Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klawiatury pod ps/2 nie działają w systemie

dzięcioł15 29 Cze 2012 22:00 1361 7
 • #1 29 Cze 2012 22:00
  dzięcioł15
  Poziom 11  

  Witam. Mam następujący problem z klawiaturą. Zrobiłem dla klienta czyszczenie komputera z kurzu i nałożenie pasty na procesor, grafikę i mostek na płycie głównej. Po podłączeniu zestawu z MOJĄ klawiaturą usb poprzez przejściówkę na ps/2 wszystko działało jak należy. Dzisiaj oddałem komputer dla klienta. Klient po powrocie do domu podłączył do komputera swoją klawiaturę pod ps/2 bez przejściówki i okazało się że klawiatura nie działa w windowsie. W biosie działa normalnie. Lampki świecą ale nie można nic napisać na klawiaturze. Dla pewności kazałem mu sprawdzić na innej klawiaturze działanie systemu, by wyeliminować uszkodzenie jego klawiatury. Obie klawiatury zachowują się u niego tak samo. Sterowniki w menedżerze urządzeń są w porządku. Co może być przyczyną tej usterki? Powtarzam że moja klawiatura usb podłączona poprzez przejściówkę usb działała normalnie. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi. Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia działania klawiatury usb bez przejściówek na tym komputerze.

  0 7
 • #3 29 Cze 2012 22:22
  dzięcioł15
  Poziom 11  

  No też prawda... nie pomyślałem o tym. Ale to rano bo klient poszedł spać. Jeśli masz kolego jeszcze jakieś inne pomysły, będę wdzięczny.

  Pytanie: Czy jeśli odinstaluję sterowniki klawiatury z poziomu menedżera urządzeń, to one odnowią się same? Czy trzeba ich szukać w necie? Na wirtualnej maszynie pod XP odnowiły się same, ale nie wiem jak będzie na prawdziwym komputerze.

  0
 • #5 30 Cze 2012 01:04
  beo
  Poziom 36  

  dzięcioł15 napisał:
  Powtarzam że moja klawiatura usb podłączona poprzez przejściówkę ps2/usb działała normalnie.
  Pierwszą czynnością, mogła by być deinstalacja urządzenia, bez obawy, że system nie posiada wymaganych informacji, do ponownej instalacji urządzenia.

  0
 • #6 30 Cze 2012 12:18
  dzięcioł15
  Poziom 11  

  Tryb awaryjny nie chce się włączyć. Sterowniki ładują się do momentu kiedy zaczyna mrygać podkreślnik. I tak sobie mryga i mryga...

  System jest wolny od wirusów według skanera Pandy online.

  Odinstalowanie sterownika nie pomaga. Po drugim z kolei ponownym uruchomieniu komputera, po ponownej instalacji sterowników, nadal nie można nic napisać na klawiaturze.

  Co jeszcze można zrobić zanim spróbuję przeinstalować system? Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.

  Wykluczyliśmy
  -fizyczne uszkodzenie klawiatury
  -błąd sterownika
  -zainfekowanie jakimś szkodnikiem

  Z tym że te wykluczenie zarażenia wirusem nie zostało poparte żadnym innym skanerem (może jakiś rootkit?), a obie klawiatury mogą być pechowo uszkodzone. Jutro klient ma przywieźć mi sprzęt do ponownego przeglądu.

  Jeśli jeszcze coś przychodzi Wam do głowy, proszę o radę.

  0
 • #7 30 Cze 2012 12:53
  movzx
  Poziom 39  

  dzięcioł15 napisał:
  Wykluczyliśmy
  -błąd sterownika
  Określenie "Wykluczenie błędu w Windowsie" zalatuje niemalże religią... ;)
  Próbowałeś uruchomić jakiś system z płyty?
  Skoro klawiatura działa w BIOS-ie to raczej nie jest uszkodzona - to jest bardzo proste urządzenie.

  0
 • #8 30 Cze 2012 14:16
  dzięcioł15
  Poziom 11  

  Jutro postaram się uruchomić z płyty kiedy komputer znajdzie się już u mnie. Te wykluczenia napisałem żeby pomyśleć nad innymi możliwymi usterkami. Wiem że po reinstalacji systemu prawdopodobnie będzie już działać wszystko jak należy, więc najprawdopodobniej wtedy będzie to świadczyć o uszkodzeniu sterownika. Chodzi mi jednak tylko o to że w menedżerze urządzeń nie ma żadnych informacji o błędzie sterownika. Drogą dedukcji wychodziłoby na to że Windows instaluje ciągle uszkodzony sterownik. Jeśli się mylę proszę o poprawienie mojej wypowiedzi.
  Co do działania w Biosie to masz rację. Nie pomyślałem pisząc że obie mogą być pechowo uszkodzone :). Bardzo sorry :).

  Więc tak. Spróbuję najpierw system z płyty. Myślę że powinno się udać.

  Spróbuję pobrać sterowniki z innego systemu XP i przenieść je do komputera klienta. Nie zrobię w ten sposób jakiejś głupoty?
  Klient przywiózł znowu do mnie komputer i klawiaturę. Po podłączeniu wszystko działa jak należy. Mogę pisać w Windowsie, a klient po przewiezieniu sprzętu do siebie nie mógł używać klawiatury w Windowsie. Co może być tego przyczyną? Czy usterka może zależeć od kaprysów sieci elektrycznej? Co prawda zasilacz to Modecom Feel ale wątpię by powodował problemy z działaniem klawiatury. Zaraz spróbuję poruszać przewodem w różnych miejscach by sprawdzić czy nie ma przełamania. A może wchodzi w grę uszkodzenie PS/2 klawiatury? Może trzeba przylutować? Jak myślicie towarzysze?

  Przewód nie jest przełamany.

  0