Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ropam NEO - zawieszanie się centrali

hektor8 28 Jun 2012 22:54 5971 24
Optex
 • #1
  hektor8
  Level 9  
  Szukam użytkowników lub instalatorów centrali ROPAM NEO chętnych do sprawdzenia czy u nich występuje ten sam problem co u mnie.

  Scenariusz:

  1. Zasłonić garnkiem metalowym antenę centrali, żeby zasymulować utratę sygnału GSM.
  2. Wywołać zdarzenie, które spowoduje próbę wysyłania SMSa.
  3. Podczas wyświetlania się koperty na panelu ciągle próbować rozbrajać i uzbrajać alarm oraz odczytywać historię zdarzeń.

  Objawy:
  Przeważnie centrala zawiesza się. Na panelu pojawiają się informacje o błędach komunikacji, brak możliwości rozbrojenia i uzbrojenia alarmu za pomocą panelu i pilotów. Panel resetuje się. Przekaźniki w module pilotów są załączane, mimo że centrala nie reaguje, co może doprowadzić do sytuacji, że użytkownik wejdzie do środka przekonany, że deaktywował alarm, a włączy się syrena, lub też wyjdzie z domu nieświadomie pozostawiając nieaktywny alarm.
  Ta sytuacja trwa od kilku sekund do kilku minut. Błąd występuje także w innych scenariuszach, ale trudniej go zreprodukować.
 • Optex
 • #2
  skalsky5000
  Level 21  
  Uaktualniłeś oprogramowanie w centrali,panelu i Partner GSM ?
 • Optex
 • #3
  hektor8
  Level 9  
  Oprogramowanie jest aktualne. SW NEO 1.7, SW panelu 1.5N. Chodzi o to, że wada ujawnia się tylko w warunkach słabego sygnału GSM, więc nawet jeśli występuje we wszystkich sztukach produktu (tego nie wiem, bo mam mam tylko jedną sztukę), to większość użytkowników nie zaobserwuje żadnych objawów, bo mają dobry zasięg GSM. Niestety włamywacze mogą zagłuszyć GSM, dlatego uważam, że warto sprawę zweryfikować. Obecnie maksymalny czas na jaki udało mi się wysypać centralę to 25minut (bez garnka, i bez wcześniejszego wyświetlania się koperty). Potem musiałem iść do pracy, więc nie wiem dokładnie ile to trwało.
 • #4
  hektor8
  Level 9  
  W ciągu ostatnich ośmiu dni dwukrotnie zdarzyło się, że alarm się nie uzbroił po naciśnięciu przycisku na pilocie (system zareagował na wciśnięcie przycisku zamykając bramę garażową ale się nie uzbroił). Dopiero po powrocie, po 1 do 2 godzin, zorientowałem się, że system nie był uzbrojony. Warto zauważyć, że przecietny użytkownik nie zauważyłby, że alarm się nie uzbroił i wiezryłby, że jest niezawodny. Co więcej, jeśli to zachowanie jest związane poziomem sygnału GSM, mogłoby potencjalnie zostać wykorzystane przez osoby trzecie i poprzez zagłuszenie lub zakłócenie sygnału GSM mogłyby spowodować nie uzbrojenie się alarmu. Dlatego zachęcam osoby posiadające lub montujące centrale ropam NEO do przeprowadzenia testu z garnkiem, aby zweryfikować czy problem dotyczy na pewno tylko mojego egzemplarza.
 • #5
  skalsky5000
  Level 21  
  Skoro masz problem to istnieje coś takiego jak serwis albo chociaż dział techniczny czemu tam nie uderzysz . Mam zestaw neo, psrrf, tpr2w i nic takiego nie zaobserwowalem.
 • #6
  hektor8
  Level 9  
  A probowałes zrobić u siebie test z garnkiem, o ktorym pisalem? Jesli masz dobry zasieg GSM to problemu nie zaobserwujesz, ale to nie znaczy, ze wszystko jest OK. W koncu wlamywacz moze zagluszyc GSM. W przypadku mojej centrali moze to skutokowac problemami z uzrojeniem alarmu za pomoca pilotow i panelu.

  Jesli nie chcesz robic testow z garnkiem to chociaz nacisnij przycisk w pilocie podczas wczytywania historii zdarzen przez panel. Powoduje to wyswietlenie komunikatu o bledzie komunikacji na panelu.
  Podsumowujac z trzech ukladow GSM/uklad pilotow/panel, wystapienie potrzeby komunikacji z procesorem centrali dwoch ukladow jednoczenie, powoduje wysypanie sie komunikacji z jednym z tych urzadzen (tym o nizszym prorytecie).
 • #7
  lewir
  Level 12  
  Witam.

  Temat trochę stary, ale może ktoś to jeszcze czyta i też ma problemy, więc piszę co mnie spotkało.
  Garnek na antenie daje u mnie jedną lub dwie kreski. Mam NEO i zasilacz PSR bez pilotów. I nie muszę aż tak kombinować by system zgłupiał. Wystarczy, że podczas wczytywania zdarzeń spowoduję naruszenie kilu wejść. Zamiast zdarzeń mam komunikat o błędzie, błąd wysyłania ramki coś tam jeszcze i potem restart. Oczywiście po restarcie mam wyłączony gong z wejść. W zdarzeniach pojawia się też powrót wejścia 255 choć naruszenia nie było. Gdy mnie nie ma w domu ktoś narusza wejście np. 4 a do niego nic nie jest podłączone - jest zwora do masy i NC. Nie mam jeszcze pewności, czy te wariactwa dzieją się tylko przy niskim sygnale GSM, ale po woli tracę zaufanie do całości. Oczywiście jak zawsze miły Pan z serwisu radzi wgrać nowy soft, ale ta recepta zaczyna mnie wkurzać... czy oni ładują na produkcji dziurawe procki i im potem bity wypadają??? Ja na razie tylko się tym bawię, bo mam zamiar polecić to swoim kolegom z mojej branży do monitorowania stacji uzdatniania i pompowni. Jak na razie moje odczucia są mieszane... Niestety zanim polecę coś innym muszę sam to dobrze poznać - na razie wychodzi na to, że albo ja albo NEO jest niedorobiony :-)
  Pozdrawiam i czekam na inne opisy na + lub -
  Lewir
 • #8
  hektor8
  Level 9  
  Witam. Generalnie system ma problem jeśli kilka modułów wymaga komunikacji jednocześnie, tzn. moduł GSM, panel i moduł pilotów. Wciśnięcie przycisku na pilocie podczas wczytywania historii zdarzeń prowadzi do podobnych problemów z komunikacją. Włamywacz może zdalnie zakłócić sygnał GSM i próbować doprowadzić do nieuzbrojenia się systemu lub wywołania fałszywego alarmu. Nie sądzę by to był system wart polecenia.
 • #9
  ADAM445
  Level 10  
  Mam ten system od kilku miesięcy i problemów z nim nie mam żadnych wręcz przeciwnie spełnił swoje zadanie i uruchomił sie przy manipulowaniu przy roletach zewnetrznych przez nn osobników. Garnków na antenę nie zakładam pilota co prawda nie mam ale nic się nie zawiesza bez garnka na antenie. Oczywiście nie jest to ideał swoje wady ma oprogramowanie mozna dopracowac. Sam alarm jest nowoczesny i funkcjonalny mozna za jego pomocą wykonać pewne elementy inteligentnego domu niewielkim kosztem. Ogolnie jestem zadowolony
 • #10
  lewir
  Level 12  
  Witam Adam445.
  Dziękuję za te uwagi i spostrzeżenia.
  Ja też jestem zadowolony, bo za cenę panela dotykowego z wyższej półki (cenowej :-) ) mam kompletny alarm ze strefa nocną, sterowaniem SMS i namiastką automatyki. I mimo, że miałem kilka "wpadek" nadal uważam, że to był dobry wybór. Dzięki uprzejmości Ropamu zamiast oddawać moją nową płytę do naprawy, dostałem nową na zamianę - to też plus dla Firmy. Ale czy Ty kiedykolwiek przeglądałeś dokładnie dziennik zdarzeń i go analizowałeś? Czy nie pojawiają Ci się zapisy, że w ciągu dnia temperatura w domu nagle spada do -1 stopnia a potem wraca do +20? Ze masz godzinę 255.38? Że masz powrót wejścia, które nie było naruszone? Niestety mimo wymiany płyty na nówkę ciągle mam te dziwne zapisy. Nie mam ich natomiast w tworzonych plikach *txt - tam minuta po minucie jest OK, ale to tylko temperatury i wej. analogowe. Widzisz, ja oprócz monitorowania swojego domu, chciałem monitorować w tani sposób kupę punktów w pracy. Nie chcę o 2 w nocy dostawać nieprawdziwych relacji - to już wolę nic nie wiedzieć :-). Poza tym Hektor8 moim zdaniem mógł odkryć jakieś powiązanie błędnej pracy centralki gdy jest ona na granicy zasięgu, ale jakoś nikt nie chce o tym wiedzieć... cóż, czasami jest to wygodniejsze. Ja automatyką i ogólnie elektroniką zajmuję się od ponad 30 lat i wiele dziwnych i "niemożliwych" rzeczy już wiedziałam - a po wnikliwej analizie i testach te niemożliwe okazywały się być możliwe. Dzięki temu mam sporo do opowiadania przy ogniskowej kiełbasce :-). Jeszcze raz dziękuję za wpis, ale radzę zrób test z pracą na słabym sygnale GSM (1-2 kreski) i odpisz. Brak uzbrojenia bez wiedzy uzbrajającego może się skończyć utratą rolet lub czegoś więcej... Ja też nie mam pilota, ale to nie w tym problem. Z błędnymi zapisami już się pogodziłem - to wada, z którą da się żyć, a do pracy spróbuję użyć NEOGSM lub inną nowość ROPAMU - no chyba, że zmienią politykę cenową... oby nie zmienili.
  Pozdrawiam
  Leszek.

  Dodano po 14 [minuty]:

  ADAM445
  jeszcze zapomniałem zapytać co miałeś na myśli pisząc "oprogramowanie mozna dopracowac"???
  Że niby kto ma to zrobić???
  Przed chwilą znowu sprawdzałem na stronie ROPAM dla NEO jest wciąż v2.0 - sprawdź sobie od kiedy i od kiedy obiecywana jest aktualizacja...
  Już raz była mi wytknięta moja naganna postawa, ale mimo to napiszę, że przypomina mi to "złego rodzica" co olewa stare dziecko jak mu się rodzi nowe. Ale jestem wyrozumiały i też niecierpliwie czekam na to nowe - oby było warto. Życzę tego wszystkim - i konstruktorom i użytkownikom.
  Leszek.
 • #11
  extremeee
  Level 25  
  Drodzy koledzy pamiętajcie ze to nie jest system alarmowy tylko moduł komunikacyjny z funkcjonalnością alarmu więc nie spodziewajcie się extra stabilności szczególnie w tej cenie.
 • #12
  TMG
  Level 12  
  Nawet jeśli jest to moduł z funkcjonalnością alarmu to nie ma prawa się zawieszać ani też nie może być sytuacji, że alarmu nie da się uzbroić albo rozbroić. Co do pozostałych funkcji to można by podyskutować czy i jak powinny działać za tą cenę.
 • #13
  ADAM445
  Level 10  
  Witam
  Po Twoim wpisie sprawdzilem historie i nic takiego tam nie ma są wpisy ze zdarzeń o których wiem ,byłem powiadomiony sms-em.Nic takiego o czym piszesz nie ma. Nigdy system nie rozbroił-uzbroił sie samoczynnie. Temperatury są normalne (pokojowe) mam tylko jeden czujnik.System kupiłem z uwagi na zaawansowanie technologiczne w przystrpnej cenie.Równiez jestem elektronikiem z 35 letnim stażem co prawda głównie w RTV ale z alarmem poradziłem sobie sam.
  Sygnał GSM nie jest idealny 2 kreski ale u mnie nie jest to problemem. Co do poprawy oprogramowania to oczywiście powinien to zrobic producent a poprawic powinien oprogramowanie manipulatora dotykowego a w szczególności sterowanie wyjściami działa ono bez problemu komendami sms czy z aplikacji na smartfona a z manipulatorem są problemy. Poza tym potrafi czasami wysłać dwa sms-y jeden po drugim ze stanem systemu. Innych uwag nie mam. Mam dość rozbudowany system zajęte wszystkie wejścia i wyjścia podłączony domofon i kamery.
  W firmie również będę zakladał neo z uwagi na to że mozliwa jest komunikacja dwóch central między sobą (niestety nie w każdej sieci GSM)
 • #14
  lewir
  Level 12  
  Witam ADAM445
  No i kurde nie wiem czy się cieszyć czy martwić...
  No bo ja mam te dziwaczne wpisy (udokumentowane) a wymiana płyty nic nie dała. Ale skoro zapewniasz, że u Ciebie ich nie ma, to znaczy że ja mam pecha - nie jest to wada systemu. Te podwójne SMS-y (czasem potrójne) też mam, ale zwaliłem to na sieć - do testów używam PLAY. Ale z tym sterowaniem z poziomu panela dotykowego, to mnie zmartwiłeś na maxa. Mój system ma 20 wejść i miał mieć docelowo dwa panele TPR - jeden wyniesiony do drugiego obiektu. Stamtąd pracownik by sobie mógł różne pompy załączać... No SMS-ów to raczej nie będą chcieli wysyłać bo telefony prywatne... I mówisz, że domofon też da się odsłużyć w czasie rzeczywistym? I klatki z kamer też da się przesłać? No to mnie podnosi na duchu :-) A co do temperatur, to masz czujnik co mierzy temperaturę wnętrza panela dotykowego, czy taki wyniesiony podłączony do centrali? Ja mam dwa wyniesione i może stąd mamy inna praktykę z rejestracją temperatur.
  Pozdrawiam
  Leszek.
 • #15
  ADAM445
  Level 10  
  Witam
  Ja nie mam aż tak rozbudowanego systemu.Mam zajete jedynie 9 wejść i 8 wyjść.Czujnik temperatury zewnętrzny 1 i ten w panelu Panel podtynkowy temperaturę pokazuje prawdziwą .Wygląda o niebo lepiej niz ten natynkowy.Jako drugi chcę podłączyć czujnik mierzący temperaturę pieca CO ale jeszcze go nie mam
  moduł video działa ok mms z kamer dostaję bez problemu z domofonem w zasadzie z videobramofonem działa tylko z kenwei ropam obiecuje moduł do integracji z każdym cyfrowym systemem ale nie wiem czy już jest dostępny.Problem ze sterowaniem wyjściami z poziomu panelu polega na tym ze nie zawsze da sie to włączyć (ikona żerówki na panelu) Również uzywam karty sim Play ale niestety nie mozna przez tą sieć połączyć dwóch central jest to jedyny problem jaki mam z tą siecią .
 • #16
  hektor8
  Level 9  
  Witam. Dwie kreski to mocny sygnał. Problem może wystąpić jak jest jedna kreska lub całkowicie zero. Z tego co pamiętam to wysypywaniu się systemu sporadycznie towarzyszyły błędne wpisy w historii zdarzeń, więc to czy to zjawisko występuje powinno zależeć od poziomu sieci GSM. Gdyby system był uzbrajany lub rozbrajany akurat wtedy to miałby problem z uzbrojeniem/rozbrojeniem. Mocny sygnał u Was nie oznacza, że możecie spać spokojnie. Włamywacz może zakłócić GSM (urządzenia służące do tego są stosunkowo tanie). Wtedy nie tylko powiadamianie może przestać działać, ale także właczenie syreny itd. Z tego co zauważyłem brak sygnału GSM w historii zaznaczany jest nieprawidłowo, ale to nie jest problem. Najgorsza jest możliwość unieszkodliwienia systemu, bez wchodzenia na posesję - za pośrednictwem zakłócacza GSM.
 • #17
  ADAM445
  Level 10  
  Masz rację nie ma najmniejszego problemu z przejęciem kontroli czy zakloceniem sygnału GSM ale w tym systemie alarmowym jest to jedynie kanał komunikacji z systemem.Alarm bez karty sim równiez działa poprawnie. Zdalne wyłączenie syreny jest mozliwe gdy jest ona dodatkowo podpieta pod wyjscie sterowane i nie jest to usunięcie jej z systemu a jedynie zdalne sterowanie zał/wył. Ze zdalnym przejęciem kontroli nad systemem tez nie jest tak do końca prosto pamietaj ze wszystkie komendy wydawane systemowi są poprzedzone pinem i przy zachpwaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa system jest stosunkowo bezpieczny. Oczywiście każdą transmisje radiową można przejąć i nie ma znaczenia jakie ma zabezpieczenie (dlatego nie mam wifi wpa2 psk jest łatwe do złamania) trzeba o tym pamietać i trzymać się zasad .
 • #18
  hektor8
  Level 9  
  Nie miałem na myśli komend SMS. System łatwo można zdestabilizować powodując zanik sygnału GSM. Wówczas ma on problemy z poprawnym uzbrojeniem i rozbrojeniem alarmu, zwłaszcza za pomocą pilotów, a także resetuje się. Sygnał GSM można zakłócić bez wchodzenia na posesję.
 • #19
  maczar
  Level 13  
  ADAM445 wrote:
  (...) Oczywiście każdą transmisje radiową można przejąć i nie ma znaczenia jakie ma zabezpieczenie (dlatego nie mam wifi wpa2 psk jest łatwe do złamania) trzeba o tym pamietać i trzymać się zasad .


  Trochę offtopic ale kolega się chyba zbyt mocno zagalopował.
  WPA2 z odpowiednio długim kluczem jest nie do złamania w rozsądnym czasie (to nie WEP). Ew. proszę o jakąś publikacje (link) na temat skutecznego złamania WPA2.
 • #20
  hektor8
  Level 9  
  Jeszcze raz powtarzam. Nie miałem na myśli łamania jakiegokolwiek kodu. System łatwo można zdestabilizować powodując zanik sygnału GSM. Wówczas ma on problemy z poprawnym uzbrojeniem i rozbrojeniem alarmu, a także resetuje się. Sygnał GSM można zakłócić bez wchodzenia na posesję. Spróbujcie testu z garnkiem opisanego w pierwszym poście.
 • #21
  ADAM445
  Level 10  
  Nie probowałem zasłaniać anteny ale przy niskim poziomie sieci system tylko zgłasza tą sytuacje ale dalej działa poprawnie uruchomilem natomiast system bez karty sim i alarm działal zgłaszając brak karty z tego wnioskuje że po zakłuceniu sygnału GSM alarm powinien działac poprawnie uzbrajanie z manipulatora wyzwalanie z czujek Na temat pilotów sie nie wypowiadam bo ich nie mam.
  A co do wifi to faktycznie nie jest to własciwe miejsce na podawanie instrukcji ale zapewniam kolegę że jest to mozliwe w rozsadnym czasie 2-3dni niezaleznie od długości hasła
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  hektor8
  Level 9  
  Nie zgadzam się. Uruchomienie centrali bez karty SIM to nie to samo co zanik sygnału GSM. Tez uruchamiałem centrale bez karty SIM i wszystko działało, za to jak sygnał zaniknie i próbuje się rozbroić lub uzbroić centralę - pojawiają się problemy. Jak chcesz się dowiedzieć co się stanie jak zaniknie sygnał GSM - musisz wywołać zanik sygnału (np. zasłaniając antenę garnkiem metalowym), a nie uruchamiać centralę bez karty SIM.
 • #24
  lewir
  Level 12  
  Witaj hektor8
  Nie wiem czemu, ale tak jak napisałem dużo wcześniej, niektórzy po prostu nie chcą wiedzieć, że im coś źle działa... Ile Ty już razy prosiłeś by ludziska zrobili "test z garnkiem"... i nic... nikt go nie chce zrobić bo coś tam.
  Ja przejąłem się Twoim "domysłem" że kłopoty z centralą mogą być spowodowane pracą na granicy zasięgu. Fakt, że jak zasymulowałem brak sygnału, to system długo nie mógł się pozbierać (głównie kłopoty z komunikacją z TPR) Dlatego zainwestowałem z dobry kabel i wyniosłem antenę na dach domu. Teraz sygnał mam jak drut na 3 krechy a we wzlotach nawet 4. Latem zainwestuję w jeszcze lepszy kabel i lepszą antenkę, bo ten jak widać nie jest najlepszy. I niestety niewiele to dało - nadal nam głupoty w zapisach temperatur (na karcie SD są OK) i dziwaczne zdarzenia, które nie mogły mieć miejsca. Dalej jak poklikam za dużo na TPR, to ten się resetuje, i oczywiście by wyjść muszę postać trochę bo inaczej tego cholerstwa nie uzbroję - SMSów nie lubię rano :-)
  Ale przyzwyczaiłem się już nawet do tego, że wejście zmienia swoją rolę - np. z info staje się opóźnione, albo że powraca wejście nienaruszone, lub wejście 255.
  Mam do Ciebie inne pytanie: czy wgrałeś już nowy firmware do płyty NEO (V 2.1)?
  Ja przyznam się, że nie wgrałem (na razie dałem sobie wolne od NEO), ale może Ty to już zrobiłeś i poczyniłeś jakieś nowe spostrzeżenia.
  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Lewir - Leszek.
 • #25
  hektor8
  Level 9  
  Więc jednak powtórzyłeś mój problem, tyle że w znacznie łagodniejszej wersji. Nie masz pilotów, więc nie pozostawisz alarmu nieuzbrojonego, ale to nie znaczy, że wszystko jest w porządku.
  Wyobraźmy sobie, że ktoś zagłusza sygnał GSM codziennie, kiedy wracasz do domu. Problemy z komunikacją centrali z panelem spowodują wystąpienie fałszywego alarmu. Po tygodniu występowania regularnych fałszywych alarmów prawdopodobnie przestaniesz system uzbrajać, a tym samym będziesz bezbronny.