Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD i przygaszająca dioda RGB

Wojtek001 29 Cze 2012 12:25 904 2
 • #1 29 Cze 2012 12:25
  Wojtek001
  Poziom 15  

  W moim układzie wyposażonym m.in. w diodę RGB i wyświetlacz LCD (zasilanie z ładowarki od telefonu za pośrednictwem stabilizatora 5V z filtracją za pomocą 2 kondenstaorów 220 uF, dodatkowo trzeci kondensator 100nF umieściłem blisko procka - Atmega8A) zauważyłem ze dioda RGB przygasa gdy zmienia się treść wyświetlacza - czyli np. zrobiłem zegarek w którym zwiększają się sekundy i w rytm tego przygasa też dioda. Ponad to w moim zegarku jest również menu - kiedy się po nim poruszam i tym samym naciskam przyciski zmienia się treść LCD i w rytm tych zmian dioda RGB przygasa.
  Zrobiłem jednak eksperyment - odłączyłem zasilanie i masę wyświetlacza i dioda dalej przygasa kiedy naciskam przyciski.
  Później dołączyłem dodatkowo tuż przy vcc i gnd wyświetlacza kondensator 10nF - dalej nic to nie pomogło.

  Podsumowując:
  Dioda RGB przygasa gdy: wciskam jakiś przycisk lub zmienia się zawartość wyświetlacza , lub te 2 rzeczy dzieją się równocześnie.


  Nie wiem czym to może być spowodowane. Myślałem że może kiedy Atmega8A wysyła sygnał do LCD nie wyrabia się z natężeniem prądu na wszystkich pinach (dioda RGB jest podłączona bezpośrednio - bez tranzystorów). W takiej sytuacji może pomogło by zastosowanie jakiegoś kondensatora w którymś miejscu ,który niwelował by ewentualne chwilowe spadki napięć - tylko jakiej pojemności użyć i w którym miejscu?
  A może problem jest gdzie indziej?

  0 2
 • #2 29 Cze 2012 14:51
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Wojtek001 napisał:
  W moim układzie wyposażonym m.in. w diodę RGB i wyświetlacz LCD


  Schemat?

  Wojtek001 napisał:
  Dioda RGB przygasa gdy: wciskam jakiś przycisk lub zmienia się zawartość wyświetlacza , lub te 2 rzeczy dzieją się równocześnie.  Dioda jest sterowana przez procesor? Program jej aby nie gasi w cyklu obsługi przycisków?

  0
 • #3 29 Cze 2012 18:44
  Wojtek001
  Poziom 15  

  Sorry, nie mam schematu (wszystko mam w głowie), mogę pokazać wygląd płytki drukowanej jeśli to pomoże ale wątpię.

  Po prostu dioda LED RGB ze wspólną anodą podłączona jest anodą do plusa a minusami (za pośrednictwem rezystorów ok. 60 / 120 Ohm) do poszczególnych nóżek procka.
  Procek zasilany jest z popularnego stabilizatora 5v. Wejście i wyjście stabilizatora odciągnięte jest do masy za pośrednictwem kondensatorów 220 uF. Napięcie dochodzi do Avcc i vcc oraz do dwóch gnd w procku. Dołączony jest również kwarc (do nóżek do tego przeznaczonych) - obie końcówki kwarcu odciągnięte są do masy za pomocą kondensatorów 15 pF. Możliwie blisko przy uC znajduje się również kondensator 10 nF łączący plus i minus zasilania. RESET odciągnięty jest do vcc za pośrednictwem rezystora 10Kohm.
  Do procka podłączony jest również buzzer (odciągnięty dalej do vcc) a także 4 przyciski zwierające do masy.
  Do jednego wejścia podłączona jest również baza tranzystora (BC557) (za pośrednictwem rezystora 990Ohm). Kolektor idzie do plusa a emiter do diody LED od wyświetlacza LCD. Baza i kolektor połączone są ze sobą dodatkowo opornikiem 990Ohm. Dalej dioda ta (od LCD'ka) (z tym że ta działa dobrze - nic nie miga) pociągnięta jest do minusa.
  LCD podłączony jest do uC za pomocą 6 linii (D4,D5,D6,D7,Enable,Rs)
  Pin od kontrastu -V0 - idzie do masy. Masa i RW do gnd. Plus do vcc.
  Do jednego z wejść (wejście to odciągnięte jest do vcc za pomocą rezystora 100kohm) podłączony jest również czujnik podczerwieni (zwykły TFMS). Plus i minus tego czujnika połączone są ze sobą za pomocą kondensatora 4,7 uF. Dodatkowo plus nie jest podłączony bezpośrednio do vcc ale za pośrednictwem rezystora 330Ohm.

  Dioda RGB sterowana jest przez PWM (programowy). Program napisałem tak że nie powinien powodować takiego efektu przygaszania. Wątpię żeby wina leżała bezpośrednio w procedurze dotyczącej przycisków ponieważ kiedy np. na wyświetlacza zwiększa się liczba sekund (nie wciskam wtedy przycisków) dioda miga w rytm zmiany sekund.

  0