Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki samochodowe 5', dobór obudowy

30 Cze 2012 16:02 3681 21
  • Poziom 22  
    Witam.

Ze 2 lata temu kupiłem w markecie głośniki samochodowe 5" za 20zł, jakaś promocja była. Pożyczyłem kumplowi do skutera, teraz leżą i się kurzą. Sprawdzałem je wielokrotnie i nie spodziewałem się, że będą tak ładnie grać. Zdjęcia:
    Głośniki samochodowe 5', dobór obudowy Głośniki samochodowe 5', dobór obudowy

Chciałbym zrobić sobie z nich głośniki do komputera. Mam Altony 80, ale do cichego słuchania muzyki to nie bardzo, szczególnie jak wszyscy śpią. Zastanawiam się nad doborem obudowy. Szukałem na elektrodzie, ale konkretów nie znalazłem, np.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic51488.html
    Widziałem też temat o doborze kolumn do głośników noname, ale dotyczył on dużych głośników. Chciałbym, żeby to w miarę grało, żeby przenosiło niskie tony, bo w kufrze od skutera jak i luzem grają nawet nawet. Parametrów nigdzie nie znalazłem, to właściwie jakieś głośniki noname.

Chciałbym, żeby kolumny nie były zbyt długie, raczej wyższe niż dłuższe, żeby zaoszczędzić miejsce na biurku. Stawiam raczej na szerokie pasmo przenoszenia, a nie na głośność, więc myślałem żeby była to obudowa BR, tylko teraz pytanie co do wymiarów wewnętrznych. Szerokość raczej około 15cm, długość raczej nie więcej niż 10-15cm, a wysokość jaka? Jaki dobrać litraż, żeby to jakoś brzmiało? BR wystarczy pewnie o średnicy ze 3cm, długość dobiorę.

Trudno mi dobrać litraż, jak ktoś się zna to może orientacyjnie poda, albo podpowie coś co mi jakoś pomoże. I proszę nie mówić, że nie warto, bo mam czas to mogę sklecić jakąś obudowę, poza tym wszystko jest lepsze niż jakieś kolumienki komputerowe noname z głośniczkami średnicy 3cm. :)

Z góry dzięki,
    Chrusta.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Znalazłem coś takiego, kolegi przedostatni post:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2098251.html
    i tu ostatni post:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=95276
    napisane, że głośnik z TV 4" zagrał nawet w obudowie 4 litry.

Czy np. obudowa o wymiarach 1,5dm x 1dm x 3dm, tj. 4,5 litra z br będzie miała trochę niższe zejście niż zamknięta 12 litrów? Bo 12 litrów na biurku to trochę dużo :).

EDIT.
    O, i wytłumienie daje niby pozornie większy litraż, to też bym mógł coś wrzucić do środka.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Kurcze, zacząłem przycinać deski i dopiero przeczytałem Twój post. Ale desek mam dużo, to już podocinałem i skręciłem. No i wyszło pukadełko pojemności około 5 litrów. Okropnie dudni w okolicach około 100Hz. Próbowałem wrzucać coś do środka, zrobiłem też BR, różnica dość spora między zamkniętą a BR, ale i tak dudni. Nic straconego, bo zawsze mogę ją przedłużyć, ale nawet wtedy na biurko będzie już za duża. Teraz ma wymiary zewnętrzne 15cm x 15 cm (chyba, nie pamiętam) x 30cm. Jedyne wyjście to zmierzyć f rezonansu i zrobić większe paczki?
  • Poziom 22  
    Przedłużyłem tą obudowę, że jest wysoka na 64cm, pojemność około 11,5 litra. Teraz to jakoś gra. I pytanie: BR i głośnik mają być jak najbardziej od siebie oddalone? W tej chwili głośnik mam w jednym końcu obudowy, a drugi koniec nawet jak jest całkowicie otwarty to ładnie bass słychać. Głośnik (jego górna krawędź) może być tak z 10cm od góry obudowy a BR z 10cm od dołu? Fr i wymiary BR wyznaczę jak zrobię paczki.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Noo, zrobiłem drugą paczkę i z jakości dźwięku jestem bardzo zadowolony :). Teraz tylko wymierzyć BR, poskręcać wszystko + wikol, pomalować albo okleić, żeby jakoś wyglądało - i będzie śmigać. Tam gdzie jest zaklejone taśmą, był BR gdy była to paczka mniejsza o połowę od tych, teraz wstawię w obydwóch kolumnach tam atrapę wysokotonowego i chyba będzie jakoś wyglądać. Może nie są idealne, ale grać chyba jakoś będą.

Głośniki samochodowe 5', dobór obudowy Głośniki samochodowe 5', dobór obudowy

Wymiary zewnętrzne: wys. 64cm, szer. 18cm, dł. 17cm.

Dużo wytłumienia w nie pakować?

Jak by coś to proszę jeszcze nie zamykać tematu, do czasu aż zrobię BR albo je wykończę i dam znać :).

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Mierzyłem w sposób: głośnik pod wzmacniacz z ustawionym sygnałem 1V, na komputerze generator częstotliwości, napięcie na głośniku mierzyłem przez diodę i mały kondensator (żeby napięcie nie latało), ponieważ mój miernik ma zakres pomiaru prądu stałego od 0,1mV, a zmiennego od 0,1V.

Największe napięcie miałem przy częstotliwości 125Hz, w obudowie zamkniętej o litrażu 11,39L. Wzoru na obliczenie Fr głośnika w takich warunkach szukam, ale coś kiepsko mi idzie :).

EDIT
    Coś znalazłem: http://diy.3px.pl/?m=teoria&a=obudowazamknieta

fs = fc * pierwiastek(α + 1), gdzie α = objętość ekwiwalentna głośnika niezabudowanego / objętość niewytłumionej obudowy głośnika

Z tym "α" mam problem...

EDIT2
    Napiszę już w tym temacie, żeby nie robić bałaganu. Mam jeszcze wzmacniacz, którego chcę użyć do tych kolumienek, taka pół-samoróbka, bo składa się z fragmentu radia samochodowego na 2xTDA2005 i przedwzmacniacza z Duetu DSP-301. Tylko ten przedwzmacniacz masakrycznie szumi. Tu schemat:
    http://unitra.eu.org/files/images/Unitra%20Diora%20Duet%20DSP%20301.gif
    I zdziwiło mnie, dlaczego regulacja głośności (P1) jest "w środku" przedwzmacniacza, a nie bezpośrednio przed stopniem końcowym. Tak jak teraz jest, mam szumy nawet przy całkowitym skręceniu głośności, a jak by był przed wzmacniaczem - po skręceniu zwierał by wejście do masy i nie było by szumów. Co kolega na to?
    Jak podłącze do tego samego zasilacza jakiś wzmacniacz z głośników komputerowych, to jest totalna cisza, a ten brumi, szumi...
  • Poziom 22  
    dj-MatyAS napisał:
    No i - jest to temat do zupełnie innego działu, więc ewentualne dalsze kłopoty (o ile sugestie powyższe nie pomogą) proszę zamieścić we właściwym miejscu...

Ok, tylko jeszcze ostatnie pytanie dot. tego przedwzmacniacza. Brumienie to pochodzi od zasilacza i bałaganu w kablach, ale z tym sobie już poradzę. Szumi okropnie, i wzbudza się na częstotliwości kilka herców, szczególnie podczas zmiany balansu. W tej chwili w miejscu, gdzie powinno być 15,5V, mam około 17V, może to przez to? A jak bym to zasilił napięciem 12V, bo takie akurat najłatwiej uzyskać - przez stabilizator 7812? Jeśli problem jest zbyt "poważny" i wymaga dłuższej dyskusji, to przeniosę to pytanie do innego działu :).

Fr głośnika w wolnej przestrzeni zaraz zmierzę i dopiszę.

EDIT
    Fr głośnika wynosi 110Hz. Myślę, że WinISD nic nie zdziała, bo brakuje mi masy parametrów, które tam są wymagane...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Zapomniałem sprostować jedną rzecz - chodziło mi o zwykły zasilacz na 4 diodach i z kondensatorem filtrującym, z takiego korzystam, mam na nim 19V. To faktycznie chyba jest wina nieodfiltrowania, bo jak miałem podłączone to 19V przez R409 to tylko cicho brumiło i wzbudzało się na niskich podczas grania muzyki i szczególnie zmiany balansu. Jak podłączyłem to 19V za R409, to bardzo zaczął się wzbudzać na niskich i brumieć nawet bez muzyki. Wiem, że to zbyt wysokie napięcie, ale mimo to - brumy wskazują na nieodfiltrowanie. Zrobię chyba taki zasilacz do przedwzmacniacza jak w tej diorze, bo to raptem 3 tranzystory i dam znać jak poszło.

Tymczasem biorę się za szukanie wzorów :).

EDIT
    Czy wzór z tego posta po przekształceniu będzie ok?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3236384#3236384

EDIT2
    Po przekształceniu długość BR wyszła mi, dla 125Hz:
    L = -0,7486
    dla 70Hz:
    L = -1,0413
    8-O
  • Poziom 22  
    No faktycznie już to było powiedziane, dzięki. Znalazłem jeszcze ciekawy wzór tutaj:
    http://www.audiostereo.pl/bass-reflex-wymiary-i-zastosowanie_26327.html
    Jednak jest tak zapisany, że nie da się nic z niego policzyć - nie wiadomo co jest w liczniku, co w mianowniku, co poza ułamkiem... Może ktoś mógłby sprostować? Jak narazie liczyłem w ten sposób:
    Lv = [ (30000 * Sv) / (Vb * h * fs * 2) ] – 0,82 * √Sv

Przekrój brałem dla średnicy=3cm, bo jak widać im większy przekrój, tym długość jeszcze większa, a nie będę robił br o średnicy np. 1cm...

I jeszcze nie wiem jakie Qts brać, jak narazie brałem około 1 i wychodziły długości rzędu 1,09m dla 75Hz, 0,64m dla 125Hz, ale Qts i tak by tu dużo nie zmieniło. Czyli znaczy, że wyżej też liczyłem dobrze, a jednostkami były metry, tyle że trzeba było pominąć minus.

EDIT.
    Z kolei z wzoru stąd:
    http://www.diyaudio.org/bass_reflex.php
    Jest mniej więcej na środku strony, ten na Lv, dla 60Hz i średnicy 3cm wychodzi mi 2,98, jednostka chyba cm. To ja już nie wiem. To 3cm to jest od końca BR do wew. ścianki obudowy czy do zew. ścianki obudowy?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Ok, dzięki, jak będę miał czas to się tym wszystkim zajmę. Jak narazie kolumny szlifowałem, szpachlowałem, szlifowałem, szpachlowałem, malowałem, szlifowałem, malowałem, tak w kółko gdy miałem trochę czasu. Wczoraj położyłem ostatnią warstwę lakieru, akrylowy mat w sprayu, później wstawię jakieś zdjęcia.

Br też już sobie chyba dobiorę, dostałem już bardzo dużo wskazówek, dzięki :D.

No i co do wzbudzania w okolicach 100Hz, znalazłem genialny artykuł, pdf poniżej. Będę modyfikował aż zadziała :D.

Jak narazie ogromne dzięki, jak coś poczynię to dam znać.

Pozdrawiam.