Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejście instalacji 6 żyłowej na 4 żyłową

28 Cze 2012 19:41 3619 17
 • Poziom 8  
  Witam,
  Bardzo proszę o pomoc w powyższej sprawie. Kupiłem właśnie mieszkanie i okazało się że poprzedni właściciele dali porządnie ciała przenosząc domofon w inne miejsce. Do instalacji 6 żyłowej (poniżej pokazuję zdjęcie podłączenia czarnego kabla 6 żyłowego do białego 4 żyłowego) położyli kabel 4 żyłowy. W związku z tym nie działa słuchawka w domofonie. Na dłuższą metę zaczyna to się robić uciążliwe, bo z resztą jaki jest użytek z domofonu skoro nie wiadomo kogo się wpuszcza :-/. Poniżej przedstawiam zdjęcie podłączeń w domofonie. Jak widać kabel do słuchawki i mikrofonu nie są podłączone. Podłączona jest za to masa elektrozaczepu. Może by jakoś tą żyłę wykorzystać?
  Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Układanie nowego kabla nie wchodzi niestety w grę.
  Przejście instalacji 6 żyłowej na 4 żyłową

  Przejście instalacji 6 żyłowej na 4 żyłową
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny dla użytkowników
  Być może instalacja jest 4 żyłowa i dlatego przedłużyli tylko 4 żyły. Czasem tak bywa, że są jakiś żyły w zapasie. Gdyby tak było u ciebie, to podłącz ten unifon tak jak do instalacji 4 żyłowej. Otwieranie zamka jest wtedy realizowane przez zwarcie żyły mikrofonowej do masy.

  1 - słuchawka
  CA - wywołanie
  2 - mikrofon
  6 - masa
  2 i 9 połącz kawałkiem kabelka
  Zerwany mostek na druku też połącz lutownicą lub jak jej nie masz to kawałkiem kabelka połącz 6 i 10.

  Dla zrozumienia tego co napisałem masz rozpiskę wyprowadzeń tego unifonu.

  Przejście instalacji 6 żyłowej na 4 żyłową
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 8  
  Zybex, ogromne dzięki za odpowiedź. Jutro będę próbował podłączyć to według Twojej podpowiedzi. Być może poprzedni właściciele zmienili słuchawkę i nie potrafili jej później podłączyć pod instalację 4 żyłową. Oby tak było.
 • Pomocny dla użytkowników
  Chodzi o to, że być może domofon był na 4 żyły i oni przedłużając zaoszczędzili po prostu na kablu. W swojej praktyce spotykam takie rozwiązania, że przy 6 żyłach wykorzystane są tylko 4. Popularne unifony analogowe dostępne w sprzedaży są pod tym względem uniwersalne, bo pasują do instalacji 4, 5 lub 6 żyłowych.
  Po to m.in. jest ten mostek na druku, a przykładowo w Wekcie TK6 masz do dyspozycji 2 jumpery, które służą do dowolnych konfiguracji unifonu.

  Nie mniej jednak jeżeli u ciebie w bloku inni użytkownicy jednak mają wykorzystywane wszystkie 6 żył, to te moje podpowiedzi na nic się zdadzą.
  Ewentualnie potem pomyślimy co dalej możesz zrobić.
 • Poziom 8  
  Niestety, wszystko wskazuje na to że instalacja jest 6 żyłowa. Po pierwsze idąc tropem instrukcji jakie znalazłem na forum nie znalazłem w tych 4 kabelkach słuchawki. Po zdemontowaniu domofonu podłączyłem go na chwilę do jednej w wolnych żył i tam okazał się że jest słuchawka. Dodatkowo przyszedł czas aby zaopatrzyć się w miernik. Od razu powiem że nie jestem z wykształcenia elektrykiem czy też elektronikiem. Poniżej przedstawiam jakie napięcia odczytałem na kabelkach względem masy (niebieski drucik). Pod warunkiem że masa dobrze zlokalizował mój poprzedni właściciel.
  niebieski -masa
  pomarańczowy - 0V (z tego co widzę to jest to wywołanie)
  zielony - 6,82 V
  I biały - 6,65 V
  II biały - 1,4 V(i spadało w trakcie pomiaru, tutaj znalazłem słuchawkę)
  III biały - 8,56 V

  Mam nadzieję że to coś podpowie osobie chętnej do udzielenia mi pomocy w temacie. Zybex, ogromnie liczę na Ciebie :-).
 • Pomocny dla użytkowników
  Tam gdzie spada napięcie jest słuchawka i tam możesz na próbę podłączyć słuchawkę i rzecz jasna masę. Tam gdzie masz największe napięcie (w instalacji bez unifonu) to ma iść na zacisk mikrofonu unifonu.
  Jeżeli masz rzeczywiście instalację 6 żyłową, to zwarcie dwóch kabelków ze sobą spowoduje otwieranie zamka. Możesz to usłyszeć w słuchawce.
  Nie miałem do czynienia w swoim mieście z instalacjami 6 żyłowymi. Być może do otwarcia zamka służą te kabelki z podobnym napięciem.
  Na żyle wywołania nie powinno być napięcia, bo stoi ona na izolacji.
 • Poziom 8  
  Czy w takim razie da się przejść z tych 6 żył na nieszczęsne 4?
 • Pomocny dla użytkowników
  Musiałbyś z czegoś zrezygnować. Przykładowo gdy usłyszysz dzwonek to tylko otworzyć drzwi bez rozmowy.
 • Poziom 8  
  Czyli tak jak jest teraz. Mogę otworzyć drzwi ale już nie dowiem się kto jest na dole. Wyżej w postach wspominałeś coś że może da się zrobić ale chyba jednak nici :-(. Szkoda. To tylko uświadamia mnie w tym jakimi ignorantami byli poprzedni właściciele.
 • Pomocny dla użytkowników
  Albo możesz usłyszeć dzwonek, porozmawiać z klientem i ewentualnie potem zejść do drzwi aby mu otworzyć.
  jackal_kk napisał:
  Wyżej w postach wspominałeś coś że może da się coś zrobić
  Bo myślałem, że te dodatkowe żyły mogły być tylko rezerwą.
 • Poziom 8  
  Zybex, dzięki za dobre chęci, ale nie mieszkam na parterze :-).
  Chciałem przeprowadzić eksperyment myślowy. Co by było gdybym na jednym przewodzenie poprawadził mikrofon z elektrozaczepem i wzierał do masy przy otwarciu? Tak jak przy instalacji 4 żyłowej?

  Dodano po 15 [minuty]:

  A może... wpadłem na jeszcze inny pomysł. Zybex, proszę o podpowiedź czy dałoby się tak zrobić i gdzie szukać podzespołów lub części.
  Myślałem o tym aby w unifonie na ścianie zostawić rozmowę i otwieranie (bez wywołania). A "głośniczek wywołania zamontować tam gdzie jest przejście z 6 na 4 żyły. Co o tym myślisz?
 • Poziom 16  
  Witaj!

  Mam rozwiązanie do Twojego problemu. Istnieje możliwość zamiany instalacji na 4ro żyłową. Ja użyłem coś takiego:
  http://www.mifon.pl/sklep/towar/76/70a0030-przystawka-linii-4-przewody.html
  Jednak należy podłączyć koło centralki albo dodać zasilanie boczne, co wiąże się z następnymi przewodami w domu:/ dlatego należy znaleźć centralkę i podłączyć przy niej. Jeżeli to faktycznie instalacja 6żył, to trzeba będzie zmostkować masy otwierania i rozmowy, u mnie np już było przerabiane i wystarczyło wpiąć. Dla sąsiadów zostaje wszystko po staremu a u siebie otwieranie załatwiasz zwieraniem mikrofonu do masy. Wychodzi wtedy 4 przewody: wywołanie, masa, głośnik i mikrofon.
 • Poziom 8  
  Cześć Mscichu,
  Dzięki za podpowiedź. To dodatkowe zasilanie powinno być podpięte do tego układu?
  Widzę na zdjęciu że są tam cztery wejścia.
  MCU - co to takiego? Nie mogę tego rozszyfrować.
  Masa
  Rygiel
  +15V - tutaj pewnie przychodzi zasilanie?
  Czy masz może jakiś schemat jak to należy podłączyć.
  U mnie na bank jest instalacja 6 żyłowa. Myślałem już aby przy przejściu z 6 na 4 żyły zamontować tylko dzwonek do wywołania ale niestety rozbiłem się na masie rygla. Myślałem że jak będę zwierał rygiel do masy to otworzę drzwi. Niestety rygiel ma swoją masę (chociaż jest tam napięcie). I tylko zwarcie tych dwóch kabli powoduje otwarcie. Aby było ciekawie na obydwu jest napięcie.
  Mscichu będę bardzo wdzięczny na jakiś poglądowy schemat jak to przejście zrobić.
 • Poziom 16  
  Witaj!

  Może ładnie to nie wygląda ale postaram się opisać. Wszystko podłączamy koło centralki/wzmacniacza. +15 nie musi być koniecznie 15v wystarczy znaleźć mostek prostowniczy na płytce wzmacniacza i tam się wpiąć w +. Masa to wiadomo;p MCU to mikrofon unifon/słuchawka. Rygiel to sterowanie masą cewki załączającej elektrozaczep. Urządzenie to wykrywa zwarcie mikrofonu do masy i zwiera "RYGIEL" też do masy. Należy zastosować przekaźnik, aby odizolować napięcie przemienne elektrozaczepu od wzmacniacza. W mieszkaniu podłączasz jak w poście wyżej.Przejście instalacji 6 żyłowej na 4 żyłową
 • Pomocny dla użytkowników
  Niestety nie każdy może sobie pójść do centralki i przyłączać jakieś własne ulepszenia. To tylko może zrobić osoba, która to montowała lub przynajmniej zajmuje się konserwacją. O ile w ogóle masz dostęp do centralki, to możesz próbować, ale co się stanie jak coś się sknoci u wszystkich mieszkańców twojej klatki?

  Ps. Miałem kiedyś przy sam sobie dorobił jakiś brzęczyk, bo chciał mieć głośniejszy dzwonek. Nie dość, że nie osiągnął tego co zamierzał, to spowodował uszkodzeni, że nikt z mieszkańców nie był słyszany w kasecie. Mało tego nie było go w domu jak ustaliłem, które mieszkanie powoduje obciążenie. Oczywiście odłączyłem go, aby inni mogli korzystać z domofonu. Na drugi dzień zadzwonił i poprosił mnie o ponowne włączenie. Poprawiłem mu przy okazji jego błędne podłączenie i wywaliłem dodatkowy brzęczy, który okazał się zupełnie niepotrzebny.
 • Poziom 16  
  Oczywiście zgadzam się z Tobą, że osoba która nie ma podstawowych umiejętności nie powinna wkładać rąk gdziekolwiek.

  Jednak jest możliwe podłączenie tego w mieszkaniu, oczywiście dodając zasilanie +15V z tym, że nie dość, że ktoś w szafie będzie miał dodatkowy zasilacz to jeszcze niepotrzebne przewody.

  Dodatkowo jeśli ktoś nie umie to po zakupie może poprosić instalatora o podłączenie (dowiedzieć się w administracji na jakich zasadach są naprawy).

  Swoją drogą dziwi mnie, że nikt nie reaguje jak ktoś proponuje aby z linii mikrofonu ładować sobie akumulatory (szukałem informacji na temat interkomu w domofonach) aby zasilać procesor i wzmacniacz, co powoduje większe obciążenia niż dedykowany układ!
 • Pomocny dla użytkowników
  Ja na miejscu autora tematu mimo wszystko bym pociągnął te 2 dodatkowe żyły. Biały kabelek instalacyjny jednoparowy jest bardzo cienki i łatwo go wcisnąć choćby pod listwę podłogową. Jak jest możliwość to oczywiście cienki rowek i zagipsować (szczególnie na klatce).
 • Poziom 34  
  1-ustalone sa :przewód masy i wywołania
  : pracuje słuchawka -przewód masy i przewód słuchawki.
  2-słuchając , podłączyć jakiś mikrofon lub zwierać do masy pozostałe /kolejno/-tak aby ustalic ,który przewód jest do rozmowy.
  3-być może zwarcie tego przewodu do masy /opornoścą 100-200 omów / spowoduje prace przekaznika zaczepu.
  4-można też iść do sasiada...i podejrzeć typ domofonu oraz podłaczenia.