Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór układu hydraulicznego

29 Cze 2012 13:10 12974 21
  • Poziom 8  
    Witam.

Mam siłownik hydrauliczny o skoku ok. 900mm, którym chcę prasować zawartość beczki o średnicy 600mm. Chciałbym aby cały skok zajmował ok. 1-2 sekundy.
    Jak dobrać pompę i silnik do tych parametrów zakładając że chce posiadać 100-150 atmosfer.
    W układzie potrzebuję też zaworu zwrotnego między pompą a siłownikiem by mechanicznie odwracać kierunek działania siłownika hydraulicznego.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Do zmiany kierunku ruchu tłoczyska siłownika to raczej trzeba użyć rozdzielacza a nie zaworu zwrotnego.
    Jaką objętość ma siłownik(potrzebne to będzie przy doborze wydajności)
    Jaką siłę będziesz wykorzystywał z siłownika (potrzebne przy doborze mocy pompy)
  • Poziom 8  
    Siłownik posiada gabaryt ok. fi 200 długość 1000 (podaję w mm).
    Tłoczysko fi 60.
    Powierzchnia jaką będę naciskał siłownikiem to fi 600.
    Siła siłownika potrzebna to ok. 4000kN
  • Poziom 38  
    Radzil bym pomyslec o prasie mechanicznej.
    Do takich sil bedziesz potrzebowal albo solidnej i sztywnej konstrukcji prasy, albo duzej masy na silowniku ktora polaczona z szybkoscia skumuluje energie silownika i odciazy slabsza konstrukcje.

Dodano po 20 [minuty]:

czy na pewno chodzi o 4000 kN?
  • Poziom 33  
    Twoje zadanie wydaje mi się trochę kosmiczne. Jeśli podane wymiary są ok to Twój siłownik ma objętość ok 20dm³. Jest ogromny.By wykonał on pełny ruch w czasie 1s tak jak napisałeś to potrzebuje on pompy o wydajności min 20dm³/s to jest bardzo wiele. Kolejnym problemem jest siła którą podałeś 4000kN to jest 400ton. Taką siłą chcesz prasować zawartość beczki. Nie wiem co potrzebuje takiej siły do pracowania, ale powiedz mi co masz za beczkę że wytrzyma ona takie naciski.
  • Poziom 8  
    4000N - 4kN (chodziło o 400 kg). ok. 0,5 tony.
    Na siłowniku montuję płytę ze wzmocnieniami rozłożę je by nacisk był równo rozprowadzony po płycie (w miarę).
    Konstrukcja będzie stabilna do tych wartości. Jeśli nie to ją jeszcze wzmocnię.
  • Poziom 33  
    No w porządku jeśli chodzi o siłę ale jeśli chodzi o prędkość wysuwu tłoczyska to będzie problem. Siłownik ma bardzo dużą objętość i przy czasie ruchu 1s pompa musi mieć ogromną wydajność. Musisz zmierzyć średnicę tłoka i dokładnie policzyć objętość skokową. Pompa musi zdołać napełnić tą objętość w zadanym czasie. Uzyskasz w ten sposób potrzebną wydajność pompy.
    Przykładowo:
    Objętość skokowa = 20litrów
    Czas wysuwu tłoczyska = 1s
    Wydajność pompy min 20litrów/s
  • Poziom 38  
    Lepszym rozwiazaniem do tego akurat projektu byl by silownik pneumatyczny i dobra sprezarka. Da ci to szybsze ruchy silownika, latwa regulacje docisku i kierunku dzialania.
  • Poziom 8  
    Rozumiem, że z pneumatyką byłoby łatwiej.

Więc w przypadku ruchy skoku 2sekundy i średnicy tłoczyska fi60 o skoku 900 dla tych sił 4kN powienienem mieć pompę, która ma wydajność taką by w 2 sekundy przepompować 2,5 litra oleju.
    Z tego co mi się wydaje to jest to dość niewiele.
    1,25 litra / sekundę.
    Teraz jeszcze sprawa z silnikiem do tej pompy.

Jak go dobrać?
  • Poziom 33  
    Czy Ty rozróżniasz pojęcia tłok i tłoczysko? Obliczyłeś objętość tłoczyska a nie objętość skokową siłownika. fi60 to napisałeś średnica tłoczyska, a do obliczeń musisz przyjąć średnicę tłoka. Wtedy objętość wyjdzie dużo większa.
    Pneumatyka byłaby łatwiejsza ze względu na to że łatwiej uzyskać szybkie ruchy tłoczyska. Wydaje mi się także że wyszłoby to nawet taniej ponieważ zakup pompy o takiej wydajności jaka Ci jest potrzebna to cenowo będzie bardzo dużo.
  • Poziom 8  
    Da się zrozumieć biorąc pod uwagę wcześniejsze informacje w tej kwestii.
    Tłok posiada średnicę 600mm i będzie pracował wewnątrz rury/beczki na długości podanego skoku.

Siła nacisku rozłożona będzie równomiernie na tej powierzchni.
    Nacisk rzędu 4kN powinien wystarczyć.

Tłoczysko fi60 znajduje się wewnątrz siłownika o średnicy fi ok. 200mm.

Jesli koszty pompy będą tak wysokie - jakie?
    To o ile więcej/mniej przeznaczę na zakup siłownika panumatycznego, zaworów itd do tego układu?
    W kwestii rozwiązania hydraulicznego posiadam siłownik, silniki różne i pompy o bliżej nie znanych wydajnościach (pompę zapewne zakupię), jednak chciałbym wykorzystać to co mam w największym stopniu.

Wcześniej takich układów nie wykonywałem i jestem w tej kwestii zielony. Zwracam się do was o pomoc bym pojął ten temat.

Dziękuję za pomoc.

Dodano po 9 [minuty]:

Może jednak łatwiej będzie zgodzić się na powolny ruch tłoczyska i zredukować szybkość skoku siłownika do np. 10-15 sekund.

Czy pompa do takiego układu będzie bardziej dostępna?
  • Poziom 21  
    Powierzchnia tłoka to 314cm².
    Przy ciśnieniu cieczy 2atn ~ 20N/cm² otrzymasz nacisk 6240N.
    Takie ciśnienie przy dużej wydajności to wytworzysz pompą od hydroforu.
    Jako cieczy roboczej można by użyć emulsji oleju w wodzie (np. obróbczej).
  • Poziom 15  
    mosfetkiler napisał:
    Powierzchnia tłoka to 314cm².
    Nigdzie nie podał średnicy tłoka :lol: Podał jedynie średnicę gabarytową siłownika i tłoczyska :lol:

Woro28 masz podać średnicę tłoka - inaczej średnicę wewnętrzną cylindra ta jest istotna.
    Będzie to pi razy oko 170mm
    Przy takiej średnicy do wywołania nacisku 1000kg potrzeba ciśnienia ~5 bar (i drugie 5 to pokonania tarcia w siłowniku :lol:) Jest to rozwiązanie absurdalne aby przerzucać tak ogromne objętości (~20 litrów na skok roboczy). Już ktoś zrobił łuparkę na podobnym siłowniku i pompie o objętości roboczej ~70cm3 to mu się olej gotował (było tu na forum).

Potrzebujesz siłownika z tłokiem o możliwie jak najmniejszej średnicy do skoku 900mm. Nawet przy 5cm wywołasz nacisk 2 tony przy 100barach. Objętość wtedy wyniesie 1,8 litra, przy skoku roboczym 5 sekund potrzeba pompy 20 litrów na minutę i silnika 5.5kW :lol: Do szybkiego ruchu powrotnego możesz zamontować drugą pompę o np. dwa razy większej wydajności... Przy zastosowaniu dwóch pomp można zrobić 'dopalacz' z akumulatorem ciśnienia ładowanym przy ruchu powrotnym i oczekiwaniu na nową beczkę i 'rozładowywanym' przy prasowaniu beczki - dzięki temu wykorzystasz moc silnika w cyklu bliskim 100%. Ewentualnie przy 11kW można myśleć o szybszych cyklach - wszystko zależne od realnych potrzeb...

A co do pneumatyki to:
    1. Żeby nacisnąć 1 tonę normalną 10barową sprężarką potrzeba siłownika o średnicy tłoka 12cm.
    2. Objętość siłownika o skoku 900mm to ~10litrów.
    3. Na jeden cykl trzeba tam wepchnąć 100litrów powietrza (żeby wpadło w sekundę to jakie rury i elektrozawory proponujesz sasika ? Kulowe z serwami po 1000PLN, 2 calowe przekroje ?
    4. Na ruch powrotny załóżmy optymistycznie ze 40litrów.
    5. Na 6 beczek na minutę potrzeba sprężarki ~60m3/h. Takie mają silnik 7,5kW... Szybkie opróżnianie takiego siłownika to ogromny hałas. Porządna sprężarka śrubowa będzie kosztowała więcej niż budowa całej tej prasy na bazie hydrauliki....
  • Poziom 21  
    Cytat:
    Tłoczysko fi60 znajduje się wewnątrz siłownika o średnicy fi ok. 200mm.

Jeśli jest to nawet średnica zewnętrzna to wewnętrzna będzie pewnie ok. 180mm
    - ok 254 cm² czli nacisk ok. 5080N.
    Chodziło mi bardziej o wskazanie rzędu wielkosci.
    Zresztą nad sprężonym powietrzem też warto by się zastanowić.
  • Poziom 15  
    mosfetkiler napisał:
    Zresztą nad sprężonym powietrzem też warto by się zastanowić.
    No...
  • Poziom 8  
    Dziękuję za pomoc.

Tłok rzeczywiście przy tym siłowniku będzie miał 200 minus 2x grubość ścianki siłownika.
    czyli zapewne 170-180mm.

Martwi mnie jedynie ta powierzchnia działania tego siłownika.
    Płyta o średnicy fi 600 do tego wzmocnienia z ceowników C100, C50, to na końcu siłownika grawitacyjnie będzie obciążać jakieś dodatkowe 30 kg na stałe na siłowniku (zakładając że skierowany jest w dół).
    Stosowanie tutaj tłoczyska rzędu fi 12 mm na takim skoku wygląda jak igła podtrzymująca słonia... Liche to by było.
    Pozostanę przy hydraulice i postaram się dobrać jak najwęższy siłownik.
    Układ ma pracować okazyjnie tzn. 2-3 razy dziennie jedno użycie.
    Postaram się umieścić większy zbiornik rzędu 85l. Może to zapobiegnie ewentualnym przegrzaniom oleju.

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Dziwne, że nie mogę ofiarować komuś punktów za pomoc :(
  • Poziom 21  
    Cytat:
    1. Żeby nacisnąć 1 tonę normalną 10barową sprężarką potrzeba siłownika o średnicy tłoka 12cm.
    3. Na jeden cykl trzeba tam wepchnąć 100litrów powietrza

A czemu się nagle rozmnożyło?
  • Poziom 15  
    mosfetkiler napisał:
    No to zagadka dla Ciebie :D Jak wyjaśnisz dlaczego to dostaniesz z 50 zbędnych mi punktów.

Woro28 napisał:
    Stosowanie tutaj tłoczyska rzędu fi 12 mm na takim skoku wygląda jak igła podtrzymująca słonia... Liche to by było.
    No jeżeli tłoczysko ma być jednocześnie prowadnicą w tej prasie to zgadza się... Tylko po co stosować osprzęt jak do prasy o nacisku kilkuset ton, jak wystarczy zrobić prowadzenie na jakichś kształtownikach, a siłownik wykorzystać tylko do nacisku montując go na przegubach...
  • Poziom 33  
    Woro28 napisał:
    Układ ma pracować okazyjnie tzn. 2-3 razy dziennie jedno użycie.

Jeśli używane to będzie tak sporadycznie to dlaczego zależy Ci na tak szybkim wysuwie tłoczyska. Dlaczego nie możesz wysunąć tego siłownika w czasie 15-20s. Wtedy pompa będzie dużo mniejsza i tańsza.

mosfetkiler napisał:

Cytat:
    3. Na jeden cykl trzeba tam wepchnąć 100litrów powietrza

Rozmnożyło się dlatego że 10l to objętość siłownika, a żeby napełnić ten siłownik powietrzem do pewnego ciśnienia to trzeba na to zużyć 100l powietrza o ciśnieniu otoczenia.Wydajność sprężarki określa się jako ilość powietrza zasysanego.
  • Poziom 20  
    Woro 28,mam łuparkę zrobioną własnymi siłami,podpowiem Ci jak zrobić tanią prasę do tych beczek.O powietrzu zapomnij !.Po pierwsze kup z alle...lub ze złomu z jakiejś koparki niecieknący używany siłownik hydrauliczny, wymiary; długość siłownika 120-150cm, średnica tłoczyska 8-10 cm,srednica tłoka 5-7 cm, wysuw około 100 cm.Z alle...kup rozdzielacz hydrauliczny jednosekcyjny o przepływie oleju 40 l/min+ króćce hydrauliczne do niego. Szukając siłownika na złomie szukaj od razu butli na sprężone powietrze od jakiejś ciężarówki,wymiary butli min. dł.50 cm, średnica min. 20cm. Pompę hydrauliczną kup od producenta dodaje link; link http://www.hydrotor.com.pl/shop/index.php?wyswietlanie=WyswietlProdukt&id=269&id_=1 .Teraz musisz zdobyć materiał na ramę tej prasy, może być ceownik10 cm lub dwuteownik o podobnym wymiarze.Jak zdobędziesz te materiały, zacznij od zespawania ramy z solidną podstawą ,aby całość była stabilna ,do górnej części zamocuj siłownik na stałe,w pionie , wysuwający sie tłok bedzie zgniatał beczki. Po zamocowaniu siłownika podłącz do niego przewody hydrauliczne,a z drugiej strony przewodów rozdzielacz w wygodnym miejscu dla reki.Od rozdzielacza przewód do pompy ,a pompę do zbiornika z olejem.Między zbiornikiem a pompą OBOWIAZKOWO WSTAW FILTR HYDRAULICZNY. Całość zalej olejem hydraulicznym.Zbiornik oleju przed zalaniem olejem musi byc dokładnie wypłukany w środku .Silnik elektryczny do tej prasy musi mieć min. 5 KW. mocy. Napęd pompy musi być w jednej osi z silnikiem poprzez sprzeglo np. kłowe- mam tak u siebie,bez żadnych pasków lub łańcuchów napędowych,bo zniszczysz pompę. Jeżeli zrobisz wg. tych wytycznych daję gwarancję, że zadziała.Mojej łuparce nie dał rady żaden sękacz dębowy ,czy bukowy,taki zestaw to naprawdę ma moc .Na razie tyle,zaraz zamieszczę schematy , może Ci się do czegoś przydadzą.
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za pomoc!
    W zasadzie sprawa z materiałem i sprzętem jest prosta bo mam do dyspozycji złomowisko i materiały, siłowniki itd to pod ręką do wyboru.
    Chodziło mi właśnie o taki opis jak dałeś. Pompę kupię do tego układu.

A czas zgniotu na 20 sekund rzeczywiście wystarczy.
    Ma gnieść i tyle. Proste i tanie rozwiązanie jest najlepsze.
  • Poziom 20  

Dodano po 12 [minuty]:

Dodano po 10 [minuty]:

Zależy, po jakich cenach kupisz materiały, to nie będzie drogo ,tylko na pompie nie oszczędzaj -musi być nowa ,bo używane choć tanie ,najlepszy okres mają za sobą,a w tym wszystkim najważniejsze jest ciśnienie, jakie poda pompa poprzez rozdzielacz na siłownik. Przeciążenia układu sie nie bój, w rozdzielaczu jest odpowiednio ustawiony zawór bezpieczeństwa i tam nie ma co majstrować przy nim. Siedzę przy kompie i jak chcesz więcej szczegółów pytaj.