Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Makita GA 5030 nie mogę zmienic tarczy

lako60 30 Jun 2012 20:28 29633 15
Bosch
    lako60
    Level 2  
    Witam! mam szlifierkę kątową makita GA 5030 sprawuje się super ale pojawił się problem ze zmianą tarczy. naciskając przycisk blokady wrzeciona i próbując odkręcić nakrętkę tarczy nie mogę tego zrobić za żadne skarby. Mało tego, wyłamałem przycisk blokady wrzeciona. Zblokowałem wrzeciono kluczem a on pękł! Jak odkręcić tą nakrętkę żeby zmienić tarcze? Co zrobiłem żle ze tak się stało?? możne najlepiej iść do serwisu tylko czy to się opłaca.
  • Bosch
    mipix
    Level 35  
    Ja bym to odkręcał w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara.
    Nie zostaje teraz nic jak otworzyć przekładnię i wyjąć z niej złamany klucz.
    Może nawet trzeba będzie złamać tarczę żeby to zrobić. 2 żabki do rur powinny pomóc odkręcić.
    lako60
    Level 2  
    rozkręciłem, wyłamaną blokadę trzpienia pozbyłem się ze środka. Blokadę trzepienia zastąpiłem kluczem rowerowym "Romet" i kręciłem w przeciwną stronę wskazówek zegara za pomocą klucza od szlifierki ale za zadne skarby ani drgnęło a sam klucz "romet" pękł! moze spsikać to wd40 odczekać pare dni i odkrecać?
    iku18
    Level 19  
    Szkoda Twojego czasu i nerwów. przetnij inną szlifierką talerzyk mocujący przy samym gwincie tak, aby nie uszkodzić gwintu. Pozostała część łatwo się odkręci. Niestety tarcza do wyrzucenia.
  • Bosch
    andy1978
    Level 16  
    Ja robię to w taki sposób. Mocuję w imadle szlifierkę za tarczę cierną następnie uderzam w nakrętkę mocującą młotkiem poprzez sworzeń. Idzie za pierwszym/drugim razem. Ale tarcza jest do wyrzucenia. Można też włożyć klucz płaski chyba 22 lub 24 pomiędzy tarczę a głowicę i wykorzystać to jako przeciwkontrę.
    Mellucci
    Level 13  
    mam ten sam problem z moją szlifierką, któryś z kolei raz.
    Macie na to jakiś sposób , aby tak nie dociskała?
    Nie dokręcam na "pałe tarczy" jak zaciągnie to przestanie , ale nigdy nie moge odkręcić.
    Może gdzieś coś musiał bym zastosować np. podkładka miedziana ? Pomoże coś?
    zbich70
    Level 43  
    Używając szlifierki Bosha, Makity, Metabo i innych marek (nawet no-name'ów) nigdy nie miałem problemów z odkręceniem tarczy. Bez żadnych kluczy i młotków, ale zwyczajnie ręką.
    Ale też widziałem wielu "magików" naparzających młotkiem i przecinakem w kierunku przeciwnym do kierunku odkręcania... :D

A może trudności z odkręceniem tarczy to sygnał, żeby maszyny nie "zarzynać", nie wyciskać z niej ostatnich sił, nie kleszczyć tarcz, nie przeciążać aż dym pójdzie...
    Co z tego że masz w łapach więcej siły niż ta kątówka, jeśli ją zajeździsz...? Jesteś "wielki" bo jesteś silniejszy od szlifierki? Swoją siłę udowadniaj na siłowni.

Umiejętnie użytkowany sprzęt posłuży wiele lat...
    Ale warunek - umiejętnie...
    jaktom3
    Level 10  
    Niedawno podczas cięcia kątownika zacisnęło i wyszczerbiło mi tarczę w szlifierce kątowej. Przy próbie wymiany okazało się że nie da się odkręcić dysku mocującego tarczę. Po którejś z kolei próbie klucz się zgiął , próba odkręcania kluczem hydraulicznym nie pomogła , podobnie zakręcenie dysku w imadle (po wyłamaniu tego co zostało z tarczy) i kręcenie kątówką też nic nie dało , nie pomogło oczywiście użycie przecinaka włożonego w otwór w dysku i walenie młotkiem. Próbowałem tych wszystkich metod też po zalaniu gwintu i styku tarczy olejem. Nic nie pomogło. Znalazłem w necie filmik w którym ktoś za pomocą drugiej szlifierki wycina pozostałości tarczy pod nakrętką , a później bez problemów ją odkręca. Oczywiście nakrętką nadaje się do wywalenia. W związku z brakiem drugiej szlifierki nieco zmodyfikowałem pomysł. Wkręciłem w imadło kabłąk piły do metalu brzeszczotem do góry , włączyłem szlifierkę że zdjętą osłoną i resztkami tarczy pod nakrętką szlifowałem brzeszczot aż do całkowitego zużycia. Kiedy z tarczy został tylko blaszany pierścień nakrętkę udało się odkręcić palcami. Trzeba mieć założone okulary ochronne albo maskę.
    hazet
    Level 26  
    Miałem raz problem z Makita GA9020 jak używałem jej z tarczą diamentową do kamienia a ciąłem kostkę brukową. Nie należy absolutnie walić młotkiem i punktakiem czy przecinakiem :not: Mocujemy szlifierkę w imadle. Podgrzewamy
    nakrętkę palnikiem np. LPG - nie za mocno. Odkręcamy normalnie kluczem do tego przeznaczonym. Przy każdej zmianie zużytej tarczy należy bezwzględnie lekko posmarować gwint śruby mocującej tarczę. - nie będzie później problemów z odkręcaniem.
    Sławek K
    Level 22  
    ... no i obejrzeć jaki jet powód zaciągnięcia nakrętki na tarczy - być może na nakrętce jest zadzior na powierzchni przyciskanej do tarczy.
    -nakrętka jest wymienna i sposób podany przez andy 1978 jest najlepszy, a jeżeli nie pomoże to demontaż przekładni, którą i tak musisz rozebrać aby wyciągnąć uszkodzony trzpień blokady - być może połamałeś osadzenie blokady w korpusie przekładni!!!!! Pozostawione okruchy mogą ci uszkodzić tryby przekładni!!!! To jest Twój najpoważniejszy problem , bo odkręcenie tarczy to dupina!!!!
    Sławek
    Furions
    Level 15  
    U mnie tak się działo z tarczami niskiej jakości.. Po drugie tarczę montujemy napisami do góry, wtedy nakrętką nie wcina się w aluminiowy pierścień tarczy który jest tylko z jednej strony.. 😀
    Wodnik-W8
    Level 16  
    Witam. Koledzy, Nakrętkę czyli tarczę przykręcamy aluminiową podkładką na tarczy do góry czyli do nakrętki. Wówczas nie będzie się tak zaciskała.P.
    jaktom3
    Level 10  
    Wodnik-W8 wrote:
    Witam. Koledzy, Nakrętkę czyli tarczę przykręcamy aluminiową podkładką na tarczy do góry czyli do nakrętki. Wówczas nie będzie się tak zaciskała.P.

Po tym co mi się przydarzyło uważam że powodem zaciśnięcia nakrętki na tarczy może być gwałtowne uwięźnięcie tarczy podczas cięcia np w efekcie zaciśnięcia przez odcięty kawałek materiału który nie został właściwie podparty przed rozpoczęciem pracy.
    Używam dobrej jakości tarcz Saint-Gobain. Wszystkie mają wprasowany pierścień ze stali.
    jarulek
    Level 10  
    jaktom3 wrote:
    Wkręciłem w imadło kabłąk piły do metalu brzeszczotem do góry , włączyłem szlifierkę że zdjętą osłoną i resztkami tarczy pod nakrętką szlifowałem brzeszczot aż do całkowitego zużycia. Kiedy z tarczy został tylko blaszany pierścień nakrętkę udało się odkręcić palcami. Trzeba mieć założone okulary ochronne albo maskę.

Tarcza mi się zacisnęła i rozwaliła, po czym pierwszy raz tak miałem że nie mogłem odkręcić nakrętki. Zrobiłem sposobem ze szlifowaniem brzeszczota tylko ja to robiłem z założoną osłoną. Udało się :) Zastanawiam się czy nie zainwestować w nakrętkę samozaciskającą.
    Na YouTubie jest też film "Sekrety szlifierki kątowej. Jak odkręcić nakrętkę i wymienić tarczę"
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Pod tarczę możesz zastosować papierowe podkładki i wtedy też nie będzie problemu z odkręceniem - ważne też jest zakładanie tarczy o czym już wcześniej koledzy napisali.