Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka fizyki i matematyki na wakacjach

bartek1333 29 Cze 2012 00:21 1714 7
  • #1 29 Cze 2012 00:21
    bartek1333
    Poziom 7  

Witam,
    (na wstępnie napiszę, że proszę się nie śmiać z treści tytułu...matma z fizyką i wakacje...) :D
    zbliżają się wakacje...właściwie już dzisiaj zakończenie roku szkolnego :D .
    Postanowiłem się nauczyć C++, więc jakiś czas temu zakupiłem "Symfonia C++ Standard" Jerzego Grębosza i jestem w trakcie przerabiania.
    Jednak przez te wakacje chciałbym również trochę posiedzieć nad matmą i fizyką, tak żeby w II kl.LO było lżej, ale też przy okazji zawsze to jakieś przygotowanie do matury.
    Natrafiłem na takie 2 zbiory:
    fizyka: "Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół średnich i kandydatów na studia. Tom 1 i 2"
    matma: zbiór Kiełbasy.
    Czy tam są tylko same zadania, czy też kompletny podręcznik z teorią (szczególnie fizyka)? Tak żeby dane zagadnienie było dobrze wytłumaczone?

I jeszcze jedno. Myślałem także nad "Podstawy fizyki" Resnick i Halliday, ale z drugiej strony czytałem, że z reguły materiał tam zawarty przekracza liceum. Jednak jak bym przysiadł do tego (razem z jakąś książką do analizy matematycznej, np. "Analiza matematyczna w zadaniach" Krysicki) to czy pomogło by mi to w lepszym rozumieniu materiału z fizyki w liceum? Lub czy dzięki temu konkursy z fizyki "stałyby się łatwiejsze"? - Bardziej chodzi o teorię zawartą w tej książce niż zadania do konkursu, bo z reguły na takich konkursach nie ma całek itp.

I jeszcze jedna rzecz. Jakie polecacie książki z fizyki coś w stylu "Krótka historia czasu"? Tak żeby były tam ciekawe rzeczy na temat fizyki (niekoniecznie współczesnej). Albo po prostu żeby książka "wciągała" czytelnika w świat fizyki.

Pozdrawiam,
    bartek1333

0 7
  • #2 29 Cze 2012 08:57
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Witam

"Resnick i Halliday" prezentuje ciekawe podejście do fizyki. Więc lektura powinna być wciągająca. Niekture zagadnienia wymagają pewnego aparatu matematycznego w postaci pochodnych i całek. Trzeba miec to na uwadze.

"Krysicki/ Włodarski" to dobra książka do analizy matematycznej.

Poziom matematyki i fizyki odpowiada raczej studiom niż liceum.

0
  • #3 29 Cze 2012 13:44
    bartek1333
    Poziom 7  

LightOfWinter napisał:
    Poziom matematyki i fizyki odpowiada raczej studiom niż liceum.

Ale czy dzięki temu będę sobie dobrze radzić z fizyki właśnie w liceum/matura/konkursy? Czy te zadania są innego typu? (chociaż bardziej chodzi o samo podejście do fizyki niż zadania)
    Potem zamierzam iść na politechnikę, więc przyda się ta książka tak na zapas?

I ponawiam jeszcze raz swoje pytanie:
    "I jeszcze jedna rzecz. Jakie polecacie książki z fizyki coś w stylu "Krótka historia czasu"? Tak żeby były tam ciekawe rzeczy na temat fizyki (niekoniecznie współczesnej). Albo po prostu żeby książka "wciągała" czytelnika w świat fizyki. "

Pozdrawiam

0
  • #4 29 Cze 2012 21:13
    wieswas
    Poziom 33  

Uzupełnieniem każdej książki mogą być Google. Jeżeli w książce trafisz na jakies zagadnienie, które trudno ci znozumieć, to wystarczy poczytać informacje w necie, gdzie zwykle można znaleźć opisy od najprostszych do rozważan naukowych.

0
  • #5 30 Cze 2012 18:51
    Rex123
    Poziom 9  

Hej
    Książki Resnicka i Hallidaya na pewno Ci się przydadzą na studiach, studiuję mechatronikę i ich zakres oraz poziom bardzo dobrze odpowiada poziomowi fizyki na studiach. Tylko uwaga - całki i pochodne to koniecznosc w ich książkach.

Pozdrawiam

0
  • #6 30 Cze 2012 20:36
    LightOfWinter
    Poziom 29  

bartek1333 napisał:
    Ale czy dzięki temu będę sobie dobrze radzić z fizyki właśnie w liceum/matura/konkursy? Czy te zadania są innego typu? (chociaż bardziej chodzi o samo podejście do fizyki niż zadania)
    Potem zamierzam iść na politechnikę, więc przyda się ta książka tak na zapas?

Z fizyki tak, jak najbardziej do konkursów , olimpiad się przyda i na studiach też.
    Co do matematyki była taka książka - zbór zadań "matematyka dla kandydatów na studia wyższe" czy jakoś tak, jest lepsza jeśli chodzi o konkursy itp. Trochę inne są wymagania z matematyki na studiach technicznych trochę inne w liceum.

bartek1333 napisał:

I ponawiam jeszcze raz swoje pytanie:
    "I jeszcze jedna rzecz. Jakie polecacie książki z fizyki coś w stylu "Krótka historia czasu"? Tak żeby były tam ciekawe rzeczy na temat fizyki (niekoniecznie współczesnej). Albo po prostu żeby książka "wciągała" czytelnika w świat fizyki. "
    Pozdrawiam

Osobiście nie polecam. Dlatego że moim zdaniem prezentuje mało praktycznego podejścia. Lepsze są wspomniany już Resnick/Holiday - jest tam sporo doświadczeń opisanych, wykłady z fizyki Feyman-a, i jeszcze kilka książek Feymana-a, np. "Co pan na to panie Feyman". "Sens tego wszystkiego .". i inne.
    Warto też zajrzeć do książek Fizyka typu Fizyka/ Chemia doświadczalna - bo to najciekawsze to doświadczenia.

0
  • #7 30 Cze 2012 21:25
    bartek1333
    Poziom 7  

Ok, dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Więc puki co, jeśli chodzi o fizykę to muszę "trochę ogarnąć" książkę Analiza matematyczna (cz. 1 wystarczy na początek?).

LightOfWinter napisał:
    zbór zadań "matematyka dla kandydatów na studia wyższe" czy jakoś tak,

Chodzi o "Zbiór zadań z matematyki dla kandydatów na wyższe uczelnie"? Z tego co czytam w spisie treści to narazie ją sobie odpuszczę chyba (brak wiedzy o ciągach, geometrii analitycznej, całkach etc. )
    Jeszcze tylko nie uzyskałem odpowiedzi na pytanie, czy taki zbiór jak:
    "Zbiór zadań z fizyki dla uczniów szkół średnich i kandydatów na studia. Tom 1 i 2"
    lub zbiór Kiełbasy
    zawierają tylko zadania, czy także jest tam wytłumaczone na tyle dobrze, że samemu można się uczyć na przód? Przerabiał ktoś te zbiory?

Pozdrawiam

0
  • #8 30 Cze 2012 22:39
    hvman
    Poziom 18  

Ja chcesz coś przystępnego z matematyki wyższej to zainteresuj się książka "Matematyka wyższa dla początkujących" J. B. Zeldowicza, tylko problem może być z jej dostępnością.

0