Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaio PCG-FR315, czysty a głośny

1029 29 Cze 2012 00:09 1208 1
  • #1 29 Cze 2012 00:09
    1029
    Poziom 9  

Witam,
    nie mam już pomysłu na ten sprzęt - jest czysto i sprawnie, ale bardzo głośno.

Miał ktoś jeden z modelów z poniższej listy i może mi powiedzieć, czy ten typ tak ma? (Parę osób widziałem że miało taki sprzęt, ale to było szmat czasu temu.)

Procesor to P4 2,66GHz Northwood.

Z początku laptop głośno chodził i przegrzewał się - rozebrałem go do ostatniej śrubki i wyczyściłem (było sporo syfu). Laptop już się nie grzeje, ale nadal szumi jak parowóz.

Temp. procka w spoczynku to około 41C, lekkie obciążenie jakieś 55C, max chyba dobijał do 63C(np. przy odpalonym teście w hd tune). (Mogę coś pomylić, bo rozbierałem go już parę razy)

Układ chłodzenia wygląda w nim tak:

Prostokątne to oczywiście radiator
    Pod małym wentylatorkiem nie ma nic - otwór w obudowie od dołu, a od tyłu wylot powietrza z radiatora.
    Pod dużym wentylatorem jest grafika.
    Całość jest od siebie oddzielona - łączy ją tylko użebrowanie i heat-pipe.

Mały wentylatorek jest wentylatorkiem głównym, duży załącza się przy większym obciążeniu.

Mały wentylatorek działa na szybkich obrotach już od samego uruchomienia komputera, bez względu czy w komputerze jest dysk, czy go nie ma, czy jest to BIOS, WINDOWS, Puppy.
    Jedyne chwile ciszy, to wzbudzenie go ze stanu wstrzymania po lekkim odpoczynku, wtedy jest kilkadziesiąt sekund ciszy - wentylator nie chodzi w ogóle.
    Wygląda to tak, że mały wentylator włącza się przy 45C, ale wyłącza dopiero poniżej 40C (co już w spoczynku jest nie osiągalne.)
    Potem około 55C załącza się duży wentylator.

Czy temperatura procka jest dobra, czy za wysoka?
    Kleiłem już procesor na różne sposoby, wypolerowałem radiator i tak to wygląda.

Samo chłodzenie pasywne nie powinno utrzymywać go jakoś w ciszy, przynajmniej w spoczynku?

Dzisiaj wpadłem na to, że być może heat-pipe jest rozszczelnione, ale widzę, że żeberka po stronie małego wentylatorka (po lewo od radiatora), mają zbliżoną temperaturę do samego radiatora, więc zdaje się że są ok. (nie mogę sprawdzić samych rurek bo nie ma zbytnio jak).

Nałożyłem paste na dwa inne sposoby, ale to tylko pogorszyło sprawę.

Ten mały wentylatorek w spoczynku daje taki szum, jak t61, czy asus k52 w pełnym stresie, nie da się przy tym wysiedzieć.

Wentylatorki są sprawne w dobrej kondycji, lekko kręcą, naoliwiłem ośki. Szum powstaje bo bardzo szybko się kręcą.

Nie wiem już sam, czy to chłodzenie jest takie nie wydajne? Nie jest przecież małe, i wydaje się sprawne. Wydaje mi się, że powinno ono bez załączania wentylatorów lepiej sobie radzić z chłodzeniem. Kiedy porządnie wychłodziłem komputer do jakichś 38C, to do włączenia wentylatora (45C), minęły tylko 2 minuty - mowa oczywiście o spoczynku.
    Czemu ten mały wentylatorek nie pyka sobie na wolnych obrotach, tak żeby tylko trochę przepychać powietrze, tylko jak już się włącza to na hurra? (raczej nie jest uszkodzony, bo potem sam ładnie zwiększa obroty).

Jest na internecie parę opinii, że laptop jest głośny, ale potem przeważnie się okazuje że był zasyfiony czy coś.
    Poza tym nie mogę uwierzyć że ktoś dawał radę przy tym wysiedzieć - naprawdę ten mały wentylator w spoczynku daje 2x mocniej niż t61 w lekkim stresie.

Ostatecznie, czy ten typ tak ma, czy to wina chłodzenia, czy czegoś jeszcze?

Przepraszam za słowotok, ale walczę już z tym typem parę dni, nie licząc tego że rozbierałem go też parę lat temu.

ed: Jak odłączę wentylatory podczas pracy, to w okolicach procka skrzeczy jakby pracował dysk twardy, ale to chyba norma?

0 1
  • #2 02 Lip 2012 16:41
    1029
    Poziom 9  

Witam ponownie,

Dowiedziałem się że w modelach na inne rynki montowane były mobilne wersje p4 (na rynek europejski także mobilne wersje celerona).

To bliźniacze konstrukcje, ale czy płyty główne są takie same? (w dokumentacji nie zauważyłem nic na ten temat - tylko różnice w wielkości dysku, czy rozdzielczości matrycy itp.)

Takie procki były w wersjach mobilnych;
    Mobile Cel 2.0GHz
    Mobile Cel 2.2GHz
    Mobile P4-2.2GHz-M

Rzekomo ten P4M nie powinien u mnie pójść (obecny p4 ma 478 pinów, ten o jeden więcej) - w Everescie przy "mikroukład płyty głównej" - jest kilka pozycji i tam są wymienione układy przy których działają eMki np. Intel 915GM/GMS/PM ja mam tam napisane NIE, czy w takim razie na rynek amerykański te komputery wychodziły z ciut różniącą się płytą pozwalającą obsłużyć te procki?

Czy jest opcja wstawić tam coś innego, co będzie "chłodniejsze" o np. 10C?

0
  Szukaj w 5mln produktów