Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zenera do diody led - w jakim celu ?

29 Cze 2012 10:37 5029 7
  • Poziom 2  
    Witam

Nie jestem specjalnie obeznany w temacie, dlatego mam do Was trochę lamerskie pytanie.

Otóż wpadła mi w ręce ostatnio dioda led przystosowana do pracy na 12v (samochodowa)

Chciałbym wykonać samemu kilka takich diod.
    Na jednej nóżce jest przylutowany rezystor, na drugiej zaś (prawdopodobnie) dioda zenera.

Moje pytanie brzmi czy konieczne jest dodawanie diody zenera i w jakim celu ?

Poniżej zamieszczam zdjęcie diody:

Dioda zenera do diody led - w jakim celu ?

Pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    leitlav95 napisał:
    Na jednej nóżce jest przylutowany rezystor, na drugiej zaś (prawdopodobnie) dioda zenera.

Nie Zenera ale najpewniej zwykła dioda - zabezpiecza przed uszkodzeniem LED przy odwrotnym podłączaniu zasilania (diody świecące mają małe dopuszczalne napięcie wsteczne).
  • Poziom 31  
    To jest dioda prostownicza zabezpieczająca przed odwrotnym podaniem napięcia na diodę led.
  • Poziom 2  
    jdubowski napisał:

Nie Zenera ale najpewniej zwykła dioda - zabezpiecza przed uszkodzeniem LED przy odwrotnym podłączaniu zasilania (diody świecące mają małe dopuszczalne napięcie wsteczne).

Dziękuję za odpowiedź. Bardzo możliwe, bo faktycznie dioda się nie pali podłączona odwrotnie.

Orientujesz się może na jakiej zasadzie dobrać taką diodę ? Chodzi o napięcie 12V i diodę led 3,3V
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    leitlav95 napisał:
    jdubowski napisał:

Dziękuję za odpowiedź. Bardzo możliwe, bo faktycznie dioda się nie pali podłączona odwrotnie.

Orientujesz się może na jakiej zasadzie dobrać taką diodę ? Chodzi o napięcie 12V i diodę led 3,3V

Napięcie wsteczne wystarczy 50V, prąd wiekszy o dprądu diody LED (20mA zapewne).
  • Poziom 36  
    AVE...

Dioda 1N4148 będzie wystarczająca. Rezystor do diody LED dobierasz na podstawie napięcia i prądu pracy diody LED oraz napięcia zasilania. Diody LED mają różne napięcie pracy zależnie od koloru...
  • Poziom 2  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jeszcze ostatnia sprawa. Ze wzoru wyszło mi, że mam zastosować rezystor 450ohm (napięcie leda 3v, prąd 20mA, zródło zasilania 12v)
    Gotowe kalkulatory wykazują podobną wartość 450-470ohm. Natomiast rezystor zastosowany w diodzie ze zdjęcia wykazuje wartość 620ohm. Skąd taka różnica ?