Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczna temperatura we wnętrzu obudowy

Oximon 30 Cze 2012 10:23 1938 12
  • #1 30 Cze 2012 10:23
    Oximon
    Poziom 27  

Witam!

Chciałbym się spytać jaka jest względnie bezpieczna temperatura powietrza we wnętrzu obudowy? Pytam, ponieważ wyświetlacz na mojej obudowie pokazuje, że we wnętrzu (czujnik umieściłem nie przy samym CPU, czy GPU) dosyć często temperatura powietrza przekracza 40*C. Domyślnie alarm był ustawiony na 38*C, ale ja przestawiłem na 40*C (alarm polega na piknięciu przez chwilę beeper'a i zmiana koloru wyświetlacza na czerwony). Po kilku godzinach grania, przy 28*C w otoczeniu uzyskałem maksymalnie 40,8*C. Czy taka temperatura nie jest szkodliwa dla dysków itp.?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

0 12
  • Pomocny post
    #2 30 Cze 2012 11:14
    pawelr98
    Poziom 35  

Najlepiej po prostu sprawdź temperaturę dysków za pomocą programów.Ich temperatura nie powinna przekraczać 41-42°C.Jeśli czujnik jest umieszczony na górze to jest to dosyć normalne że jest tam gorąco bo ciepłe powietrze unosi się do góry. jeśli jednak czujnik jest pośrodku to nie jest to normalne.Polecałbym mimo wszystko dodać nieco wentylatorów do obudowy.

0
  • #3 30 Cze 2012 12:07
    Oximon
    Poziom 27  

Czujnik jest właśnie na środku. Wentylator mam obecnie jeden i jest ustawiony potencjometrem na obudowie na maksymalne obroty. Mam jednakże miejsce na jeszcze jeden wentylator i chyba z niego skorzystam.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Cze 2012 18:36
    jurek.adam
    Poziom 43  

Praktycznie na żadnej płycie nie zgadzały mi się idealnie wyniki z odczytów biosu lub programów z pomiarem za pomocą termometru zewnętrznego (przemysłowego).

Po prostu dorzuć ten wentylator, zawsze coś pomoże, o ile znajdzie się w odpowiednim miejscu.

0
  • Pomocny post
    #5 30 Cze 2012 21:06
    Kosa1337
    Poziom 26  

Jeśli umieściłęś czujnik między procesorem a kartą graficzną to jest to temperatura normalna i nie masz się czym przejmować ale ustawienie odpowiedniego obiegu powietrza nie zaszkodzi (zasysanie/wydmuch)

0
  • #6 30 Cze 2012 22:15
    Oximon
    Poziom 27  

Czujnik nie jest podpięty do płyty. W obudowie mam oddzielny układ/mini komputerek, który ma swój czujnik (na kabelku, umieściłem mniej więcej po środku obudowy NIE między grafiką, a CPU) a także swój potencjometr wyprowadzony na obudowę, którym mogę w każdej chwili płynie regulować obroty. Wyświetlacz pokazuje temperaturę z czytnika, godzinę oraz wyświetla prędkość wentylatorów. To wszystko jest podłączone tylko i wyłącznie do zasilacza. Pomiary temperatury są więc jak najbardziej wiarygodne. Co do wentylatora to myślę, że będzie niezbędny. Dziś w trakcie jednogodzinnej gry w południe (Na dworze 32*C w cieniu :( ) osiadnąłem 42*C w obudowie. Martwi mnie jednakże coś jeszcze. Mianowicie wentylator w zasilaczu. W moim poprzednim kompie wichury nie było, ale lekki powiew było jak się przyłoży rękę czuć. W moim obecnym wentylator się niby obraca, ale z tyłu nie czuję obiegu powietrza, a obudowa w miejscu, gdzie jest zasilacz po prostu parzy. Przejmować się tym, czy nie? Wszystko jest nowiutkie i mam niby 2/3/5 lat gwarancji (zależy na co), więc jak by się coś zjarało...

0
  • Pomocny post
    #7 30 Cze 2012 23:26
    jurek.adam
    Poziom 43  

Na Twoim miejscu założyłbym porządny "wicherek" wyciągający gorące powietrze z tyłu obudowy. Najlepiej cichy i wydajny np. Scythe lub podobnej klasy. To odciąży zasiłkę.

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lip 2012 09:49
    Kosa1337
    Poziom 26  

A mozna wiedzieć o jakim zasilaczu piszemy?

0
  • #9 01 Lip 2012 19:31
    Oximon
    Poziom 27  

Zasilacz to Chieftec (CTG-550-80P) 550W.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Lip 2012 23:20
    jurek.adam
    Poziom 43  

Trochę to dziwne, bo ten model ma wentylator o "przerobie" ~67 CFM, który puszczony nawet na 5-7V daje dobrze wyczuwalny wiaterek z tyłu zasilacza.

0
  • #11 02 Lip 2012 10:27
    Oximon
    Poziom 27  

Powiem tak. Wentylator się obraca, bo to widać po otwarciu obudowy. Lecz po przyłożeniu z tyłu ręki ja obiegu powietrza nie czuję nawet po kilkugodzinnym stresie (obudowa w miejscu zasilacza parzy. Zastanawiam się tylko, czy wentylator wsysa powietrze do wnętrza obudowy, czy wydmuchuje... Bo jeżeli wsysa, to mogę nie czuć, prawda? Lecz chyba wszystie wentylatory z zasilaczy powinny wydmuchiwać.

0
  • Pomocny post
    #12 02 Lip 2012 10:30
    jurek.adam
    Poziom 43  

Gorące powietrze powinno być wyrzucane na zewnątrz. Czy jest wyciągane, czy zasysane sprawdzisz zapalniczką lub zapałką. Albo dymem z papierosa, kadzidełka itp. Przy obciążeniu powinieneś czuć ruch powierza z tyłu zasilacza i słyszeć wentylator, bo na wysokich obrotach nie jest taki cichy.

Podejrzewam, że coś jest nie tak z wentylatorem lub zasilacz nieprawidłowo steruje jego pracą. Jak masz plombę gwarancyjną, to i tak nic nie poradzisz, bo trzeba rozkręcić zasiłkę, żeby przetestować/wymienić wentylator.

0
  • #13 02 Lip 2012 16:51
    Oximon
    Poziom 27  

Wentylator wydmuchuje powietrze, lecz bardzo mizernie. Na razie po kilkugodzinnej pracy napięcia trzyma wzorowo, więc chyba nie będę się przejmował. Jbc to mam na niego gwarancję.

0