Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie do podzespołów.

29 Cze 2012 17:57 1171 18
  • Poziom 7  
    Witam. Chciałbym zmodernizować swój komputer lecz potrzebuję porady. Jaki cooler polecacie do mojego procesora? Czy zasilacz wystarczy, czy trzeba go wymienić? Jakie ciche, wydajne coolery do obudowy?
    Oto mój zestaw:

-płyta główna-Asus P5Q Pro
    -Karta graficzna-Radeon HD4850 Palit Sonic x2 (drugą mam zamiar dokupić)
    -Procesor-Intel Xeon E3110 3.00GHz ( podkręcony na 4.5, mam zamiar jeszcze go podkręcić więc pytam o wentylator)
    -Zasilacz-Chieftec 450w. Bronze plus
    -Pamięć RAM-Mushkin 2x1gb 1066Mhz
    -Obudowa-CoolerMaster Centurion Lite.
  • Poziom 40  
    Przy dwóch 4850 to ten psu będzie pracował na granicy mocy :-(
    Poza tym lepsza jedna gpu cf/sli zawsze powoduje problemy
    Sprzedaj 4850 i kup np 6850 :D
  • Poziom 39  
    Dokładnie, nie pchaj się w CF na tych kartach dziś.
    Przy 2ch możesz mieć już problem je zasilać, szczególnie że kręcisz procesor.
    Do tego takie 2 cuda ładnie podniosą ci temperaturę w obudowie.
    Sprzedaj ją, dołóż i kup jedna ale nowszą. Bo CF naprawdę często powoduje różne niespodzianki.

Co do chłodzenia to określ ile masz pieniędzy.
  • Poziom 26  
    Tak jak wyżej pakowanie się w 2 karty to błąd. Zasilacz spokojnie wystarczy do jednej karty a co do chłodzenia polecam od siebie ninja 3 ale chyba tylko dlatego, że sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. :D
  • Poziom 7  
    Jeżeli chodzi o chłodzenie procesora to raczej nie będę zmieniał ponieważ po namyśle sądze, że nie ma sensu go kręcić powyżej 4,5GHz tylko należy wymienić go na 4 rdzeniowy. Chłodzenie do obudowy do inna sprawa. Na to mogę wydać około 50zł. Wczoraj zauważyłem coś niepokojącego. W programie cpu-z taktowanie procesora raz jest 1999Mhz, a raz 2999Mhz. Skacze równierz mnożnik, raz jest x6, a raz x9. Dziwna sprawa bo w programie speed fan mam temperature CPU 154 stopnie, GPU tak samo i MB też. O co chodzi? Może to czujniki na płycie głównej?
  • Poziom 26  
    Co do skaczącego mnożnika to nie masz czym się marwić, sprawdzałeś temperatury innym programem?
  • Poziom 39  
    Skakanie taktowania to normalna sprawa. Procesor obniża swój zegar jak nie jest wymagana jego pełna moc.
    Temperatura SpeedFana się nie przejmuj, często pokazuje głupoty i wymaga kalibracji pod różne płyty główne. Polecam programy HWMonitor, CoreTemp, RivaTuner.

Co do wentylatorów to wypadłem z obiegu co dziś jest godne polecenia ;)
    Sam mam Arctic Coolingi 12cm, Revolteci 12cm, i Noctue 12cm. Noctua oczywiście najlepsza, ale czy warta swojej ceny? Wątpie jednak ;)
  • Poziom 7  
    Ok, sprawdziłem za pomocą CoreTemp i wyniki to około 40stopni. Ale zastanawiam się dlaczego pisze, że maksymalna temp. to 49 stopni. Jak go podkręce na te 4,5 to sie zjara? Wszyscy piszą, że można śmiało do 4,5 na standardowym coolerze, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy ustawia się gdzieś z jaką prędkością ma się ten wentylator kręcić, czy on sam sobie to dobiera?

Dodano po 14 [minuty]:

No i jak mam zablokować ten mnożnik na x9?
  • Poziom 39  
    Wentylator można regulować SpeedFanem jak się go odpowiednio ustawi, bądź w BIOS jeśli płyta główna pozwala. Standardowo prędkość jest dobierana automatycznie na podstawie temperatury.

Żeby ustawić mnożnik na sztywno w BIOS trzeba wyłączyć C1 i EIST. Tylko po co?
  • Poziom 26  
    To wreście masz podkręcony ten procesor czy dopiero zaczynasz się za to brać? włącz prime 95 lub inny probgram do testowania procesora i podaj jakie masz temperatury i czy ten procesor jest stabilny bo coś nie chce mi się wierzyć że wyciągasz zprocosora 4,5ghz nie mając podstawowej wiedzy
  • Poziom 39  
    Jak już to Orthos albo OCCT. Prime95 jest tylko jednowątkowy, wiec obciąży tylko jeden rdzeń.
  • Poziom 43  
    Karaczan napisał:
    Prime95 jest tylko jednowątkowy, wiec obciąży tylko jeden rdzeń.
    Najnowsza wersja radzi sobie z nowymi procesorami, są też dwie odmiany tego programu, 32-bit oraz 64-bit.
  • Poziom 7  
    Procesor podkreca kumpel. On ma prawie ten sam zestaw(procesor, plyta główna i grafika)
    On podkrecil swoj na 4, 5 i powiedzial mi, że moze tez podkrecic. Ja tez umiem ale az tak wole nie ryzykowac.
  • Poziom 26  
    Weż pod uwage, że każdy procesor jest inny i podkręca się lepiej czy też słąbiej i np będzie potrzebował podbicia napięcia i co za tym idzie wymiany chłodzenia. Słabą stroną jest karta graficzna i na niej bym się skupił ale oczywiście proceosora nie zaszkodzi podkręcić. Próbuj sam bo kiedyś trzeba się nauczyć.;)
  • Poziom 40  
    simaniak napisał:
    Procesor podkreca kumpel. On ma prawie ten sam zestaw(procesor, plyta główna i grafika)
    On podkrecil swoj na 4, 5 i powiedzial mi, że moze tez podkrecic. Ja tez umiem ale az tak wole nie ryzykowac.

Tak z ciekawości mógłbyś zamieścić skan z cpu-z ? :D

Ee to jak masz 3GHz to nie trzeba :-)
  • Poziom 7  
    Ok ale jutro po poludniu bo nie ma mnie w domu. A tak wogole to narazie jest 3,00 Ghz jak coś.;)
  • Poziom 39  
    3GHz to to ma fabrycznie ;)
    Ale słyszałem że ładnie się te Xeony kręcą.
  • Poziom 7  
    Xeony kręcą sie super, a zwłaszcza E3110. Tylko szkoda, że ma 2 jajka tylko. Ale jak mówicie żebym spróbował to ok. W tym tygodniu go podkręce i zamieszcze ten screen z cpu-z jak chcecie :). Tylko nie wiem czy podkręcić przez mnożnik czy przez szynę FSB. Narazie jak chcecie to zamieszczam z akualnego stanu skan.

https://obrazki.elektroda.pl/9703959300_1341172557.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/2078315200_1341172793.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/3472122500_1341172794.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4075443600_1341172795.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/2573753100_1341172796.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/3575558300_1341172797.jpg
  • Poziom 39  
    Tylko FSB, mnożnika nie zwiekszysz, tak jak w C2D.
    Mnożnik się co najwyżej obniża aby pójść wyżej z FSB ;)

Do tego zakładając sytuację 2ch takich samych procesorów, z takim samym taktowaniem, ale jeden z mniejszym mnożnikiem ale wyższym FSB, to będzie on szybszy od procesora którego prędkość jest wyciągnięta mnożnikiem ;)