Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie w gniazdku sieciowym i kablówki

30 Cze 2012 15:30 2018 4
 • Poziom 9  
  Witam
  na samym początku chciałem powiedzieć ze nie mam zielonego pojęcia o elektryczności poza podstawowa czyli wymiany żarówki lub może z wysiłkiem wymiana gniazdka.

  mam taki problem opisze sytuacje może mi coś poradzicie
  gniazdko od kablówki mam przy gniazdu sieciowym i w momencie kiedy tv jest już w sieci i dotykam kablem od kablówki gniazda od tv wywala mi na rocznicowe z początku myślałem ze to wina kabla trochę naczytałem ze napięcie czy coś może być nie takie jak trzeba, wezwałem montera który powiedział ze wygląda to tak jak by gniazdko nie miało zera (być może coś mylę proszę brać na to poprawkę :) )

  i teraz moje pytanie bo kiedy kabel od kablówki jest w tv a telewizor jest podłączony do gniazdka za pomocy przedłużacza bez uziemienia nie zwiera to oczywiste :) ale czy tak może być ? czy to nie grozi czymś poważnym ? nie wiem pożarem kiedy wyjdę z domu na zakupy albo do pracy ?

  oczywiście wiem ze trzeba wezwać elektryka ale problem mam taki ze mam instalacje... nie pamiętam jak on to nazwał w każdym razie polega to na tym ze jeden kabel jest zapasowy z którego właśnie korzystam i jeśli coś z nim się stanie (a za oknem budują mi autostradę i blok się trzęsie tak ze pękają mi ściany i czuje ze kable tez dostają po dupie) to trzeba będzie kuc ściany i kłaść na nowo

  mam nadzieje ze nie zagmatwałem za bardzo i liczę na poradę :)

  Na tym forum nie ma aprobaty na zdziczałą polszczyznę! Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych- popraw ten post i zapamiętaj na przyszłość! [Akrzy]
 • Specjalista elektryk
  kamil195 napisał:

  i teraz moje pytanie bo kiedy kabel od kablowki jest w tv a telewizor jest podlaczony do gniazdka za pomocy przedłużacza bez uziemienia nie zwiera to oczywiste :)


  Telewizory są w drugiej klasie ochronności, więc nie potrzebują PE.

  Sytuację powoduje telewizor, a nie wadliwa instalacja.

  Aby zapobiec problemowi wystarczy kupić i założyć między gniazdem antenowym a telewizorem coś takiego:
  http://www.dipol.com.pl/izolator_galwaniczny_5-2400mhz_signal_R48605.htm
 • Specjalista elektryk
  Miniax napisał:
  Telewizory są w drugiej klasie ochronności, więc nie potrzebują PE.


  Kineskopowce tak. Natomiast ogrom nowych telewizorów jednak ma wtyczkę z PE.
 • Poziom 9  
  dodam oczywiście że to telewizor LCD
  bardzo dziękuję za podpowiedź z tym urządzeniem, ale czy korzystanie z przedłużacza bez uziemienia może spowodować coś złego, bo tak jak mowie z uziemieniem wywala korek. ?

  Czy ja napisałem w języku niezrozumiałym?! Proszę przeczytać ze zrozumieniem mój wpis w pierwszym poście!
  [Akrzy]
 • Specjalista elektryk
  Stosując przedłużacz bez styków ochronnych (nieładnie zwanych bolcami) powodujesz przerwę w przewodzie ochronnym. Urządzenie wymagające przewodu ochronnego (I klasy izolacji) zostaje pozbawione ochrony. Drugim efektem jest pozbawienie skutecznej pracy filtrów przeciwzakłóceniowych zasilacza urządzenia.
  Innymi słowy zabić nie musi ale ochrony nie ma.

  Z kolei podłączenie przewodu antenowego do gniazda (czy przewodu) "kablówki" czy AZARTu bez separatora to ewidentne zawleczenie obcego potencjału (albo napięcia) z zewnątrz i podanie go do urządzenia. To może być potencjał ziemi ale równie dobrze napięcie z obcego telewizora.
  Niestety firmy montujące "kablówki" oszczędzają a powinny same takie separatory montować na wyjściach do każdego użytkownika.