Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chciałem ostrzec przed nieuczciwym serwisem Allegro,a dokładnie - Kup na Raty.

JanKotek 01 Jul 2012 16:07 27997 52
    eurotips
    Level 38  
    [quote="JanKotek"]
    Compiler wrote:
    ...

Quote:
    Art. 10.
    1.Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.

Abys mógł korzystać z "10dni" muszą być spełnione warunki w tym najważniejszy - wydanie rzeczy.

Skoro rzecz nie została wydana to vice versa -sprzedający nie ma podstawy do roszczenia zapłaty.
    JanKotek
    Level 12  
    Wydanie rzeczy ma zasadność do planowanego zwrotu do 10 dni.
    Natomiast kliknięcie KupTeraz jest przybiciem umowy ,a więc na tej podstawie sprzedający ma prawo rościć od Cibie zapłatę.

ps.choć prawnikiem nie jestem ,to chyba rzeczowo i jasno to wyjaśniłem :)
    eurotips
    Level 38  
    JanKotek wrote:
    Wydanie rzeczy ma zasadność do planowanego zwrotu do 10 dni.
    Natomiast kliknięcie KupTeraz jest przybiciem umowy ,a więc na tej podstawie sprzedający ma prawo rościć od Cibie zapłatę.

ps.choć prawnikiem nie jestem ,to chyba rzeczowo i jasno to wyjaśniłem :)

Noo w sumie nie podałeś najistotniejszych informacji:
    1. kupiłeś w firmie czy u osoby fizycznej nie prowadzącej działalności?
    2. kupiłeś jako osoba fizyczna czy na firmę
    4. jakie miałeś do wyboru formy płatności po kliknięciu KP? jeśli była płatość przy odbiorze to masz większe szanse
    3. co właściwie kupiłeś jeśli to nie tajemnica? pytanie nie tylko z czystej ciekawości, od tego też może (ale nie musi) wiele zależeć

Napisz do mnie na GG, też miałem taką sprawę, takietamcwaniaki.pl kilka lat temu też słali na mnie kancelarie prawne i windykatorów. To też była głośna sprawa bo wszyscy szli po bandzie. "Kup Pan Domenę" -pamitacie tą sprawę jeszcze ?
    JanKotek
    Level 12  
    Kupiłem w firmie.Duży sklep typu Vobis, handlujący na Allegro.
    Jestem osobą fizyczną.
    W tym przypadku była również możliwość kupna "za pobraniem".
    Kupiłem monitor.

Narazie wstrzymam się do poniedziałku bo przez weekend ani Allegro,ani sklep(sprzedawca) nie odpisał.
    kolokat
    Level 26  
    Też się nabrałem.

Parę dni temu, zobaczyłem HTC One X w dość atrakcyjnej cenie.
    Mówię sobie, do wypłaty jeszcze trochę, kupie na raty i spłacę szybciej...
    Klik, klik. Brak zdolności kredytowej.

Co ciekawe kilka dni wcześniej brałem kredyt na okulary (2000zł) A Pani z banku z uśmiechem na ustach stwierdziła, że jak chce, to i nawet 10 tyś mogę wziąć, bo sumiennie spłacam.

No cóż. Jak już coś robić, to od razu dobrze, a nie byle było.

No i tak, teraz nie mam ani telefonu, ani nie mam z czego zrobić przelewu.
    Lazer
    Level 23  
    JanKotek wrote:

Ale sobie wymyśliłeś prawo... ma prawo pocałować kupującego w nos jak kupujący się na to zgodzi...

...konsument, który zawarł umowę poza lokalem, jeśli sprzedającym jest firma a nie osoba fizyczna, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy . Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
    Jeśli sprzedawca będzie się rzucał to poinformuj go że prawo konsumenta wyraźnie o tym mówi. Może wystawić ci negatywa, pocałować w czółko jak ma ochotę ale nie zmusi do zapłaty strasząc sądem bo prawo jest po Twojej stronie
    ...to po pierwsze...

Możliwość odstąpienia jakie daje prawo, występuje jeśli zakupisz przez opcję KT od firmy i odbierzesz towar (ale ty towaru nie dostałeś więc możesz się rozmyślić co do zakupu). Nie mniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby spróbować polubownie załatwić sprawę np. proponując zwrot kosztów wystawienia towaru na Allegro.
    ... to po drugie...

... jeśli koszty sądowe są równe połowie wartości sprzętu lub nawet wyższe niż wartość to nikt nie będzie cię po sądach ciągał bo straci i czas i pieniądze bo sprawę w sądzie musi opłacić wnioskodawca a to się nie kalkuluje, Więcej zachodu z tym jak korzyści dla sprzedawcy....

Jak to ktoś kiedyś powiedział... Od straszenia to są duchy....

Na koniec troszkę ...Prawa e-konsumenta....

Z przyjemnością podajemy Państwu przepisy, które wynikają z Ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, gdyż dają one Państwu całkiem przyzwoity poziom ochrony w trakcie zakupów internetowych.
    Na początek jednak należy zdać sobie sprawę, że ustawa ta nie dotyczy: inwestycji kapitałowych, ubezpieczeń, czynności bankowych, sprzedaży z licytacji, czyli aukcji internetowych, a także nieruchomości z wyjątkiem najmu.
    Zgodnie z ustawą:

Jeśli rezygnujesz z zakupu, to umowa pomiędzy Tobą a sprzedawcą uznawana jest za niezawartą i jesteś zwolniony ze wszelkich zobowiązań, musisz jednak oddać produkt w stanie niezmienionym (czyli nie możesz go używać przez te 10 dni), ale możesz go wypróbować (czyli przymierzyć, sprawdzić, jak działa).
    Termin 10-dniowy liczy się od dnia dostarczenia produktu, a w przypadku usługi od dnia zawarcia umowy.
    Jeśli na stronie sklepu internetowego nie zostały podane informacje o:
    - nazwie i siedzibie sklepu,
    - cenie obejmującej także cło i podatki,
    - zasadach zapłaty,
    - kosztach, terminie i sposobie dostawy,
    - prawie do odstąpienia od umowy w przeciągu 10 dni,
    - miejscu i sposobie składania reklamacji
    to termin, w którym możesz zrezygnować z zakupu wynosi trzy miesiące.
    Wzór protokołu odstąpienia od umowy można znaleźć na stroniePrawa e-konsumenta.
    Nikt nie może żądać od Ciebie zapłaty za wycofanie się z umowy (odstępnego), takie żądanie jest bezprawne i nawet jeśli zostało zapisane w umowie (np. regulaminie sklepu), jest nieważne.
    Jeżeli Twój zakup internetowy związany jest z kredytem lub pożyczką udzieloną Ci przez przedsiębiorcę, to odstąpienie od umowy (rezygnacja z zakupu) jest skuteczne także wobec umowy o udzielenie pożyczki lub kredytu.
    Pamiętaj jednak, że prawo do odstąpienia od umowy (zwrotu towaru) nie przysługuje Ci jeżeli:

- zawarłeś w internecie umowę o okresowe dostarczanie artykułów spożywczych,
    - zawarłeś umowę on-line o wykonanie, w ściśle oznaczonym okresie, usługi dotyczącej zakwaterowania, transportu, rozrywek, gastronomii.

Jeżeli nie umówiłeś się ze sprzedawcą, usługodawcą inaczej (nie podpisałeś odpowiedniej umowy), to nie będziesz mógł także w ciągu 10 dni, bez podania przyczyny i dodatkowych kosztów:

-zrezygnować z usługi rozpoczętej za Twoją zgodą przed upływem 10 dni,
    -zrezygnować z zakupu kaset video i audio, płyt CD (czyli wszystkich nagrań audiowizualnych), programów komputerowych, jeśli otworzyłeś ich opakowanie,
    -zrezygnować z produktu lub usługi, jeżeli została ona wykonana według Twojego indywidualnego zamówienia,
    -zrezygnować z produktu, który ulega szybkiemu zepsuciu,
    -zrezygnować z prenumeraty prasy,
    -zrezygnować z usług w zakresie gier losowych i zakładów wzajemnych.
    JanKotek
    Level 12  
    Cytujesz ,a sam nie wiesz do końca co...
    Dzięki takiemu wklejaniu cytatów których pewny nie jesteś i interpretowanych na swój sposób Ktoś mógł właśnie kliknąć KT. (kupteraz)

Piszesz,że można odstąpić od umowy KT do 10 dni ale nie bierzesz pod uwagę,że najpierw musi być wydanie czyli przekazanie przesyłki przez dostawcę w Twoje ręce,co za tym idzie sprzedawca musi tą przesyłkę wysłać do Ciebie.

cytat z pewnego mądrego źródła:
    Quote:
    Jeśli nie było wydania, nie można odstąpić od umowy na podstawie Dz.U.2000.22.271

Ta podstawa to właśnie:
    Lazer wrote:
    Termin 10-dniowy liczy się od dnia dostarczenia produktu, a w przypadku usługi od dnia zawarcia umowy.

i w formie prawnej:
    Quote:
    Art. 10.
    1.Termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia.

Więc całe "10dni" możesz odstawić w kąt !

Pozostaje szukać odpowiedzi na pytanie - "odstąpienie od umowy Kup Teraz bez wydania rzeczy".Być może jest gdzieś taki zapis pozytywnie dla nas stworzony.
    User removed account
    User removed account  
    eurotips
    Level 38  
    *Z doświadczenia wiem, że wszelką korespondencję należy na maxa ograniczać, jak trafi się upierdliwiec to jedynie odpisywać na jego pisma.
    *Bardzo ważnym jest aby nie dać się sprowokować, bardzo uważać na to co się pisze aby przypadkiem nie wymknęło nam się jakieś "słówko" które może w przyszłości drożej nas kosztować niż cała kwota za towar...
    *Sądy orzekają różnie ale są bardzo drogie, więc najczęściej nękają nas kancelarie prawne i firmy windykacyjne a te robią to ...hmmm.. na granicy prawa to delikatne określenie.

Wiedzieć trzeba że takie wezwanie z kancelarii czy windykatora niezwłocznie lokować w koszu i pod żadnym pozorem nie prowadzić z nimi żadnej korespondencji.

Tylko prawomocny wyrok sądu zobowiązać może do zapłaty i tego się trzymać. A egzekwować należność może tylko komornik. Nie dajcie się zastraszać różnej maści cwaniaczkom i pseudoprawnikom.
    Lazer
    Level 23  
    JanKotek wrote:
    Cytujesz ,a sam nie wiesz do końca co...
    Dzięki takiemu wklejaniu cytatów których pewny nie jesteś i interpretowanych na swój sposób Ktoś mógł właśnie kliknąć KT. (kupteraz)

cytat z pewnego mądrego źródła:
    Quote:
    Jeśli nie było wydania, nie można odstąpić od umowy na podstawie Dz.U.2000.22.271

Ta podstawa to właśnie:
    Lazer wrote:

i w formie prawnej:
    Quote:
    Art. 10.

Więc całe "10dni" możesz odstawić w kąt !

Pozostaje szukać odpowiedzi na pytanie - "odstąpienie od umowy Kup Teraz bez wydania rzeczy".Być może jest gdzieś taki zapis pozytywnie dla nas stworzony.

Opcja KUP TERAZ to REZERWACJA przedmiotu a nie umowa. Jeśli nagle stałeś się niewypłacalny to nikt cię nie zmusi do zakupu bo nie ma takiego prawa dlatego masz 10 dni na odstąpienie w formie pisemnej czy komuś się to podoba czy nie. Informujesz pisemnie sprzedawcę o tym fakcie i koniec.

eurotips wrote:
    Tylko prawomocny wyrok sądu zobowiązać może do zapłaty i tego się trzymać. A egzekwować należność może tylko komornik. Nie dajcie się zastraszać różnej maści cwaniaczkom i pseudoprawnikom.

A takich kozaków na allegro jest pełno i właśnie liczą na to iż kupujący się złamie...
    Mało tego... jak zapłacisz to wyślą ci jakiś szajs zamiast pełnowartościowego towaru a ty jak się dopatrzysz i będziesz chciał zwrócić towar to tak będą przeciągać to w czasie abyś ze szmelcem został w kieszeni... realia.
    Tak samo jak pic z OCHRONĄ KUPUJĄCYCH... gość zrobi w jajo 100 ludków na np 5000zł dostaje negatywy jeden za drugim a potem zamyka konto a allegro ma w tym przypadku cie w D.....E. Jestem tego wyrolowanym przykładem w kilku aukcjach stratą ok 600zł których nikt mi nie zwróci.
    JanKotek
    Level 12  
    Lazer wrote:
    Opcja KUP TERAZ to REZERWACJA przedmiotu a nie umowa. Jeśli nagle stałeś się niewypłacalny to nikt cię nie zmusi do zakupu bo nie ma takiego prawa dlatego masz 10 dni na odstąpienie w formie pisemnej czy komuś się to podoba czy nie. Informujesz pisemnie sprzedawcę o tym fakcie i koniec.

Zmusić Cię może sąd bo podpisałeś umowę KupTeraz zrozum to.Nie wypisuj bajek!

Z doświadczenia Ci powiem,że juz nieraz czytałem różne tłumaczenia problemów na forach i nie uwierzę dopóki nie zobaczę na to jakiegoś zapisu z regulaminu,paragrafu :) więc czekam aż podeprzesz swoje zdania na ten temat.

Jeszcze raz zacytuję Dz.U.2000.22.271
    Quote:
    Art. 7.
    1.Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie dziesięciu dni ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1.

(...)
    Art. 10.

Wydanie czyli przekazanie przez kuriera paczki w Twoje ręce plus podpis.
    Więc przesyłka musi zostać do Ciebie wysłana za co już ponosisz koszta nie mówiąc tu o np. płatności przelewem lub na odwrót "za pobraniem" które musisz kurierowi przekazać.

KupTeraz jest umową.
    cyclone4
    Level 16  
    JanKotek wrote:

Wydanie czyli przekazanie przez kuriera paczki w Twoje ręce plus podpis.
    Więc przesyłka musi zostać do Ciebie wysłana za co już ponosisz koszta nie mówiąc tu o np. płatności przelewem lub na odwrót "za pobraniem" które musisz kurierowi przekazać.

Kodeks Cywilny mówi inaczej:

Art. 544.
    § 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które
    nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości,
    że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na
    miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu
    się przewozem rzeczy tego rodzaju.

§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu
    rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.

Ale to szczegół w tej sprawie. I jeszcze jedna uwaga: jeśli zapłacimy za towar kupiony zdalnie a następnie rozmyślimy się w ciągu terminu 10-dniowego to przysługuje nam zwrot kwoty wraz z odsetkami ustawowymi. Nawet ostatnio czytałem artykuł o kolesiu który zarabiał w ten sposób kupując i oddając telewizory plazmowe :)
    User removed account
    User removed account  
    krzyjak
    Level 29  
    pandy wrote:

I jeszcze raz napisze to wyraznie - nacisnieciu przycisku "kup..." nie jest umowa Kupna-Sprzedazy w rozumieniu prawa - to wylacznie stanowisko regulaminu Allegro i nalezy zawsze weryfikowac ten regulamin w oparciu o istniejace prawo.
    Regulamin Allegro znacznie latwiej zmienic niz ustawe - nalezy o tym pamietac, Allegro ma wyrazny interes by kazda transakcje traktowac jako wiazaca umowe Kupna-Sprzedazy (bo z tego zyje).

To ciekawe co piszesz. Znaczyłoby to, że sprzedawca będąc przedsiębiorcą nie jest zobligowany do przekazania Tobie faktury lub innego dowodu sprzedaży gdy klikniesz Kup Teraz, bo umowa kupna sprzedaży nigdy nie została zawarta. Z Twojej wypowiedzi wynika, że właściwie bez znaczenie czy kupujemy przez Allegro od osoby prywatnej czy od firmy. I w jednym i w drugim przypadku nie możemy odstąpić od umowy (w myśl w/w ustawy), której nie zawieraliśmy? Skoro sprzedawca nie zawiera umowy Kupna-Sprzedaży po kliknięciu przez klienta Kup Teraz to co na to jego księgowa? Gdzie się podział towar?
    User removed account
    User removed account  
    Lazer
    Level 23  
    A od kiedy programy magazynowo-księgowe są spięte z allegro? Towar nadal leży u sprzedawcy i jeśli fizycznie nie zniknie z jego "magazynu" to zdejmując go np. z WF-MAGa czy jakiegoś tam innego programu jakiego używa przed otrzymaniem zapłaty sam sobie robi problem... Czy po kliku na KUP TERAZ od strzała już leży zapakowany towar z wystawioną fakturą czy paragonem w paczce zaadresowanej do kupującego bez otrzymania kasy? Chciał bym to zobaczyć... Tak samo jak coraz więcej kombinatorów zamiast zamówionej faktury przysyła paragon a wyraźnie było zaznaczone FAKTURA. Potem próbują wciskać ciemnotę iż klient indywidualny nie dostanie faktury bo sobie nie odliczy niczego więc dostaje paragon bo to jest dla sprzedawcy kombinatora problemem. To jest dopiero kretyńskie tłumaczenie....
    krzyjak
    Level 29  
    pandy wrote:
    krzyjak wrote:

To ciekawe co piszesz. Znaczyłoby to, że sprzedawca będąc przedsiębiorcą nie jest zobligowany do przekazania Tobie faktury lub innego dowodu sprzedaży gdy klikniesz Kup Teraz, bo umowa kupna sprzedaży nigdy nie została zawarta.

Taki obowiazek naklada na niego prawo skarbowe jednak tam dokladnie opisane jest KIEDY nastepuje sprzedaz. Pamietac nalezy ze by Umowa Kupna-Sprzedazy mogla byc zawarta MUSI byc wola obu stron - nie mozna kogos zmusic do kupna czy sprzedania jesli bedzie to dla niego niekorzystne.

Przytocz podstawę prawną tego o czym piszesz.

pandy wrote:

krzyjak wrote:

Z Twojej wypowiedzi wynika, że właściwie bez znaczenie czy kupujemy przez Allegro od osoby prywatnej czy od firmy.

Tak mi sie wydaje widzi to prawo, oczywiscie roznice sa i zwiazane sa z charakterem prowadzonej dzialalnosci jednak ogolne zasady sa takie same.

Co to znaczy "ogolne zasady sa takie same"? Czy przedmiot, który zakupiliśmy przez allegro poprzez opcję Kup Teraz można zwrócić? Jeśli tak to w jakim przypadku? Na jakiej podstawie? Tutaj tez proszę o podstawę prawną.

pandy wrote:

krzyjak wrote:

I w jednym i w drugim przypadku nie możemy odstąpić od umowy (w myśl w/w ustawy), której nie zawieraliśmy?

To akurat wydaje mi sie logiczne - jesli nie zawarlismy jakiejs umowy to nie nabralismy prawa do odstapienia od niej. Po prostu z punktu widzenia prawa nic sie nie stalo, oczywiscie prawem tego ktory czuje sie poszkodowany jest dochodzic swojej racji ale nalezy pamietac ze to na stronie ktora czuje sie poszkodowana ciazy obowiazek dostarczenia dowodu ze np poniosla wymierne straty z powodu np nie zawarcia umowy - i by bylo wazne - prawo precyzuje tez sytuacje gdy sprawa dotyczy przedmiotu np wykonywanego na zamowienie albo tez sciganego na zamowienie klienta (np luksusowy samochod itp) jednak nawet tu prawo reguluje ten obszar w dosc jak mi sie wydaje spojny sposob i sprzedawca ktory poniosl koszty ma prawo domagac sie ich zwrotu.

W ogóle nie to miałem na myśli. Kupujesz poprzez opcję Kup Teraz. Towar przychodzi do Ciebie. Jeśli umowa Kupna Sprzedaży na odległość nie została zawarta, to czy można towar zwrócić. Jeśli tak to na jakiej podstawie?

Przecież, by przedsiębiorca mógł coś sprzedać konsumentowi musi z nim zawrzeć umowę Kupna Sprzedaży. A Twoim zdaniem przedsiębiorca nie zawiera takiej umowy z kupującym, a towar jednak wysyła. Trochę to bez sensu, bo jeśli przedsiębiorca nie zawarł umowy, a więc nic nie sprzedał to po co wysyła? Jak coś takiego zaksięgować?

Oczywiście w ustawie nie jest dokładnie napisane, że zakupy zakupy przez allegro poprzez opcję Kup Teraz są formą zawarcia umowy Kupna Sprzedaży na odległość. Jednak, że zakupy dokonywane w ten sposób spełniają wszystkie warunki umowy zawieranej na odległość.
    romanhoks
    Level 16  
    Jednego nie mogę zrozumieć w tym problemie? Wpierw podpisuje umowę kupna a potem idę do banku po kredyt? Człowieku takiej procedury nie ma w żadnym kraju. Albo robisz sobie jaja z forum bo jesteś dzieciakiem.
    pudzianowski
    Level 28  
    romanhoks wrote:
    Jednego nie moge zrozumiec w tym problemie? Wpierw podpisuje umowe kupna a potem ide do banku po kredyt?Czlowieku takiej procedury nie ma w zadnym kraju .Albo robisz sobie jaja z forum bo jestes dzieciakiem.

Cześć.
    Proszę zajrzeć na którąś z aukcji na portalu allegro.
    Z poważaniem
    Mateusz
    irenausz
    Level 11  
    Te raty allegro są masakryczne. Chciałem też zakupić sprzęt na te raty, ale w końcu stwierdziłem, że to bez sensu robić sobie problemy. Kupiłem na raty online na vobis.pl. Tam przynajmniej procedura kredytowa jest jasna i jak nie dostane rat to anuluję zamówienie i tyle.
    User removed account
    User removed account  
    tw1ster
    Level 10  
    U mnie inna bajka, czekałem tydzień abym mógł wypełnić wniosek bo występowały jakieś błędy i mnie wywalało ciągle. Po wypełnieniu wniosku dostałem negatywną odpowiedź - podobno nie mam zdolności kredytowej gdzie mam umowę o pracę, w miarę dobre zarobki i kilka rat za sobą :) Skorzystałem z rat banku z którym sprzedawca miał podpisaną umowę i odpowiedź pozytywna po 5 min.

Czyli tak jak użytkownik napisał coś nie HALO z tymi ratami :)
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    To forum nie jest stroną w sprawie, co miało być powiedziane, zostało napisane, temat uważam za zbędny na tym forum i wyczerpany!