Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja CO i CWU w małym domu,

tbed 01 Lip 2012 07:03 2852 10
  • #1 01 Lip 2012 07:03
    tbed
    Poziom 8  

Dzień Dobry,

kupuję dom w zabudowie szeregowej o powierzchni 86 m2 (ściany - ceramika 24 cm + 15 cm styropianu), standardowo wyposażony w dwufunkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Piec służy do CO i CWU i zasilany jest gazem ze zbiornika przydomowego od firmy z gazem i Polską w nazwie :) . Obawiam się o koszty użytkowania tego rozwiązania i w związku z tym proszę o radę co dodatkowo zastosować do CO i CWU. Dom jest na etapie budowy więc możliwe są zmiany w instalacjach. Dodam, że chciałbym pozostawić kocioł gazowy jako dodatkowe źródło ciepła. Warunki:

- 3 osobowa rodzina, docelowo 4,
    - łazienka i kuchnia znajdują się na parterze,
    - istnieje możliwość zainstalowania zbiornika CWU, max. 300 ltr,
    - kocioł gazowy znajduje się w łazience,
    - w salonie, na ścianie sąsiadującej z łazienką, znajduje się komin fi200mm oraz czerpnia, przygotowane pod kominek;

Pozdrawiam serdecznie,

0 10
  • #2 02 Lip 2012 19:09
    kreslarz
    Poziom 35  

Witam!
    Moja propozycja:
    1. kominek z płaszczem wodnym działający w układzie otwartym, połączony poprzez wymiennik z istniejącą instalacją co/cwu (konieczna dodatkowa pompa)
    2. zbiornik CWU z dwoma wężownicami i na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Pozdrawiam

0
  • #3 02 Lip 2012 21:01
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kreslarz napisał:
    1. kominek z płaszczem wodnym

Zabronione prawem w pomieszczeniu mieszkalnym
    kreslarz napisał:
    2.na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Na pewno ?

0
  • #4 03 Lip 2012 22:35
    kreslarz
    Poziom 35  

mirrzo napisał:

kreslarz napisał:
    1. kominek z płaszczem wodnym

Zabronione prawem w pomieszczeniu mieszkalnym

Witam!
    Proszę o wskazanie aktu prawnego, który zabrania takiej instalacji.

mirrzo napisał:
    kreslarz napisał:
    2.na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Na pewno ?

Oczywiście nie do końca - koszt instalacji solarów + pewna (niewielka) ilość energii elektrycznej do obsługi elektroniki sterującej solarami i pompy. Ale ogólnie przyjmuje się, że energia słoneczna jest za darmo...
    Do ogrzania określonej ilości (np.200l) wody do temperatury 60°C potrzeba kilkanaście kW, a do obsługi solarów - z efektem końcowym w postaci takiej samej ilości wody - kilkaset W. Jest (prawie) za darmo?

0
  • #6 12 Lip 2012 19:40
    Zibo1972
    Poziom 10  

Jestem na etapie wykonania instalacji CO i CWU w nowym domu o pow. użyt. 120m2+30m2 (garaż+kotłownia). Na powierzchni 60m2 będzie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Dom będzie zamieszkały przez 4 osobową rodzinę. Dom będzie ogrzewany kotłem gazowym (IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I) oraz komkinkiem z płaszczem wodnym (Lechma Pl-190 Standart 15KW UO).
    Mój instalator zaleca mi podłączenie kotła i kominka do zbiornika akumulacyjnego Galmet 300/80, który miałby również wyjście na CO
    http://www.fuego.pl/2432_GALMET__300_80.html
    Mam następujące pytania:
    1). Czy takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne?
    2). Jaki zasobnik należałoby kupić?
    3). Czy macie może lepsze rowiązanie.

Z góry dziekuję za odpowiedź.

0
  • #7 16 Lip 2012 22:40
    Zibo1972
    Poziom 10  

czy faktycznie nikt nie może doradzić?

0
  • #9 18 Lip 2012 14:03
    zbigmaz1
    Poziom 17  

Zibo1972 napisał:
    Jestem na etapie wykonania instalacji CO i CWU w nowym domu o pow. użyt. 120m2+30m2 (garaż+kotłownia). Na powierzchni 60m2 będzie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Dom będzie zamieszkały przez 4 osobową rodzinę. Dom będzie ogrzewany kotłem gazowym (IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I) oraz komkinkiem z płaszczem wodnym (Lechma Pl-190 Standart 15KW UO).
    Mój instalator zaleca mi podłączenie kotła i kominka do zbiornika akumulacyjnego Galmet 300/80, który miałby również wyjście na CO
    Mam następujące pytania:

ad1. Takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne.
    ad2. Im większy tym lepszy. Będziesz palił w kominku to całą ciepłą wodę zbierze zasobnik (wtedy jako bufor) i będzie przez dłuższy czas wykorzystane przez CO przy niepracującym piecu.
    ad3. Nie wiem czy lepsze ale u mnie jest zbiornik 1000L, do niego ładowane jest ciepło z pieca na ekogroszek, solary (poprzez wężownicę), kominek z płaszczem wodnym.
    Jak rozpalę w kominku to przez dłuższy czas piec stoi w podtrzymaniu, jak jest słońce to jest identycznie.
    Różnica między normalnym kominkiem a tym z płaszczem wodnym jest taka że normalny odda od razu to co się pali, a z płaszczem dozuje wtedy kiedy jest taka potrzeba. Następna różnica to cena, zawsze ten z płaszczem będzie droższy w instalacji niż zwykły. Zwykły nie potrzebuje rur, pomp i wymiennika.
    Jak będziesz miał duży bufor to po rozpaleniu w kominku przez parę dni (zależne od wielkości bufora) nie będziesz palił w piecu.
    Przy instalacji zawsze to jest drożej, a czy ci się zwróci to jest tylko od ciebie zależne ile w tym kominku będziesz palił.

0
  • #10 20 Lip 2012 06:08
    Zibo1972
    Poziom 10  

Można spytać jaką markę i model zbiornika posiadasz?

zbigmaz1 napisał:
    Zibo1972 napisał:
    Mam następujące pytania:

ad1. Takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne.
    ad2. Im większy tym lepszy. Będziesz palił w kominku to całą ciepłą wodę zbierze zasobnik (wtedy jako bufor) i będzie przez dłuższy czas wykorzystane przez CO przy niepracującym piecu.
    ad3. Nie wiem czy lepsze ale u mnie jest zbiornik 1000L, do niego ładowane jest ciepło z pieca na ekogroszek, solary (poprzez wężownicę), kominek z płaszczem wodnym.
    Jak rozpalę w kominku to przez dłuższy czas piec stoi w podtrzymaniu, jak jest słońce to jest identycznie.
    Różnica między normalnym kominkiem a tym z płaszczem wodnym jest taka że normalny odda od razu to co się pali, a z płaszczem dozuje wtedy kiedy jest taka potrzeba. Następna różnica to cena, zawsze ten z płaszczem będzie droższy w instalacji niż zwykły. Zwykły nie potrzebuje rur, pomp i wymiennika.
    Jak będziesz miał duży bufor to po rozpaleniu w kominku przez parę dni (zależne od wielkości bufora) nie będziesz palił w piecu.
    Przy instalacji zawsze to jest drożej, a czy ci się zwróci to jest tylko od ciebie zależne ile w tym kominku będziesz palił.

0
  • #11 20 Lip 2012 16:40
    zbigmaz1
    Poziom 17  

Zibo1972 napisał:
    Można spytać jaką markę i model zbiornika posiadasz?
    Zbiornik chyba firmy Nado, czeska firma i kupowany bezpośrednio w Czechach, taniej o jakieś 1,5 klocka. Mój zbiornik (bufor) ma jedną wężownicę, są też z dwoma lub bez. 1000L z wewnętrznym chyba 180L, musiał bym sprawdzić. Jeżeli interesuję cię szczegóły to musisz poczekać, jestem obecnie na urlopie i dopiero po powrocie do domu będę mógł podać szczegóły.
    Do tego bufora mam podłączony kominek za pomocą wymiennika, solary - poprzez wężownicę no i kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym. Taki zestaw działa mi od 4 lat z ty że kocioł na ekogroszek podłączony dopiero od połowy grudnia.
    Jeżeli chcesz zobaczyć jak działa to można TUTAJ.
    Dane domu w opisie, reszta po naciśnięciu czerwonego klawisza :Przejdź do sterownika"
    Wszystkie opcje do oglądania udostępnione :)

0