Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pastuch (spalone elementy układu)

28 Cze 2012 20:54 7046 18
  • Poziom 9  
    Witam. Znajomy przyniósł mi pastucha (zdj. w załącznikach) z zapytaniem gdzie można kupić takie elementy i czy to zrobię, zgodziłem się ale mam mały problem ponieważ nie mogę znaleźć schematu tego czegoś czego nie mam nawet nazwy ;|
    Więc zwracam się do was bo widzę że nie brakuje tutaj obeznanych ludzi. na zdj nr 3 jest inny układ tam z kolei ponoć wina jest w tranzystorze (?) tak mi powiedział znajomy. Ze gdy chce załączyć pastucha robi zwarcie styków przy tranzystorze i działa. Nie jestem wtajemniczony jeszcze aż tak w elektronikę żebym mógł stwierdzić czy to prawda więc pytam was czego to wina. (przepraszam za jakość zdjęć ale mam tylko telefon)

Zapoznaj się z ogłoszeniami w dziale- zasady wklejania zdjęć i dodaj zdjęcia wg instrukcji!
    [Akrzy]
    Pastuch (spalone elementy układu) Pastuch (spalone elementy układu) Pastuch (spalone elementy układu) Pastuch (spalone elementy układu)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam dziękuje za szybką odpowiedz i przepraszam za moją długą nieobecnoś. Wylutowałem element tranzystor?? ten przy kondensatorze i pisze na nim :
    MRC
    BTB16800BW
    C3 50

Czy mam wymienić ten element? A i czy w miejsce tego rezystora można by wstawić inny? jakiej mniej więcej wartości? rzędu kilku kilo omów czy kilkuset?
  • Poziom 9  
    Rozumiem. A jest jakaś "domowa" metoda by sprawdzić czy ten triak jest uszkodzony?
  • Poziom 9  
    Kupiłem dzisiaj ten triak lecz nie mogłem dostać 800V wiec kupiłem 16A/600V będzie można zastąpić go takim ? Zwęglony rezystor po wylutowaniu pokazywał na mierniku +- 10kOhm Jak chciałem jeszcze raz sprawdzić rozkruszył sie ;/ Mam na zbyciu rezystory 10K i 15K wstawić któryś z nich ?
    Halo Halo? jest ktoś w stanie odpowiedzieć an moje pytanie ? Wink
  • Poziom 9  
    Ten Triak Sprawdziłem tą metodą którą podałeś Christophorus Ale zamiast żarówki dałem mały głośniczek 3W i załącza się. Czyli to by znaczyło że Triak jest w porządku ? Połączyłem przewody do triaka w ten sposób.

• Poziom 9  
    Dioda D3 jest w porządku na zdjęciu tak wygląda tylko. A czy w miejsce tego spalonego rezystora wstawić 10kOhm? Bo gdy go mierzyłem to do chwili kiedy sie nie rozpadł omomierz pokazywał wartości skokowo od 8k do 15k ale wartość na koniec spadała i trzymała śie przy 10k. A i przy tej białek płytce obejrzałem wzrokowo te elementy i nie widze nic podejrzanego kondensatory nie są spuchnięte nic nie jest przykopcone. Co proponujesz sprawdzić ? Możliwe że po wstawieniu tego spalonego rezystora zadziałałby ten układ hm? A ta płytka (zielona) sam juz nie wiem co tam może się dziać ;|
  • Poziom 9  
    Właśnie chodzi o to że nie chciałem dotykać nóżek i samymi igłami miernika dotykałem ich . dlatego się rozpadł. Na pewno nie było kontaktu bo rączki są izolowane. Płytka jest zalana ale klejem czy czymś takim oryginalnie .Wiem wygląda an zdjęciu jakby to była woda ale to taka warstwa jakby klej .. Ten element to chyba cewka

• Poziom 9  
    Z tego co pamiętam jak mówił to chyba na stałe były połączone te nóżki. Okej sprawdzę ten dławik A jeśli chodzi o tę drugą płytkę to jaki mam wstawić rezystor? dzięki za informacje.
  • Poziom 9  
    Dowiedziałem się właśnie że te nóżki triaka nie były zwierane na stałe wystarczył tylko impuls. A co do tego rezystora mam w domu taki 10kΩ jak sprawdzić jaka jest jego dopuszczalna moc?
  • Poziom 9  
    Aha no to ten rezystor który posiadam wygląda jak ten R10 Wiec nie wiem czy go wstawiać ? Dzisiaj musze juz zwrócić te płytki . Za długo sie z tym bawiłem ale trudno może jak wstawie ten rezystor to zadziała