Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria podświetlenia matrycy. Fujitsu AMILO Pi 1505

Korniszon 25 30 Cze 2012 00:25 1879 10
  • #1 30 Cze 2012 00:25
    Korniszon 25
    Poziom 8  

Matryca w moim kilkuletnim Fujitsu AMILO Pi 1505 przestała świecić.
    Jak przymknę klapę to się zapala.

Czy ktoś z Warszawy byłby w stanie zrobiłć to?

0 10
  • #2 30 Cze 2012 10:58
    yang32
    Poziom 36  

Uszkodzenie najprawdopodobniej tasiemki łączącej płytę główną z matrycą.
    Mogę to naprawić, ale nie jestem z warszawy.

0
  • #3 30 Cze 2012 16:05
    Arni85
    Poziom 12  

Ja mam podobny problem:

Fujitsu Siemens Amilo (nie znam dokładnego oznaczenia modelu)
    Wyłącza się podświetlenie (sam obraz bez zarzutu), po zdjęciu frontowej ramki wokół matrycy i dociskaniu taśmy wyświetlacza podświetlenie włącza się. Nie reaguje natomiast na manipulowanie samymi przewodami zasilającymi podświetlenie. Wszystko wskazuje na taśmę, co wydaje mi się trochę nielogiczne.
    Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu problemu.
    Jaka jest ewentualnie dostępność taśm do tej serii laptopów?

0
  • #4 30 Cze 2012 16:08
    yang32
    Poziom 36  

U ciebie nie wygląda na tasiemkę, a na elektronikę matrycy bardziej. Ale sprawdź tasiemkę też, bo jak nie tasiemka jak podejrzewam to trzeba będzie matrycę wymienić.

0
  • #5 30 Cze 2012 16:33
    boro1234567
    Spec od komputerów

Wrzuć fotkę w którym miejscu dociskasz.

0
  • #6 30 Cze 2012 16:35
    Arni85
    Poziom 12  

No właśnie wszystko wskazuje ma taśmę, ponieważ po lekkim dociśnięciu jej w miejscu gdzie zakręca i znika pod matrycą podświetlenie zapala się i funkcjonuje bez zarzutu, póki nie spróbujemy zamknąć lub otworzyć segmentu ekranu.

Z fotką będzie problem, bo dopiero za tydzień zobaczę delikwenta ponownie :/ Musiał zostać u właścicielki w obecnym stanie.

0
  • #7 30 Cze 2012 16:44
    boro1234567
    Spec od komputerów

Na 99% taśma do wymiany.

0
  • #8 30 Cze 2012 16:47
    Arni85
    Poziom 12  

Też mi się tak wydaje, ale co ma taśma do podświetlenia, skoro od niego są osobne dwa przewody? Nie znam anatomii tego układu, ale naprawiam czasem netbooki i tam taśma wyświetlacza i przewody od podświetlenia to dwie osobne, nie wpływające na siebie elementy.
    I do czego służy inwerter w kontekście podświetlenia w laptopach?

0
  • #9 30 Cze 2012 16:51
    boro1234567
    Spec od komputerów

Arni85 napisał:
    Też mi się tak wydaje, ale co ma taśma do podświetlenia, skoro od niego są osobne dwa przewody? Nie znam anatomii tego układu, ale naprawiam czasem netbooki i tam taśma wyświetlacza i przewody od podświetlenia to dwie osobne, nie wpływające na siebie elementy.
    I do czego służy inwerter w kontekście podświetlenia w laptopach?

Właśnie tą taśmą między innymi jest przesyłane zasilanie i sterowanie do inwertera, który wytwarza WN zasilające świetlówkę.

0
  • #10 30 Cze 2012 16:55
    Arni85
    Poziom 12  

Hmm, czyli zasilanie podświetlenia nie jest przesyłane tylko dwoma przewodami znikającymi w matrycy?
    Zaczynam rozumieć skąd moje zdziwienie: w netbookach, które miewam do naprawy podświetlenie jest realizowane na diodach.
    Bardzo dziękuję za pomoc!

0
  • #11 30 Cze 2012 16:59
    boro1234567
    Spec od komputerów

Arni85 napisał:
    Hmm, czyli zasilanie podświetlenia nie jest przesyłane tylko dwoma przewodami znikającymi w matrycy?
    Zaczynam rozumieć skąd moje zdziwienie: w netbookach, które miewam do naprawy podświetlenie jest realizowane na diodach.
    Bardzo dziękuję za pomoc!

Tymi dwoma przewodami jest przesyłane WN bezpośrednio na świetlówkę.

0