Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR]Falownik - silnik synchroniczny regulacja prędkości

morswin89 28 Cze 2012 23:31 2859 11
  • #1 28 Cze 2012 23:31
    morswin89
    Poziom 23  

Witam

Silnik synchroniczny 12V o mocy do około 40W. Prędkością obrotową można sterować jak wiadomo poprzez zmianę częstotliwości napięcia.

Mój pomysł na realizację programu to zapisanie w tablicy kolejnych wartości (punktów) PWM składających się na jedną połówkę sinusoidy (im więcej punktów tym przebieg mniej odkształcony?) i wpisywanie ich na sprzętowe wyjście PWM. Regulując czas pomiędzy wpisaniem kolejnych punktów mógłbym regulować częstotliwość przebiegu a tym samym prędkość obrotową?

Teraz pytanie o stronę sprzętową: mostek typu H zasilany napięciem 12V i dla dodatniej połówki sinusoidy sygnał PWM podaje na jeden z górnych tranzystorów a dolny po przekątnej załączam a dla ujemnej połówki robię to samo na drugiej przekątnej mostka?

Czy moje rozumowanie ma sens i układ ma prawo działać?

0 11
  • #2 29 Cze 2012 00:26
    gaskoin
    Poziom 38  

Wystarczy ćwiartka sinusoidy. Można też sinusa rozwinąć w szereg Taylora/Maclaurina zamiast go tablicować (jeśli miało by braknąć pamięci). Ma to ten plus, że jeśli zajdzie potrzeba to nie jesteś z góry uzależniony od ustalonej częstotliwości sinusa którą sobie wpiszesz do tablicy.

Generalnie odpowiednio dobierając filtr rekonstrukcyjny nie ma znaczenia jak dużo próbek będzie. Łatwiej jednak gęściej upakować w tablicy. To również zależy od dostępności pamięci.

Nie wiem czy nie lepiej próbkować sinusa ze stałą częstotliwością a zmieniać częstotliwość zmieniając częstotliwość sinusa. Nie wiem co wygodniejsze.

0
  • #3 29 Cze 2012 09:10
    morswin89
    Poziom 23  

Z pamięcią i zapisaniem sinusa w tablicy nie będzie problemu bo nawet można użyć Atmegi128 jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ustalona częstotliwość sinusa zapisana w tablicy też mi nie przeszkadza bo tak dobiorę sobie ilość próbek i czas próbkowania aby osiągnąć wymagana górna granicę prędkości a zwiększając czas próbkowania będę mógł regulować prędkość w dół.

Prosiłbym o napisaniu czegoś więcej na temat filtra rekonstrukcyjnego bo internet nie mówi za wiele na ten temat. Jest to odpowiednio dobrany układ LC włączony równolegle z silnikiem?

Cytat:
    Nie wiem czy nie lepiej próbkować sinusa ze stałą częstotliwością a zmieniać częstotliwość zmieniając częstotliwość sinusa. Nie wiem co wygodniejsze.

Mógłbyś rozwinąć ta idę i napisać jak miałbym wyglądać algorytm sterowania w takim przypadku?

[AVR]Falownik - silnik synchroniczny regulacja prędkości
    Mój pomysł na sterowanie mostkiem - poprawny?

0
  • #4 29 Cze 2012 09:19
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

No właśnie, zacznijmy od schematu - bo ten który masz nie ma prawa zadziałać. Napisz dokładnie co to za silnik. Przy 40W można się rozglądnąć za gotowym scalonym kontrolerem - będzie to prostsze niż kombinowanie. Pytanie też, czy silnik wymaga sinusa, bo może niekoniecznie, co uprości sterowanie. Jak rozwiążesz problemy sprzętowe to będzie miało sens rozważać problemy softwarowe.

0
  • #6 29 Cze 2012 11:48
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ale pompka, któej link podałeś ma niecałe 4W a nie 40!. Jesteś pewien, że wymaga mostka H?

0
  • #7 29 Cze 2012 17:58
    morswin89
    Poziom 23  

Jak napisałam są inne modele o większej mocy do 20W. Jestem pewien, że ta pompa ma silnik synchroniczny i jej prędkość reguluje się przez zmianę częstotliwości napięcia zasilającego. Prosiłbym w takim razie o pomoc w doborze części sprzętowej, znam ogólną zasadę i budowę falowników ale prosiłbym o jakieś szczegóły lub coś więcej na temat gotowych układów scalonych o których wspomniał Kolega.

0
  • #8 29 Cze 2012 20:38
    adampyndzel
    Poziom 16  

W zależności czy regulacja ma być w dół czy w górę, należy pamiętać aby U/f=const. a to wszystko w celu zachowania stałego momentu, lub inaczej aby przy dowolnej częstotliwości zasilania całka z przebiegu napięcia była równa tej z napięcia nominalnego.

0
  • #10 30 Cze 2012 17:51
    kriss68
    Poziom 20  

Do precyzyjnej kontroli częstotliwości polecam użyć akumulator fazy, tak samo robi się to w dds do regulacji częstotliwości.

0
  • #11 30 Cze 2012 22:55
    adampyndzel
    Poziom 16  

Jeśli silnik synchroniczny to i tak nie masz zacisków zasilania wirnika więc odpadają inne możliwości, poza tym nawet gdybyś je miał to i tak do niczego się nie przydadzą. Chyba że jest to silnik pierścieniowy to kaskada podsynchroniczna jest możliwa do zastosowania.

0