskujesz na wytrzymałości.

0
  • Pomocny post
    #10 28 Cze 2012 23:06
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Po dwa - Duży X-Max - to parametr podawany dla konkretnych warunków (czytaj - obudowy)

Niestety, ale tutaj Moderatorze głupoty piszesz...

Parametr Xmax nie zależy w ogóle od obudowy głośnika. Będzie zarówno taki sam w małej, zamkniętej obudowie, jak i "na wolnym powietrzu".

A na potwierdzenie, wzór na Xmax głośnika:

Xmax = (Hcew - Hnab) /2

gdzie:

Hcew - wysokość cewki
    Hnab - wysokość nabiegunnika górnego

Jak widać w powyższym wzorze, nie ma tam żadnych parametrów obudowy głośnika...
    Prosty wzór wynikający z budowy głośnika dynamicznego.

Od obudowy natomiast zależy, przy jakiej mocy, głośnik to Xmax osiągnie...

Głośnik grający poza zakresem wychylenia maksymalnego, będzie zniekształcał (czego faktycznie w wypadku subwooferów, nie usłyszysz zbyt szybko).

Xmax (zakres liniowej pracy głośnika) konkretnego głośnika z przykładu, to 8 mm W JEDNĄ STRONĘ.
    Xdam (wychylenie niszczące fizycznie głośnik) wynosi dla niego dokładnie 26 mm (połowa z 52)- po przekroczeniu tej wartości karkas cewki uderzy w nabiegunnik, i/lub zostaną zerwane zawieszenia.

Pozwoliłem sobie przesymulować Twój głośnik w WinISD PRO, poniżej przedstawiam wykres wychylenia membrany, z zastosowanym filtrem subsonicznym Linkwitz-Riley'a 4th@25 Hz (wg producenta, taki posiada Behringer CX 2310, a podejrzewam, że ten crossover stosujesz), moc dostarczona do głośnika 400W:

(Proszę nie sugerować się nazwą głośnika, parametry T-S wpisane są dla STX, a nie Beymy, tylko już nie chciało tworzyć mi się nowego głośnika...)

Jak widać, zarówno w obudowie 90l@40 Hz (szara linia), jak i 120l@40 Hz (zielona linia), sytuacja ma się bardzo podobnie- głośnik pracuje praktycznie w zakresie wychylenia liniowego, różnice dla poszczególnych obudów w zakresie 0,5 mm, więc pomijalne... W obydwu przypadkach tunel BR szczelinowy, 40 x 8 cm, czyli o dość sporej powierzchni, 320 cm2.

Poniżej wklejam Ci także teoretyczną charakterystykę przenoszenia, skoro już symulowałem :)

0
  • #11 28 Cze 2012 23:06
    danonz
    Poziom 14  

Okej dziękuję.
    Mam dokładnie ten sam crossover. Czyli mogę umieścić ten głośnik na jakiś czas w tej budzie.
    I tak to tylko tymczasowo, jakiś miesiąc, i będę budował do nich skrzynie, chyba że głośnik będzie mi odpowiadał w tej.

0
  • #12 28 Cze 2012 23:13
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Podsumowując, jeśli te obudowy masz ładne, odpowiadają Ci, to wg mnie, nie warto przerabiać na mniejsze, różnicy kolosalnej nie będzie. Głośnik ma pewien zakres obudów w jakich może pracować, a od konstruktora zależy, co jakim litrażem chce osiągnąć.

Tak jak Luke15 wspomniał, 120 l dla 15", to nie jest jakaś przesada...

Skoro tych starych STX-ów "nie rozklepałeś" (a były dużo słabsze mechanicznie, nie miały podwójnego dolnego zawieszenia- a ten nowy ma), to i nowe STX-y, używane z głową- pożyją długo i szczęśliwie :D

0
  • #13 28 Cze 2012 23:17
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak na marginesie, SPL powinien być wyliczony przez program na podstawie reszty parametrów - a nie ten podawany przez producenta. Według programu jest to 95,06dB.

Symulowałem zarówno w HornResp jak i WinISD - w HR wychodził nieco większy wychył, niż w ISD jednak tak jak kolega wyżej powiedział, w obu przypadkach głośnik powinien pracować jeszcze w granicy swojego Xmax, więc nic mu nie będzie przy tych 400W.

Co do "normy" podawania Xmax przez moderatora nie będę się wypowiadał bo kolega wyżej wyjaśnił już że bajki moderator pisze.

0
  • #14 28 Cze 2012 23:19
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Tak na marginesie, SPL powinien być wyliczony przez program na podstawie reszty parametrów - a nie ten podawany przez producenta. Według programu jest to 95,06dB.

Masz rację, aczkolwiek wklepałem tą podaną przez producenta, bo dla wychylenia membrany, ten parametr nie ma żadnego znaczenia, to żeby nie było niejasności.

0
  • #15 28 Cze 2012 23:31
    Sound Wave
    Spec od akustyki

Różnica w SPL wynika z sposobu jej podawania. W AES podaje się dla 2,83V dla 8 ohm lub 2V dla 4 ohm. Głośnik ma rezystancję cewki w granicach 3 ohm więc zamiast 1W dostaje minimalnie więcej (1,3W) i przekłada się to na trochę wyższą efektywność

Nie ma to żadnego wpływu na symulacje

0
  • #16 28 Cze 2012 23:36
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak, jednak SPL podawany przez producenta, jest często uśrednionym wynikiem dla pasma załóżmy od 40 do 1kHz - Co w momencie kiedy głośnik przy ok. 0,8-1kHz ma pik i podbicie ok 4dB? A no to, że w tedy cała średnia skuteczność się podwyższa. Co jeżeli głośnik ma takich pików więcej - a no średnia skuteczność wyższa.

W momencie kiedy robimy symulacje dla konstrukcji subbasowej interesuje nas pasmo od 40 do max 150Hz - a dla tej, skuteczność głośnika jest znacznie gorsza. Tak więc wpisanie do symulatora skuteczności podanej przez producenta, nie znając normy podawania jej (moc, pasmo) jest błędem i zakłamuje symulację.

0
  • #17 29 Cze 2012 14:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 29 Cze 2012 18:00
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Tak więc proszę zważyć na innych userów kiedy popełniają takie "gafy" - my się nie gniewamy i banów nie dajemy, ale moderator przeważnie za takie coś daje bez zastanowienia ;).

Tak czy siak, podsumowując - w obudowie 120L ten głośnik czuje się całkiem nieźle i nic mu nie grozi. Jest to dopuszczalny litraż dla głośnika o takiej średnicy i nie ma się o co martwić.

Moderowany przez dj-MatryAS:

I masz rację - 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Więc się nie zdziw, gdy kolejny taki pozbawiony związku post zostanie nagrodzony.
    Przy okazji - nadal się muszę upierać, że wyrwany z całokształtu wypowiedzi fragment można interpretować dowolnie. Jeśli czepiamy się takich pomyłek - wybacz, ale nie wydaje mi się, żebym w stosunku do kogokolwiek stosował jakieś kary. Zawsze czytam cały post i dopiero potem analizuję jego poprawność merytoryczną. W powyższym wypadku, przyznaję - (po raz drugi, skoro Koledze tak zależy) że poszedłem za bardzo na skróty, uważając że nie ma sensu bądź co bądź początkującemu na wyjaśnianie wszystkich zawiłości tego zagadnienia.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 14 Lip 2012 21:19
    dr_aus
    Poziom 24  

: wiśnia_lwa
    parametr Xmax podawało się tak około 5 lat temu. Obecnie większość marek estradowych podaje Xmax jako (wysokość cewki-wysokość szczeliny )/2 +1/4 wysokości szczeliny. Niektózy używają 1/3 a niektózy podają przy 10% zniekształceń.

Jednakże chciałbym zauważyć że znacznie przestrzelacie swoje teorie dotyczące Xdamage, ten parametr w zamyśle oznacza ograniczenie membrany, ale on ma się nijak do prawdy w tym przypadku. Xdam na poziomie 26mm mają bardzo drogie głośniki, których uzywam, a jak popatrze na STXa który lezy w warsztacie to on ma Xdam kilkakrotnie niższy.

0
  • #20 14 Lip 2012 21:30
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Wiem, że producenci "dodają tego wychylenia"- ja podałem wzór "matematyczny" na Xmax. Jeśli prawdą jest to, co mówisz, że Xdam jest "przeceniony", to świadczy to tylko źle o producencie. Nie miałem tego głośnika "rozbebeszonego", więc pozostaje wierzyć w to, co podał STX...

0
  • #21 15 Lip 2012 02:12
    dr_aus
    Poziom 24  

Wielu producentów tak robi. Dla mnie głośnik basowy bez testu z miernikiem wychylenia jest niewiadomą.

0