Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

filtr średnich częstotliwości-odcięcie dolnych

mikrash1 13 Lip 2012 07:09 6400 45
  • IGE-XAO
    mikrash1
    Poziom 11  
    tylko dlaczego w takim znanym i rozpowszechnionym schemacie i kolorofonie jak jabel j-50 ktoś dał takie filtry które nie spełniają do końca swojej roli ?
    poprzeglądałem forum na temat tego schematu i pooglądałem różne filmy prezentujące ten układ i bardzo ładnie działał nie porównywalnie do mojego kolorofonu z tymi właśnie filtrami : )
    czyli coś tu jednak musi nie grać
    tu jest całościowy schemat iluminofonii j-50
    http://www.jabel.com.pl/files/instrukcje/J-050.pdf
  • IGE-XAO
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    mikrash1 napisał:
    tylko dlaczego w takim znanym i rozpowszechnionym schemacie i kolorofonie jak jabel j-50 ktoś dał takie filtry które nie spełniają do końca swojej roli ?
    To filtry o charakterystyce "dzwonowej" - pasmowoprzepustowe. Zastosowane tu ze względu na prostotę konstrukcji. Charakterystyka przenoszenia przypominająca dzwon dobrze nadaje się do wydzielenia środka pasma akustycznego.
    Oczywiście dobierając precyzyjnie wartości elementów można pokryć pasmo dolnych częstotliwości prawą częścią charakterystyki przenoszenia i odpowiednio górnych lewą stroną.
    mikrash1
    Poziom 11  
    zauważyłem dzisiaj że bardzo dużo zależy od głośności sygnału gdy potencjometr 1M ustawiam na najmniejszą wartość a siłę sygnału ściszam do minimum wtedy można dopiero zauważyć że filtr dolnoprzepustowy odcina do ok 200Hz filtr środkowoprzepustowy od 200- 1KHz a górnoprzepustowy odcina od ok 800-7 KHz
    (używam generatora częstotliwości aby sprawdzić działanie filtrów) teoretycznie tak by mogło być gdyby nie fakt że niema żadnej regulacji poszczególnych kanałów a gdy siła sygnału wejściowego się zwiększy lub zmniejszy filtry zaczynają szaleć i odcinają zupełnie inne częstotliwości.
    czy da się to jakoś zniwelować ?
    Driver-
    Poziom 38  
    mikrash1 napisał:
    ten kolorofon poskładałem w sumie z kilku schematów (na złączonym obrazku główny) wnioskuję , że jego twórca popełnił kilka błędów bo można wywnioskować że zasilanie pochodzi z transformatora niesymetrycznego więc cały ten schemat nie ma prawa poprawnie działać..?
    Zapoznaj się z tematem Kolorofon led na bazie schematu Jabel j-272, sprawa została rozwiązana. Na ostatniej 3 stronie tematu jest filmik prezentujący działanie kolorofonu.
    mikrash1
    Poziom 11  
    z tego schematu w tamtym temacie zabrałem tylko pierwszą część czyli wzmacniacz mikrofonu, filtry dałem ze schematu kolorofonu jabel j-50 -
    przeczytałem cały ten temat ale to nie znajduje rozwiązania dla mojego układu gdyż w moim przypadku nie działają filtry tak jak powinny a reszta działa poprawnie.
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    mikrash1 napisał:
    zauważyłem dzisiaj że bardzo dużo zależy od głośności sygnału gdy potencjometr 1M ustawiam na najmniejszą wartość a siłę sygnału ściszam do minimum wtedy można dopiero zauważyć że filtr dolnoprzepustowy odcina do ok 200Hz filtr środkowoprzepustowy od 200- 1KHz a górnoprzepustowy odcina od ok 800-7 KHz

Wstaw aktualny schemat bo nie za bardzo wiemy o czym dyskusja co do problemu to:
    - przydźwięk sieci z harmonicznymi przedostajacymi się do układu będzie powodował uruchomienie kana;lu niskich częstotliwości
    - przestwerowanie układu niskimi częstotliwościami wygeneruje wyższe harmoniczne.
    Stąd sugeruję obejrzeć oscyloskopem co tam dostajesz na wyjściu wzmacniacza przed filtrami (z braku oscyloskopu - posłuchać).
    mikrash1
    Poziom 11  
    bardzo proszę oto schemat całościowy kolorofonu.
    mikrash1
    Poziom 11  
    jdubowski napisał:
    Ten zbędny WO nie podłączony do niczego dobrze nie wróży...

można jaśniej ?
    jdubowski
    mikrash1 napisał:
    jdubowski napisał:
    Ten zbędny WO nie podłączony do niczego dobrze nie wróży...

można jaśniej ?

Taki wzmacniacz może żyć własnym życiem generując niewiadomo-jakie częstotliwości, dlatego trzeba mu to uniemożliwić - wejście nieodwracające łącząc z masą a wejście odwracajace z wyjściem.
    mikrash1
    Poziom 11  
    podłączyłem teraz słuchawki na wyjściu wzmacniacza do mikrofonu i słuchać brzęczenie a gdy zamykam potenciometr 1M wyraźnie słychać że dźwięk charczy i jest nieczysty. Co może być tego przyczyną ?

Dodano po 5 [minuty]:

(nawiasem mówiąc właśnie dlatego nie działał kanał ciszy o którym wspomniałem na początku odbiegając trochę od tematu)
    jdubowski
    mikrash1 napisał:
    podłączyłem teraz słuchawki na wyjściu wzmacniacza do mikrofonu i słuchać brzęczenie

Brak ekranowania i/lub zła filtracja zasilania.

mikrash1 napisał:
    gdy zamykam potenciometr 1M wyraźnie słychać że dźwięk charczy i jest nieczysty.

Za duże wzmocnienie - wzmacniacz jest przesterowany.
    mikrash1
    Poziom 11  
    wymieniłem kondensator filtrujący na nowy o większej pojemności i jakość dźwięku znacznie się poprawiła (chociaż nie do końca) dalej słychać lekkie brzęczenie nawet przy bezpośrednim podłączeniu źródła sygnału kablem prosto do odtwarzacza...

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

jdubowski napisał:
    Taki wzmacniacz może żyć własnym życiem generując niewiadomo-jakie częstotliwości, dlatego trzeba mu to uniemożliwić - wejście nieodwracające łącząc z masą a wejście odwracajace z wyjściem.

chodzi o wzmacniacz mikrofonu czy filtrów ?
    jdubowski
    mikrash1 napisał:
    jdubowski napisał:

chodzi o wzmacniacz mikrofonu czy filtrów ?

Ten nie używany, a więc ani mikrofonu ani filtrów ;)
    Masz takowy w dolnej na schemacie kostce LM358...
    mikrash1
    Poziom 11  
    no tak mogłem się domyślić :)

zaraz postaram się z tym zrobić :)

Dodano po 7 [minuty]:

cóż zrobione ale za
    dużej różnicy nie widać ;)

Dodano po 8 [minuty]:

a mam pytanie czy z tego wzmacniacza mikrofonu za kondensatorem C5 dzwięk powinien być idealnie czysty ?

Dodano po 5 [godziny] 8 [minuty]:

udało mi się ostatecznie rozwiązać problem z kolorofonem. Po licznych przeróbkach i wymianie kabli na ekranowane zminimalizowałem szumy oraz wyregulowałem tak aby dźwięk wychodzący z wzmacniacza mikrofonu był w miarę czysty nie przesterowany co umożliwiło jak widać filtrom "dogodne warunki do pracy" i zaczęły one działać jak należy (chociaż dalej mam drobne zastrzeżenia do częstotliwości jakie miały odcinać pierwotnie a jakie teraz odcinają ale taki efekt jest już satysfakcionujący) jedną z wad które tez miały wpływ na działanie było podłączenie układu stroboskopu do tego samego źródła zasilania co wywierało wpływ na sygnał wyjściowy wzm. mikrofonu gdyż ukłąd posiadał (tak mi się wydaje) całkowicie złą filtracje i przy tak jakby spadku napięcia wszystko odbijało się na owym wyjściu. Serdecznie dziękuję wszystkim którzy pomogli mi rozwiązać wszystkie problemy od początku : )
    wiele się nauczyłem konstruując coś takiego więc praca nie poszła na marne i efekty są :)
    Temat do zamknięcia ale poczekam jeszcze i może uda mi się dodać jakiś filmik z działania ;)