Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test na zawartość CO2 w układzie chłodzenia.

kombi15 28 Cze 2012 18:15 18690 9
  • #1 28 Cze 2012 18:15
    kombi15
    Poziom 17  

Witam fachowców.
    Temat skierowany do osób znających zagadnienie.
    Chciałbym opisać swój problem.Polega on na tym że podczas robienia testu na zawartość co2 w samochodzie vw crafter płyn który podczas testu ma zmienić barwę z niebieskiego na żółty, albo pozostać niebieski, zmienia go ale na zielony.Jest to kolor który podczas testu z wynikiem pozytywnym, pojawia się między niebieskim a żółtym.Dodam że robiąc test próbny w sprawnym samochodzie płyn nie zmienia barwy ,pozostaje niebieski.Instrukcja podaje że test ma wynik pozytywny jeśli płyn zmieni barwę na żółty.Podejrzewając że płyn stracił swoje właściwości wpiołem menzurkę pod butlę co2 płyn zrobił się żółty.Robiłem kilkadziesiąt takich testów i był albo pozytyw albo negatyw.
    I tu rodzi się pytanie -test pozytywny czy negatywny?
    Jak to rozumieć?Czy stężenie co2 jest zbyt niskie by spowodować przebarwienie płynu.A jeśli tak to czy kwalifikuje się to już do demontażu głowicy?
    Proszę o odpowiedz jedynie te osoby które miały taki problem, anie gdybaczy.

0 9
  • #2 28 Cze 2012 19:06
    Doktorr
    Poziom 33  

Bawiłem się tego typu testerami na bazie błękitu bromotymolowego , moje wnioski są takie że testery dają wynik jednoznaczny wtedy gdy jest to widoczne po innych objawach.

1
  • #3 28 Cze 2012 19:12
    kombi15
    Poziom 17  

Objaw jest taki że czasami wyrzuca ciecz chłodzącą przez zbiornik,więc niestety ten zielony kolor nie wróży dobrze.

0
  • #4 28 Cze 2012 19:18
    Doktorr
    Poziom 33  

Gdzieś mi tam się kołata że w dieslach zielony to już kiepskawo.

0
  • #5 28 Cze 2012 19:29
    kombi15
    Poziom 17  

Mi też tak się wydaje. Robiąc test próbny w sprawnym samochodzie płyn nie zmienia barwy co, jak mi się wydaje oznacza, że jednak w moim samochodzie jakieś stężenie co2 jest a z powietrza się nie pojawiło.

0
  • #6 28 Cze 2012 22:59
    Doktorr
    Poziom 33  

Zawartość co2 w powietrzu jest śladowa czyli ok 0,0385%

2
  • #7 29 Cze 2012 11:58
    andexp
    Poziom 18  

Nie lepiej podpiąć manometr pod układ chłodzenia i sprawdzić cisnienie czy nie jest przez przypadek za wysokie?
    Tesy na zawartość CO2 przy małych przedmuchach są mocno nieskuteczne.
    Ja już dawno przestałem im wierzyć, a wykonuję je tylko dlatego, że kient się upomina lub "chce sprawdzić" i wtedy aby w 100% potwierdzić diagnozę.
    Nie traktuj tego testu jak wyrocznię, bo można się mocno zdziwić.

2
  • #8 29 Cze 2012 13:43
    toku74
    Poziom 31  

andexp napisał:
    Nie lepiej podpiąć manometr pod układ chłodzenia i sprawdzić cisnienie czy nie jest przez przypadek za wysokie?
    Tesy na zawartość CO2 przy małych przedmuchach są mocno nieskuteczne.
    Ja już dawno przestałem im wierzyć, a wykonuję je tylko dlatego, że kient się upomina lub "chce sprawdzić" i wtedy aby w 100% potwierdzić diagnozę.
    Nie traktuj tego testu jak wyrocznię, bo można się mocno zdziwić.

Ale on jest najbardziej miarodajny. Jak spełnione są inne warunki /twarde węże, zimny dół chłodnicy, wywala płyn, brak ogrzewania/ to ten test jest "na dobicie". Czy on jest mocno nieskuteczny? Wątpię. Markowy płyn reaguje z CO2. Więc skoro reaguje to dlaczego ma się barwić bez jego udziału? A skąd w układzie chłodzenia CO2 w ilości barwiącej płyn?
    W moich przypadkach użycia testera płyn w silnikach benzynowych barwi sie na zielono, natomiast w dieslach na żółto. Nie wnikałem nigdy dlaczego tak jest /a chętnie poznam opinię na ten temat jakiegoś chemika/, ale sam tester źle wskazał tylko raz /ni ilość ogólną testów to może 0,01%/. A i to była raczej moja wina, gdyż posłużyłem się zasysaczem i najprawdopodobniej zaciągnąłem opary płynu, który zabarwił ciecz.

2
  • #10 23 Lut 2017 16:25
    kicajjan
    Poziom 5  

Hej odgrzebie kotleta ... mam pytanie zrobiłem test na Co2 i zamiast ciśnienie powinno iść na zewnątrz tego lejku to jakby mi zaciąga ten płyn reakcyjny i kolor sie zmiania na zielony w benzynie

3
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo