Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Samsung 226BW - wyłącza się po kilku minutach.

DjLeo 29 Cze 2012 07:03 6643 8
  • #1 29 Cze 2012 07:03
    DjLeo
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem z monitorem SAMSUNG 226BW - to dość stary model.
    Na tym forum jest kilka tematów związanych z problemami z monitorami LCD. Jednak nie znalazłem na nich odpowiedzi która pasuje do mojego przypadku. A wszystkie możliwe rozwiązania które inni użytkownicy w podobnych przypadkach podawali nie skutkowały.

Sprawa wygląda tak:

1. Monitor od jakiegoś czasu zaczął migotać. Coraz częściej. Wyłączenie przycisku power i włączenie przeważnie pomagało.
    2. Po jakimś czasie monitor przestał migotać a po prostu się wyłączał po paru minutach. Czarny ekran i nic więcej. Raczej nie podświetlenie bo nic dosłownie nic nie widać. W tym przypadku również power off/on pomaga.
    3. Postanowiłem zgodnie z informacjami na chociażby tym forum jak i na YT wymienić 5 kondensatorów w zasilaczu. Mimo iż nie były wylane to nic innego mi do głowy nie przyszło więc je wymieniłem. Nic to nie zmieniło.
    4. Zauważyłem wczoraj coś ciekawego nasłuchując zasilacz przy włączonym i rozebranym kompletnie monitorze. W momencie kiedy monitor gaśnie po kilku minutach (czyli występuje własnie mój problem z tym monitorem) to słychać delikatny pisk w okolicy tych 5 kondensatorów. Niestety dźwięk jest tak dziwnie skumulowany, że ciężko jednoznacznie stwierdzić czy to dochodzi z tych kondensatorów które de facto wymieniałem (zarówno przed jak i po wymianie nic się nie zmieniło) czy może z transformatora (bo chyba jest to jest transformator) obok.
    5. Jeszcze jedna chyba istotna informacja jest taka, że na początku monitor chodzi dłużej a później wyłącza się po około minucie. Dodam, że wyłącza się matryca tak jak by został wciśnięty przycisk Power na obudowie jednak dioda wskazująca działania monitora nie gaśnie (w normalnym przypadku gaśnie).

Główny problem wciąż jednak nie zniknął po kilku minutach przeważnie od 3 do 5 monitor gaśnie. Przycisk Power OFF i ON zawsze pomaga na kilka minut. Nie mam już koncepcji co z tym zrobić. Może ktoś miał podobny problem i wie jak go rozwiązać. Od razu mówię, że kompletnie się nie znam na elektronice i jeżeli ktoś mógłby mi pomóc to prosiłbym jak dziecku tłumaczyć. Nie wiem na co zwrócić uwagę jak zmierzyć prawidłowo napięcia itp. Potrafię wlutować kondensator czy coś innego na płycie ale na elektronice monitorów się nie znam. Prosiłbym o pomoc. Może ktoś wie co robić.

Model zasilacza to IP-43130A
    Monitor Samsung 226BW - wyłącza się po kilku minutach.
    Z góry dziękuję

0 8
  • Mitronik
  • #2 29 Cze 2012 08:47
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Witam

Obawiam się że jeśli nie znasz się na elektronice, powinieneś monitor oddać do serwisu. Występują w nim wysokie napięcia i nie warto narażać zdrowia.

Co do przyczyn problemu, na płycie monitora znajduje się układ nadzorujący poprawnośc napięć. Obstawiam że to on wyłącza elektronikę żeby zapobiec uszkodzeniu. Być może uszkodzeniu uległ jakiś tranzystor kluczujący.
    Żródłem dzwięku "piszczenia" są z regóły cewki.

0
  • Mitronik
  • #3 29 Cze 2012 11:14
    DjLeo
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedz. Co do oddania do serwisu to niestety jest to nieopłacalne. A co do dźwięku to dochodzi on z okolic tych 5 kondensatorów. Możliwe, że z tego żółtego kwadratowego elementu (cewka?) choć nie jestem pewny. Zależy mi jednak na tym aby o ile to możliwe zrobić samemu. Jeżeli ktoś miał podobny problem i raczej nie dotyczył on kondensatorów to prosiłbym o jakieś sugestie. Ewentualnie o informację w jaki sposób sprawdzić czy cewka działa prawidłowo.

0
  • #4 29 Cze 2012 12:08
    Jakant
    Poziom 35  

Ta żółta "cewka" to transformator przetwornicy. Jeżeli następuje wzrost pobieranego prądu na wskutek uszkodzenia po wtórnej stronie przetwornicy to może on wydać dziwny odgłos. Obawiam się że nie znając budowy i zasady działania przetwornicy impulsowej, sam sobie z tym problemem nie poradzisz. Najlepszym rozwiązaniem jeżeli nie chcesz korzystać z serwisu, jest zakupienie modułu zasilającego i samodzielna wymiana. Na początek posprawdzaj punkty lutownicze czy nie ma zimnych lutów i zlokalizuj który element się nadmiernie nagrzewa. Sprawdź także mosfety kluczujące i rezystancję uzwojeń trafek inwertera.

0
  • #5 29 Cze 2012 15:20
    DjLeo
    Poziom 9  

Dziękuje za pomoc. Posprawdzam to wszystko. Co do samego grzania to się nic nie grzeje, oprócz radiatora na inwerterze. No ale do tego on jest aby odprowadzać ciepło. Każdy inny element na płytce nie jest nawet ciepły. Co do wymiany całego zasilacza to niestety zakup jest również nieopłacalny. Szukałem jakiś czas temu to można taki inwerter kupić za 150/200zł. Używki nie znalazłem :( Jedynie co to może udało by się jakiś uszkodzony monitor kupić i wymienić. A chcę go uratować ponieważ okazało się, że ten monitor ma jeden z najmniejszych input lagów ze wszystkich monitorów LCD bez podświetlenia LED. Zaledwie 1,6 ms. Mam drugi podobny model jednak w nim Input Lag jest tragiczny i to widać nawet ruszając oknem. Mimo iż jest dużo nowszy od tego. Co do "sprawdź także mosfety kluczujące i rezystancję uzwojeń trafek inwertera" nie bardzo jeszcze wiem jak to sprawdzić ale poczytam do edukuję się i spróbuję to sprawdzić.

0
  • #6 06 Paź 2012 21:34
    DjLeo
    Poziom 9  

Chciałbym trochę odświeżyć temat i zapytać szanownych użytkowników o jedną rzecz.

Postanowiłem zakupić jednak na ebayu inverter oto

Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]

Moje pytanie jest takie czy ten inverter będzie współpracował z moim modelem?
    Wszystko niby się zgadza rev 0.0, model invertera, nawet rok. Jednak oznaczenie TN 07 42 S się różni od tego na aukcji tam jest TN 07 41 S. Czyli różnica to 42/41. Czy to stanowi jakiś problem? Ktoś kto się na tym zna mógłby się wypowiedzieć? Z góry dziękuję.

0
  • #7 07 Paź 2012 09:41
    Jakant
    Poziom 35  

Jeżeli porównujesz ze swoim i jego rozmiary i rozmieszczenie elementów są takie same to kupuj i wymieniaj. To jest zasilacz zintegrowany z inwerterem.

0
  • #8 07 Paź 2012 13:38
    DjLeo
    Poziom 9  

Wszystko się w tym zasilaczu zgadza poza tym jednym drobnym oznaczeniem.. na tym żółtym elemencie. Stąd moje wątpliwości. Ponieważ wiem jak wiele różnych jest modeli o tej samej nazwie. Stąd chcę się upewnić.

0