Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zewnętrzna bateria do laptopa

DanielSkwierawski 30 Cze 2012 20:31 4018 23
  • #1 30 Cze 2012 20:31
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Chciałbym zbudować zewnętrzną baterię do laptopa. Coś w ten deseń:
    http://technologie.gazeta.pl/technologie/1,90...wersalna__zewnetrzna_bateria_do_laptopow.html
    Zastanawiam się nad koncepcją uzyskania 19,5V (tyle ma mój zasilacz). Najprościej byłoby połączyć 6 ogniw szeregow i potem obniżać za pomocą np. lm317. Ale wtedy muszę kupować ogniwa w wielokrotności 6 sztuk. Ciekawsze byłoby zastosowanie przetwornicy podwyższającej napiecie.
    Napiszcie co o tym sądzicie.

• #2 02 Lip 2012 10:24
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Witam

Najprostsza metoda to akumlator samochodowy + gotowy zasilacz samochodowy do laptopa.
    Wadą jest ciężar akumlatora.

• #3 02 Lip 2012 11:47
    fuutro
    Poziom 43  

Z tego co sam zauważyłem, to laptopy z zasilaczami na 19V działają w zakresie napięć 16-21V (niższe czasem powoduje przełączanie się na akumulator a wyższego wolałem nie sprawdzać), więc możesz spróbować z pięcioma ogniwami w szeregu. Zastosowanie 5-6 ogniw może ew wymagać użycia przetwornicy buck/boost jeśli bardzo zależy Ci na tych 19V. W każdym razie będzie to lżejsze niż akumulator samochodowy i swoje również zrobi.

• #4 03 Lip 2012 21:25
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Motyw z zasilaczem samochodowym to dobra opcja, ale ja chciałbym zrobić coś przy czym byłoby troche zabawy. Poza tym jak użyłbym przetwornicy podwyższającej napięcie to mógłbym używać praktycznie dowolnych ogniw w dowolnej ilości - planuje użyć baterii do Nokii 3310, są tanie, lekkie i co najważniejsze płaskie, więc można złożyć całkiem zgrabny układ.
    Możecie polecić jakiś konkretny scalak przetwornicy podwyższającej? Szukałem troche w google, ale w tym temacie aż tak się nie orientuję.

• #5 03 Lip 2012 23:09
    Dar.El
    Poziom 40  

Zdajesz sobie sprawę z problemów związanych z przetwornicą STEP-UP? Wszyscy do tego podchodzą tak jak by taka przetwornica była perpetuum mobile i mają duże problemy. Pamiętaj że moc na wyjściu będzie mniejsza od mocy pobieranej z powodu sprawności przetwornicy max 90% i spadku napięcia na przewodach łączących baterię z przetwornicą.

• #6 03 Lip 2012 23:18
    fuutro
    Poziom 43  

Zrobiono scalony kontroler nadający się na step-up, mianowicie LM2588 ale Czy to będzie efektywniejsze niż przemyślana konstrukcja to nie wiem, bo nie mogę dopatrzeć się charakterystyk.

• #7 03 Lip 2012 23:23
    Dar.El
    Poziom 40  

Z 12V zasilania LM2588 uzyska się max 3A 19V, więc trochę za mało. Cena za to jest kosmiczna.

• #8 04 Lip 2012 00:50
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

No właśnie wiem, że problemy z tym są, ale chciałbym taką baterie dla własnej satysfakcji na przetwornicy właśnie zrobić.
    19V 3A myśle, że wystarczyłoby, ale nie znalazłem jej ceny na stanie magazynowym pobliskich sklepów, ani na google. Ile taka może kosztować?

• #9 04 Lip 2012 09:18
    LightOfWinter
    Poziom 29  

DanielSkwierawski napisał:
    Motyw z zasilaczem samochodowym to dobra opcja, ale ja chciałbym zrobić coś przy czym byłoby troche zabawy. Poza tym jak użyłbym przetwornicy podwyższającej napięcie to mógłbym używać praktycznie dowolnych ogniw w dowolnej ilości - planuje użyć baterii do Nokii 3310, są tanie, lekkie i co najważniejsze płaskie, więc można złożyć całkiem zgrabny układ.
    Możecie polecić jakiś konkretny scalak przetwornicy podwyższającej? Szukałem troche w google, ale w tym temacie aż tak się nie orientuję.

Kolego, zaprojektowanie dobrej przetwornicy o przyzwoitych parametrach to spora sztuka. Zwróć też uwagę że taka przetwornica musi produkować mało "śmieci" czyli zakłóceń emitowanych i przewodzonych. W przeciwnym razie możesz słyszeć piski/ trzaski i itp. w swoim laptopie. Nie wspominając o odbiorze sygnału radiowego w pobliżu.

Scalony kontroler step -up/ step -down to dobry pomysł.
    Ze swojej strony rekomenduję przetwornicę typu step-down, mniej się grzeje i łatwiej uzyskać większą sprawność. Zwróć też uwagę żeby układ nie wyłaczł się termicznie bo przy rozładowanej baterii wewnętrznej w laptopie stracisz wyniki swojej pracy.

Scaloną przetwornicę/ kontroler kupisz np tu: TME Link

Ogniwa od nokii 3310 to moim zdaniem nieporozumienie. Ma za małą energię zgromadzoną wewnątrz.

Wisz jak ładować baterie li-ion? lub litowo-polimerowe? bo w takiej technologi są zrobione akumulatory od komurek.

Jeśli już upierasz się przy użyciu ognow li-ion to weź te dedykowane do laptopów. Można kupić na allegro w cenie ok 8PLN za sztukę. Mają dużo większą pojemność. Z tego względu są często używane w różnych projektach.

Jeszcze raz przypominam o starannej kontroli napięcia i prądu ładowania oraz dokładnym parowaniu tych akumulatorów. W przeciwnym razie ogniwo takie może ekspodować/ zapalić się.

• #10 04 Lip 2012 14:33
    PESYMISTA
    Poziom 15  

Witam pierwsza sprawa 5 ogniw li-ion po naładowaniu do pełna ma 21V, więc obowiązkowo przetwornica step down. Druga jet jak już koledzy pisali bateria z komórki sie nie nadaje ze względu na za mała energie zgromadzoną, więc raczej musisz się rozejrzeć za ogniwami innego typu jak mają być li-ion to typowe laptopowe 18650( tylko nie wiem czy te z allegro są warte uwagi obawiam się że masz duże szanse trafić na złom z demobilu). Polecał bym bardziej ogniwa Ni-cd albo Ni-mh ze względu na mniejsze problemy z ładowaniem i większe bezpieczeństwo użytkowania w razie awarii (li-ion źle użytkowane zwarte, przeładowane palą się prawie jak magnez)

• #11 05 Lip 2012 21:20
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Czytałem, że Li-ion trzeba ładować stałym prądem do określonego poziomu napięcia, a potem stałym napięciem.

Co do przetwornicy to też już troche sie naczytałem o problemach związanych z wysokimi częstotliwościami. Ale ten projekt robię bardziej dla własnej satysfakcji, więc nawet jak coś nie będzie działać za pierwszym razem to i tak nie będzie nic takiego.

Baterie na allegro do nokii 3310 za 5pln widziałem o pojemności 4950mAh. Oczywiście napewno tyle nie mają, ale gdyby miały chociaż 1/3 to i tak wychodzi podobnie do tych laptopowych, a tutaj mam większą pewność do ich pochodzenia.

O kurde dopiero teraz widze, że ta przetwornica kosztuje ponad 70PLN. Cena naprawde kosmiczna.

• #12 06 Lip 2012 07:32
    PESYMISTA
    Poziom 15  

Zgadza się ogniwa li-ion ładuje się CCCV. Co do akumulatorów od nokii to może pojemności tyle maja ale mogą być bardzo tandetne i mieć sporą rezystancje wewnętrzną. Jak bardzo się uprzesz na li-ion to mogę postarać się nabyć takie laptopowe 18650 nowe i z pewnego źródła.
    Jeżeli tak to proszę PW.

• #13 06 Lip 2012 07:56
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Czytałem, że Li-ion trzeba ładować stałym prądem do określonego poziomu napięcia, a potem stałym napięciem.

Wystarczy kupić ładowarkę modelarską z wbudowanym balancerem - to rozwiązuje problem. Cena zależnie od modelu ok 125 PLN na Allegro.
    Np. Imax B6.

Baterie na allegro do nokii 3310 za 5pln widziałem o pojemności 4950mAh. Oczywiście napewno tyle nie mają, ale gdyby miały chociaż 1/3 to i tak wychodzi podobnie do tych laptopowych, a tutaj mam większą pewność do ich pochodzenia.

Bzdura. Pochodzenie ich w tej chwili jest wysoce niepewne. Mówiąc inaczej większość to podróbki.

Sugeruję kupić ogniwa laptopowe. choćby z tej aukcji:
    OGNIWO OGNIWA 3,7V 2400mAh Sanyo UR18650Y GW

O kurde dopiero teraz widze, że ta przetwornica kosztuje ponad 70PLN. Cena naprawde kosmiczna.

Akurat. Przetwornice - chipy wcale nie są kosmicznie drogie.
    Poszukaj w http://www.tme.eu
    L4962E/A lub L5972D

Nie wczytywałem sie w specyfikację więc musisz sprawdzić czy wytrzymają kilka Amper. Sądzę że będziesz potrzebował zewnętrznego tranzystora. Powinny też chodzić na częstotliwości 500k i wyżej. Żeby cewka była mała.

• #14 06 Lip 2012 09:11
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Jeśli połączysz ogniwa LiIon lub LiPo równolegle, to odpada problem balansowania, ale musisz robić przetwornicę step-up. Jedyna opcja sensowna w tym wypadku, to jakaś przetwornica z transformatorem sterowana prądowo. W ten sposób będziesz miał dobrą wydajność i takie napięcie, jakie Ci potrzeba. Tylko to wymaga sporo liczenia i umiejętności nawijania transformatorów. Ładować ogniwa można układami z serii MCP7384x...

• #15 06 Lip 2012 23:12
    Dar.El
    Poziom 40  

LightOfWinter napisał:

Cytat:
    kurat. Przetwornice - chipy wcale nie są kosmicznie drogie.
    Poszukaj w http://www.tme.eu
    L4962E/A lub L5972D

Nie wczytywałem sie w specyfikację więc musisz sprawdzić czy wytrzymają kilka Amper. Sądzę że będziesz potrzebował zewnętrznego tranzystora. Powinny też chodzić na częstotliwości 500k i wyżej. Żeby cewka była mała.

Widać że nie masz pojęcia o co chodzi ani doświadczenia w konstruowaniu przetwornic. Oba przykłady to przetwornice STEP-DOWN a potrzebna jest STEP-UP. Robienie przetwornicy z tranzystorem zewnętrznym przy częstotliwości 500kHz jest nie lada wyzwaniem, więc nie łącz tych dwóch parametrów razem.

Kiedyś zrobiłem przetwornicę STEP-UP dużej mocy, ale miała jedną wadę: 19V można było osiągnąć z minimum 11,5V.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1657756&highlight=

• #16 07 Lip 2012 22:52
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Dar.El napisał:
    Widać że nie masz pojęcia o co chodzi ani doświadczenia w konstruowaniu przetwornic. Oba przykłady to przetwornice STEP-DOWN a potrzebna jest STEP-UP.

To twoja opinia.
    Ja uważam że STEP-DOWN jest lepszą konfiguracją w tym zastosowaniu.

Muszę Ci rozczarować. Zrobiłem sporo przetwornic głównie komercyjne. Pod wyżyłowane wymagania zarówno termiczne jak i elektromagnetyczne.

Oczywiście że układy które zaproponowałem to STEP-DOWN. Moim zdaniem używanie w tym układzie STEP-UP-a to słaby pomysł.

Spowoduje to wzrost prądu pobieranego z ogniw, w efekcie będą się one więcej grzały i skróci ich żywotność.

W STEP-DOW-nie z ogniw pracujących przy niższym prądzie możesz zabrać/zgromadzić więcej energii. Przy wyższym prądzie nie rozładujesz ogniwa do końca. W efekcie komputer ze przetwornicą step-down będzie pracował dłużej.

Gdyby STEP-UP był takim dobrym rozwiązaniem to byłby powszechnie stosowany w układach zasilania laptopów. Tymczasem układy zasilania w komputerach przenośnych głównie obniżają napięcie -> pracują w konfiguracji STEP-DOWN (wyjątkiem jest inverter).

Dar.El napisał:
    Robienie przetwornicy z tranzystorem zewnętrznym przy częstotliwości 500kHz jest nie lada wyzwaniem, więc nie łącz tych dwóch parametrów razem.

Bzdura.
    Im wyższa częstotliwość pracy tym lepiej. Gdzie widzisz problem w tranzystorze zewnętrznym?
    Przecież to podstawa robienia porządnych przetwornic.

• #17 09 Lip 2012 19:58
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Urgon: te scalaki do ładowania ogniw to super pomysł

LightOfWinter: zgadzam się z Tobą, że przetwornica obniżająca to lepsza konfiguracja, ale mimo wszystko i tak uparłem się na tą podwyższającą, głównie chyba ze względu na dowolność przy doborze akumulatora.

Dar.El: Przetwornica robi wrażenie. 11,5V na wejściu może być, mniejsze napięcie wymuszałoby zbyt duży prąd co mogłoby być kłopotliwe w zamkniętej obudowie.

EDIT: znalazłem całkiem fajnie zapowiadającą się przetwornicę podwyższającą DCU2 http://www.ambm.pl/images/pliki/dcu2.pdf
    Ciągły prąd wyjściowy 2,3A myślę wystarczy, mój zasilacz ma 3,34, ale odchodzi prąd ładowania baterii wewnętrznej.

EDIT2: doczytałem się, że nawet końcówka zasilania ma przewód sygnałowy i gdy nie ma na nim napięcia to nie będzie ładować baterii wewnętrznej
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1726209.html

• #18 12 Lip 2012 09:15
    LightOfWinter
    Poziom 29  

LightOfWinter: zgadzam się z Tobą, że przetwornica obniżająca to lepsza konfiguracja, ale mimo wszystko i tak uparłem się na tą podwyższającą, głównie chyba ze względu na dowolność przy doborze akumulatora.

Rozumiem.
    Nie do końca masz dowolność przy wyborze akumlatora. Ogranicza Cię maksymalny dopuszczalny prąd rozładowania. W przypadku STEP-UP-a musi być większy.

Pamiętaj że podnosząc napięcie 3x prąd rośnie ponad 3razy (wynika ze sprawności przetwornicy). Nie wspominając o pikach prądu. Przykładowo: jeśli ogniwo lapropowe ma prąd rozładowania 2C (nie każde) a pojemnośc 2200mAh, to prąd rozładowania masz na poziomie 4.4A, napięcie 4V potrzebujesz podnieść do 11.7V -19V zależnie od laptopa. Jeśli laptop pobiera 3A to ogniwo żeby podbić napięcie 3razy i dostarczyć 3A@12V musi mieć prąd rozładowania większy niż 9A. W tym przykładzie ponad 4.1C.

• #19 12 Lip 2012 09:35
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Jeśli dasz dziesięć ogniw LiIon równolegle i potem dasz przetwornicę step-up do zasilania laptopa, to prąd rozładowania nawet przy poborze 10A nie przekroczy prądu 0,5-1C na ogniwo. Nie bez powodu w bateriach laptopowych ogniwa są łączone równolegle w pary. Ale że mają tam układy balansujące, to ogniwa są też łączone szeregowo...

• #20 12 Lip 2012 20:46
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Docelowo planuję złożyć taką baterię, żeby wystarczyła na kilka godzin, więc prąd rozładowania napewno poniżej 0,5C.

Jak dostanę wtyczkę zasilania do mojego laptopa, pomierzę jaki pobiera prąd. Wtedy będę mógł powiedzieć coś więcej.

• #21 13 Lip 2012 08:19
    LightOfWinter
    Poziom 29  

Urgon napisał:
    Jeśli dasz dziesięć ogniw LiIon równolegle i potem dasz przetwornicę step-up do zasilania laptopa, to prąd rozładowania nawet przy poborze 10A nie przekroczy prądu 0,5-1C na ogniwo. Nie bez powodu w bateriach laptopowych ogniwa są łączone równolegle w pary. Ale że mają tam układy balansujące, to ogniwa są też łączone szeregowo...

Dokładnie, tak to należy rozwiązać.
    Stosując ogniowa li-ion warto też dołożyć bezpiecznik termiczny przyklejony do ogniw, który rozewrze obwód przy zbyt wysokiej temperaturze.

• #22 22 Lip 2012 17:22
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Mierzyłem dzisiaj jaką moc pobiera mój zasilacz. Laptop to DELL Inspiron 6400 (2 rdzenie 1,73GHz, zintegrowana karta graficzna).

uruchamianie systemu do 37,5W
    uruchomiony 21W
    film HD 30,5W
    max (film HD, youtube HD, ściąganie plików z sieci) 40,7W

ładowanie baterii w stanie wstrzymania 21W
    ładowanie baterii, max obciążenie 52W

zasilacz nie podłączony 0,2W
    zasilacz podłączony do wyłączonego laptopa 0,5W
    stan wstrzymania 0,8W

zmniejszenie jasności ekranu obniża pobór o ok.5W
    wyłączenie Wi-Fi zaoszczędza ok.1W

Na razie darowałem sobie korzystanie ze specjalistycznych programów do obciążania komputera, bo pomiary i tak są niedokładne z powodu ograniczonej sprawności zasilacza.
    Wstępnie myślę o przetwornicy DCU2 (link we wcześniejszym poście). Ciągły prąd wyjściowy to 2,3A, co przy napięciu wyjściowym 19,5V daje 44,85W. Do mojego laptopa wystarcza w zupełności.
    Mierzyłem też moc na laptopie mojego znajomego (i5, 4 rdzenie, zintegrowana grafika), przy normalnym korzystaniu z naładowaną baterią nie przekroczyłem nigdy 40W, więc przy ew. zmianie laptopa też powinna wystarczyć ta przetwornica.
    Co prawda z ładowaniem moc podeszła do 80W, ale nie do tego służy bateria zewnętrzna.

• #23 23 Lip 2012 10:25
    Dar.El
    Poziom 40  

Cytat:
    Co prawda z ładowaniem moc podeszła do 80W, ale nie do tego służy bateria zewnętrzna.

Masz możliwość zablokowania ładowania baterii w laptopie?

• #24 31 Lip 2012 22:45
    DanielSkwierawski
    Poziom 8  

Dostałem oryginalne gniazdo i kabel zasilający, więc mogłem zmierzyłyć napięcia i prądy bez naruszania zasilacza.
    Trochę mnie te pomiary zdziwiły, ale zacznę od tego, że mój zasilacz ma 3 styki, żeby potem nie plątać oznacze je literami:
    A na zewnątrz okrągłej końcówki,
    B wewnątrz okrągłej końcówki (nie mylić z igłą)
    C igła.

Napięcia:
    A-B 19,36V niepodłączony i spada do 19,15V przy ładowaniu
    A-C 0,05V niepodlączyny i przechodzi do 3,42V przy ładowaniu, co jest troche dziwne,

ale najbardziej mnie zdziwiło, że pomiędzy B-C bez ładowania jest 12,19V, po podłączeniu do laptopa jest 15,68, a po ponownym odłączeniu 16,43V. Napięcie to utrzymuje się do czasu ponownego podłączenia miernika.
    Macie jakieś pomysły jak to działa?

Prądy:
    A,B do 3A
    C prąd rzędu 2uA

Dar.El napisał:
    Cytat:

Masz możliwość zablokowania ładowania baterii w laptopie?

Chyba nie, może za słabo szukałem w instrukcji, ale wydaje mi się, że od czasów li-ion nie ma już możliwości ingerowania w ładowanie.
    Mógłbym jeszcze spróbować odłączyć ten kabel sygnałowy, to podobno jest zabezpieczenie przez podróbkami zasilaczy i wtedy nie ładuje baterii, ale wolałem nic nie rozłączać na włączonym komputerze.

EDIT:
    Witam po dłuższej przerwie. Chciałbym zdać relacje z moich postępów.
    Po pierwsze wytrawiłem płytkę służącą jako przedłużka kabla zasilającego, dzięki czemu mogłem na spokojnie mierzyć prądy i napięcia korzystając normalnie z komputera.
    http://imageshack.us/photo/my-images/513/snc00728.jpg/
    Płytka ma 3 podwójne goldpiny do pomiaru napięcia pomiędzy wszystkimi 3 stykami zasilacza.
    Prąd z każdej żyły może przechodzić przez zworę lub przez amperomierz, aby nie rozwierać obwodu.
    http://imageshack.us/photo/my-images/805/snc00745.jpg/

Prąd pobierany (bez ładowania baterii) zawsze mieścił się w granicy 2,5A (zwykle poniżej 2A) więc postanowiłem kupić przetwornicę DCU2. Na początku samemu chciałem taką zbudować, ale jak zobaczyłem cenę samego scalaka przetwornicy doszedłem do wniosku, że taniej mi będzie po prostu kupić całość gotową. Tym bardziej, że wcześniej nie miałem styczności z przetwornicami impulsowymi.

Na razie przetwornice podłączyłem pod zasilacz komputerowy. Ponieważ nie ma 3 kabla sygnałowego, laptop wykrywa zasilanie dopiero po 2 sekundach od podłączenia i bateria wewnętrzna nie jest ładowana. Ale dla mnie jest to zaleta, bo uniknę strat na ładowanie wewnętrznej baterii z zewnętrznej.
    http://imageshack.us/photo/my-images/210/snc00740.jpg/

Teraz dobrze byłoby pomyśleć nad baterią Li-ion/Li-poly. Ponieważ, chce połączyć 3 ogniwa w szereg i nie rozłączać ich podczas ładowania dobrze byłoby rozejrzeć się za jakimś układem do ładowania i balansowania.
    Wstępnie myślę o tym:
    http://www.coolcircuit.com/project/lipo_charger/lipo_charger.html
    Zasada działa w sumie taka sama jak w poniższym balancerze, który dosyć często jest przytaczany na elektrodzie:
    http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm

Zaskoczyło mnie jak prosto można ładować cccv. Wystarczą 2 stabilizatory podłączone szeregowo :)

Jak zrobię coś ciekawego będę zdawał kolejne relacje. Napiszcie co o tym myślicie.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo