Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lark FreeBird 43.1 nie włącza się po zimie

themfsymb 30 Cze 2012 01:36 3640 4
  • #1 30 Cze 2012 01:36
    themfsymb
    Poziom 2  

Witam,
    dostałem nawigację lark FreeBird 43.1. Podobno ktoś zostawił ją na noc w zimę w samochodzie. Rano już nie dało się jej włączyć. Urządzenie nie reaguje. Po przełączeniu włącznika na ON zapala się czerwona lampka, ekran nie włącza się. po podłączeniu do kompa lampka zmienia kolor na żółto-pomarańczowy. Komputer daje komunikat o nieznanym urządzeniu. W nawigacji podłączonej do kompa przy włączniku ustawionym na OFF dioda świeci się na zielono.
    czy jest jakaś możliwość naprawienie jej?

0 4
  • #2 02 Lip 2012 10:36
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Na początek bym odpiął wewnętrzną baterię i sprawdził bez niej.
    Zrobił bym też inspekcję optyczną elektroniki, czy nie padły kondensatory elektrolityczne. Podejrzewam żę i tak większość jest do wymiany.

Moderowany przez marek216:

Pokażesz mi jak to zrobić "optycznie" na elementach SMD :?: Na tym forum pisanie bzdur nie jest tolerowane - proszę o tym pamiętać przed wklepaniem kolejnego zdania.

0
  • #3 02 Lip 2012 18:24
    themfsymb
    Poziom 2  

Rozkręciłem, odłączyłem baterię i podłączyłem do kompa. Dalej to samo, komunikat o nieznanym urządzeniu. Nawi w środku wygląda normalnie jak na moje oko, żadnych przepaleń. Tylko widzę, że ktoś już się nią bawił. I niestety nieumiejętnie bo zamiast zdjąć pokrywkę od scalaka, oderwał całą tą blaszkę. Potem przylutował po bokach i dla bezpieczeństwa wszystko okleił taśmą :) także już pewnie jej nie naprawię. Dodam jeszcze, że w urządzeniu była karta z automapą. Może pomógłby hard reset ale nie wiem jak się za to zabrać. Chociaż powiedziano mi że nawigacja została zostawiona w zimę na noc i dlatego nie chce się włączyć.

0
  • #4 02 Lip 2012 22:33
    marek216

Poziom 43  
  • #5 03 Lip 2012 08:38
    LightOfWinter
    Poziom 29  

marek216 napisał:

Pokażesz mi jak to zrobić "optycznie" na elementach SMD :?: Na tym forum pisanie bzdur nie jest tolerowane - proszę o tym pamiętać przed wklepaniem kolejnego zdania.

Proszę bardzo, zapraszam do zapoznania się np. z publikacją w Elektronice Praktycznej:

Elektronika Praktyczna Mikroskopy dla elektroników

Inspekcja optyczna jest jedną z podstawowych metod diagnozy problemu, uszkodzenia elektroniki. Polega na obejrzeniu uszkodzonej płyty choć by za pomocą lupy (już lupa x5 PZO wystarcza) , jak się ma dobre oczy można coś wypatrzeć nieuzbrojonym okiem. W serwisach stosuje się do tego mikroskopy techniczne stereoskopowe. Np. takie jak w linku poniżej:

Mikroskop-stereoskopowy-delta-optical

themfsymb napisał:
    ...Tylko widzę, że ktoś już się nią bawił. I niestety nieumiejętnie bo zamiast zdjąć pokrywkę od scalaka, oderwał całą tą blaszkę. Potem przylutował po bokach i dla bezpieczeństwa wszystko okleił taśmą :) także już pewnie jej nie naprawię.

Sądzę że warto powalczyć, nie masz nic do stracenia.
    Samo ładowanie, lub jego brak nie rozwiąże problemu.
    Pomiar napięć zasilania na poszczególnych sekcjach to dobra metoda lecz pracochłonna i wymagająca pewnego doświadczenia.
    Posprawdzaj też czy złącze zasilające nie jest obluzowane/ wyłamane. Jest to częsta usterka.

Proponuję sprawdzić jakie jest nominalne napięcie wewnętrznego akumulatora i w jego miejsce podpiąć zasilacz z ustawionym ograniczeniem prądowym na 100- 200mA.

0
  Szukaj w 5mln produktów