Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[M32][Bascom] Timer2 a przerwanie co sekundę

Antystatyczny 30 Cze 2012 23:02 1392 5
  • #1 30 Cze 2012 23:02
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Witam.

Słabo znam angielski i w związku z tym bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, czy mogę zastosować preskaler 128. W helpie Bascoma takowy nie widnieje.
    Pozdrawiam
    Moderatora również pozdrawiam :)

0 5
  • #2 30 Cze 2012 23:21
    gaskoin
    Poziom 38  

To zerknij do manuala układu.

0
  • #3 01 Lip 2012 06:08
    emarcus
    Poziom 34  

Antystatyczny napisał:
    Witam.

Słabo znam angielski i w związku z tym bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, czy mogę zastosować preskaler 128.

Tu masz link do pomocy w języku polskim. Musisz ten plik downlold do swojego computera i otworzyć go - podwóny click.
    Proste....
    Tam odnajdzesz informacje na twoje pytanie oraz sposób configuracji i stosowania timerów w AVR, a w szczególności Timera2 w configuracji z kwarcem "zegarkowym".

http://www.mcselec.com/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=86&Itemid=54

(Polish Help File for BASCOM-AVR
    Translated by Zbigniew Gibek)
    Mimo że jest to tłumaczenie HELP do obecnie już starszej versji Bascom to na tym etapie z powodzeniem możesz używać jako dostateczne źródło pomocy.

Dla twojego zastosowania ("zwyczajny minutnik") nie widzę potrzeby stosowania zewnętrznego rezonatora kwarcowego (zegarkowego w szczególności); z powodzeniem wystarczyłby wewnętrzny oscylator pracujący nawet z defoultową częstotliwościa. Chyba że wymogiem pracy domowej jest taka właśnie konfiguracja układu testowego.

e marcus

0
  • #4 01 Lip 2012 11:03
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Bardzo dziekuję za link. Polski help do Bascoma oczywiście posiadam. Co do niepotrzebnej i przesadnej dokładności minutnika: Traktuję to jako ćwiczenie, w którym czegoś się nauczę. Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Dodano po 12 [minuty]:

O co mi dokładnie chodzi:

W helpie Bascom jest napisane, że w przypadku kości 8535 mam do dyspozycji preskalery 1, 8, 32, 64, 128, 256, 1024, a dla kości M103 1, 8, 32, 64, 256, 1024.
    Ja zaś posiadam kość M32 i w PDF, który dotyczy tego mikrokontrolera jest tabelka na 127 stronie, która zawiera w sobie jakby wykaz dostepnych częstotliwości, ktorymi mogę taktować timer. I tu właśnie kłania się moja słaba angielszczyzna.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Lip 2012 18:06
    emarcus
    Poziom 34  

Antystatyczny napisał:

O co mi dokładnie chodzi:

W helpie Bascom jest napisane, że w przypadku kości 8535 mam do dyspozycji preskalery 1, 8, 32, 64, 128, 256, 1024, a dla kości M103 1, 8, 32, 64, 256, 1024.
    Ja zaś posiadam kość M32 i w PDF, który dotyczy tego mikrokontrolera jest tabelka na 127 stronie, która zawiera w sobie jakby wykaz dostepnych częstotliwości, ktorymi mogę taktować timer. I tu właśnie kłania się moja słaba angielszczyzna.

Niemal wszystkie uC AVR (attiny i mega) posiadają wbudowane dwa prescalery; z którch jeden zasila sygnałem timer0 oraz timer1 i posiada możliwe dzielniki: 1, 8, 64, 256, 1024 w odniesieniu do sygnału taktującego.
    Drugi prescaler jest nieco rozszerzony (posiada dodatkowe dzielniki: 32 i 128 i zasila tylko Timer2, który może pracować w trybie asynchronicznym z kwarcem 32768 jako RTC. Jest to niemal standard....
    Wyjątkiem jest uC m103, który posiada również dwa prescalery; ale w innej konfiguracji: Timer0 korzysta z 'rozszerzonego' prescalera, natomiast Timer1 i 2 mają wspólny (1, 8 ,64, 256 i 1024).
    Innym wyjątkiem jest uC m128, który w zasadzie jest compatybilny z m103 (z pewnymi limitacjami); ale ma jeszcze inną configurację: posiada tylko jeden wspólny prescaler dla wszystkich timerów (0,1,2,3). Sam prescaler jest typu 'rozszerzonego' ale tylko Timer0 może korzystać z dodatkowych dzielników (32 i 128), pozostałe timery mają standardowe dzielniki (1, 8, 64, 256 i 1024).
    Są jeszcze inne odchylenia od zaobserwowanego standardu: np. attiny 25 albo 26.
    Porównaj różnice we własnym zakresie.

Dlatego bardzo ważną sprawą jest ciągłe korzystanie z odpowiedniego datasheet.

e marcus

0
  • #6 01 Lip 2012 22:07
    Antystatyczny
    Poziom 16  

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Teraz jestem pewien, że mogę wstawić preskaler 128 do timer2. Moja słabość polega na tym, że nie wszystko rozumiem (j. angielski). Oczywiście datasheety posiadam zarówno dla M32, jak i M8, które kupiłem, by zrobić np. minutnik, czy programator USB.
    Raz jeszcze dziękuję i klikam na POMÓGŁ.

0