Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RG-6,RG-59,Triset - zastosowania.

adwlodar 30 Cze 2012 21:50 9441 16
  • #1 30 Cze 2012 21:50
    adwlodar
    Poziom 14  

Witam,

z tego co zdążyłem wyczytać na forum:

- TRISET-113 model bardzo często polecany do instalacji naziemnych i satelitarnych
    - TRISET-11 model używany z reguły na dłuższe odległości, ale do czego? CCTV czy TV/SAT?

- i wreszcie RG-6, RG-59: z reguły polecane do analogowej transmisji w telewizji przemysłowej. Moje pytanie to kiedy stosować jeden, a kiedy drugi typ kabla? Jakieś konkretne przypadki/sytuacje?

Z góry dzięki,
    Adrian.

0 16
  • #2 01 Lip 2012 10:03
    humek
    Poziom 32  

Każdy kabel o niskim tłumieniu i rezystancji falowej 75Ohm będzie się nadawał do kamer.

0
  • #3 01 Lip 2012 23:37
    adwlodar
    Poziom 14  

To po co w takim razie są RG-6/59?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lip 2012 13:00
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

RG-59 oraz RG-6 są typami kabla koncentrycznego stosowanego m. in. w CCTV. Różnią się wymiarami fizycznymi, a przez to mają różne parametry (m. in. tłumienność).
    Przykładowo, możliwe osiągi transmisji (sygnał kolorowy, spadek poziomu sygnału o 3dB, czyli o połowę) według danych katalogowych jednego z dostawców systemów CCTV:
    - kabel RG-59 pozwala na transmisję sygnału na odległość 230 metrów,
    - kabel RG-6 - transmisja możliwa na odległość 300 metrów.

I jeszcze kilka uwag odnośnie kabli.

W systemach CCTV nie powinno stosować się kabli z żyłą centralną stalową lub stalową pokrytą miedzią (np. większość kabli satelitarnych lub stosowanych w telewizji kablowej). Stal charakteryzuje się znacznie większą rezystancją niż miedź - stąd większe tłumienie. Samo pokrycie rdzenia stalowego to za mało - występująca w CCTV składowa stała (DC) wykorzystuje przecież cały przekrój przewodu (w "kablówce" występuje efekt naskórkowości - prąd dla częstotliwości RF płynie tym bliżej powierzchni przewodnika, im wyższa częstotliwość; głębokość "naskórka" w [mm] równa się w przybliżeniu odwrotności pierwiastka z częstotliwości).

W celu dobrego ekranowania szumów o niskich częstotliwościach w systemach CCTV powinny być stosowane kable o ekranie miedzianym i gęstości pokrycia minimum 95%. Jeśli do ekranowania producent kabla, oprócz ekranu z plecionki miedzianej, zastosował dodatkowo folię aluminiową - mimo wszystko ekran miedziany nie powinien mieć pokrycia mniejszego niż 95% (Herman Kruegle, "CCTV Surveillance: Analog and Digital Video Practices And Technology").
    Na marginesie - w przypadku kabla satelitarnego ekran miedziany może mieć pokrycie 80%, a w przypadku zastosowania folii aluminiowej ekran miedziany może mieć mniejsze pokrycie lub może go nawet wcale nie być (folia aluminiowa tłumi zakłócenia wyższych częstotliwości niż ekran miedziany).

Dielektryk kabla koncentrycznego powinien być wykonany z polietylenu lub FEP (preferowane w wykonaniu spienionym) - także w celu redukcji tłumienia.

0
  • #5 03 Lip 2012 09:26
    adwlodar
    Poziom 14  

Dzięki! Korzystając z Twoich rad, trebosz, poszukałem po sieci odpowiedniego przewodu w okolicach Krakowa i znalazłem firmę Bitner. Jeśli mógłbym prosić o "rzucenie" okiem na ten model: Bitner RG-59 B/U Z góry dziękuję!

Dodano po 7 [minuty]:

Aaa... jeszcze może dodam, że przewód ten planuję dać w rurkach instalacyjnych na murze. Czy nadaje się on na zewnątrz? Czy lepiej brać żelowy mimo rurek?

0
  • #6 03 Lip 2012 09:33
    treborsz

Nie bardzo rozumiem, na czym ma polegać "rzucenie okiem" i czego oczekujesz w związku z tym...
    Przewód jest tylko narzędziem służącym do transmisji. Skupiłeś się na tłumienności, a ważne jest także jego wykonanie: np. czy ma być do zastosowań zewnętrznych, może ma być zakopany w ziemi, a może powłoka ma być bezhalogenowa...?

0
  • #7 03 Lip 2012 09:36
    adwlodar
    Poziom 14  

Chodzi mi głównie o to o czym pisałeś w poprzednim poście, ponieważ głównie pod tym względem starałem się wybrać. Co do zastosowań zewnętrznych, zadałem pytanie właśnie odnośnie tego. W ziemi nie będzie zakopywany i nie jest potrzebna powłoka bezhalogenowa. Pozdrawiam!

0
  • #8 03 Lip 2012 09:40
    treborsz

Generalnie do instalacji zewnętrznych zalecany jest kabel żelowany.
    Jednak czy wszyscy zawsze przechodzą przez jezdnię na pasach na zielonym świetle?

0
  • #9 03 Lip 2012 10:01
    adwlodar
    Poziom 14  

No jasne. Dzięki wielkie, za pomoc! Mogę spytać jakie kable Ty stosujesz w CCTV?

0
  • #10 03 Lip 2012 10:07
    treborsz

Takie, jakie mają w hurtowni...;)

0
  • #11 03 Lip 2012 10:09
    adwlodar
    Poziom 14  

Haha :) A jakieś złe doświadczenia z konkretnymi firmami?

0
  • #12 03 Lip 2012 10:22
    treborsz

Złe doświadczenia to miałem kilkanaście lat temu - generalnie chodziło o odległości transmisji powyżej 100 metrów.
    Na marginesie - Bitner jest dobrym i solidnym producentem.

0
  • Pomocny post
    #13 04 Lip 2012 07:43
    dipol_wlan
    Poziom 23  

Triset 113 z powodzeniem można stosować również w instalacjach CCTV, szczególnie w tych, gdzie wizja przesyłana jest na dalekie odległości. Tak naprawdę ostatecznie wybór przewodu w większości sytuacji zależy od wygody jego układania - triset jest przewodem sztywnym, rg-59 daje się lepiej ułożyć. Choćby promień gięcia kabla jest inny, co w niektórych przypadkach ma znaczenie.

0
  • Pomocny post
    #14 04 Lip 2012 07:59
    humek
    Poziom 32  

Kable stalowe kryte cienka warstwą miedzi oczywiście działają lecz to pokrycie stalowego drutu miedzią ma na celu zaoszczędzenie na kosztach kabla związanych z wysokimi cenami miedzi. Dla wysokich i bardzo wysokich częstotliwości nie ma to zbyt dużego znaczenia gdyż występuje tu zjawisko nazwijmy "naskórkowości" czyli im wyższa częstotliwość tym bardziej prądy w.cz płyną po powierzchni.Sygnał wizyjny CCTV to kilka ,kilkanaście Mhz i lepszy jest kabel z żyłą miedzianą. Przy długich odcinkach Ciebie kolego powinno interesować tłumienie kabla oraz to co napisał kolega ,materiał z którego jest wykonana powłoka zewnętrzna zależnie od zastosowania (za zewnątrz czy do wewnatrz obiektów).

0
  • #15 04 Lip 2012 20:51
    adwlodar
    Poziom 14  

Dziękuję bardzo wszystkim za radę! Do poprowadzenia mam 4 przewody, z których najdłuższy to ok. 90 m. Wcześniej podałem w linku specyfikację produktu Bitnera, ale porównując z danymi przewodu TRISET 113 dotyczącymi tłumienia, to BITNER wypada gorzej:

BITNER RG 59 B/U:
    1 MHz ----- 1,0
    50 MHZ ---- 7,7
    100 MHz ---- 11,1

TRISET:
    47 MHz ---- 4,5
    88 MHz ---- 5,8

Wartości(Triset'u) zmierzone przez firmę DIPOL. Wiem, że porównuje inne częstotliwości, ale jednak zbliżone. Czy w takim razie lepiej będzie wykorzystać TRISET?
    Pozdrawiam!

0
  • #16 05 Lip 2012 09:48
    treborsz

dipol_wlan napisał:
    triset jest przewodem sztywnym, rg-59 daje się lepiej ułożyć. Choćby promień gięcia kabla jest inny, co w niektórych przypadkach ma znaczenie.

0
  • #17 05 Lip 2012 11:55
    adwlodar
    Poziom 14  

Okej, już nie truję :P Dzięki wszystkim!

0