Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja CO i CWU w małym domu,

01 Jul 2012 07:03 2969 10
  • Level 9  
    Dzień Dobry,

kupuję dom w zabudowie szeregowej o powierzchni 86 m2 (ściany - ceramika 24 cm + 15 cm styropianu), standardowo wyposażony w dwufunkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Piec służy do CO i CWU i zasilany jest gazem ze zbiornika przydomowego od firmy z gazem i Polską w nazwie :) . Obawiam się o koszty użytkowania tego rozwiązania i w związku z tym proszę o radę co dodatkowo zastosować do CO i CWU. Dom jest na etapie budowy więc możliwe są zmiany w instalacjach. Dodam, że chciałbym pozostawić kocioł gazowy jako dodatkowe źródło ciepła. Warunki:

- 3 osobowa rodzina, docelowo 4,
    - łazienka i kuchnia znajdują się na parterze,
    - istnieje możliwość zainstalowania zbiornika CWU, max. 300 ltr,
    - kocioł gazowy znajduje się w łazience,
    - w salonie, na ścianie sąsiadującej z łazienką, znajduje się komin fi200mm oraz czerpnia, przygotowane pod kominek;

Pozdrawiam serdecznie,
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 35  
    Witam!
    Moja propozycja:
    1. kominek z płaszczem wodnym działający w układzie otwartym, połączony poprzez wymiennik z istniejącą instalacją co/cwu (konieczna dodatkowa pompa)
    2. zbiornik CWU z dwoma wężownicami i na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Pozdrawiam

• Moderator on vacation ...
    kreslarz wrote:
    1. kominek z płaszczem wodnym

Zabronione prawem w pomieszczeniu mieszkalnym
    kreslarz wrote:
    2.na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Na pewno ?
  • Level 35  
    mirrzo wrote:

kreslarz napisał:
    1. kominek z płaszczem wodnym

Zabronione prawem w pomieszczeniu mieszkalnym

Witam!
    Proszę o wskazanie aktu prawnego, który zabrania takiej instalacji.

mirrzo wrote:
    kreslarz napisał:
    2.na dachu solary - ciepła woda całe lato za darmo.

Na pewno ?

Oczywiście nie do końca - koszt instalacji solarów + pewna (niewielka) ilość energii elektrycznej do obsługi elektroniki sterującej solarami i pompy. Ale ogólnie przyjmuje się, że energia słoneczna jest za darmo...
    Do ogrzania określonej ilości (np.200l) wody do temperatury 60°C potrzeba kilkanaście kW, a do obsługi solarów - z efektem końcowym w postaci takiej samej ilości wody - kilkaset W. Jest (prawie) za darmo?
  • Level 10  
    Jestem na etapie wykonania instalacji CO i CWU w nowym domu o pow. użyt. 120m2+30m2 (garaż+kotłownia). Na powierzchni 60m2 będzie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Dom będzie zamieszkały przez 4 osobową rodzinę. Dom będzie ogrzewany kotłem gazowym (IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I) oraz komkinkiem z płaszczem wodnym (Lechma Pl-190 Standart 15KW UO).
    Mój instalator zaleca mi podłączenie kotła i kominka do zbiornika akumulacyjnego Galmet 300/80, który miałby również wyjście na CO
    http://www.fuego.pl/2432_GALMET__300_80.html
    Mam następujące pytania:
    1). Czy takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne?
    2). Jaki zasobnik należałoby kupić?
    3). Czy macie może lepsze rowiązanie.

Z góry dziekuję za odpowiedź.
  • Level 10  
    czy faktycznie nikt nie może doradzić?
  • Level 18  
    Zibo1972 wrote:
    Jestem na etapie wykonania instalacji CO i CWU w nowym domu o pow. użyt. 120m2+30m2 (garaż+kotłownia). Na powierzchni 60m2 będzie zamontowane ogrzewanie podłogowe. Dom będzie zamieszkały przez 4 osobową rodzinę. Dom będzie ogrzewany kotłem gazowym (IMMERGAS VICTRIX X 24 2 I) oraz komkinkiem z płaszczem wodnym (Lechma Pl-190 Standart 15KW UO).
    Mój instalator zaleca mi podłączenie kotła i kominka do zbiornika akumulacyjnego Galmet 300/80, który miałby również wyjście na CO
    Mam następujące pytania:

ad1. Takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne.
    ad2. Im większy tym lepszy. Będziesz palił w kominku to całą ciepłą wodę zbierze zasobnik (wtedy jako bufor) i będzie przez dłuższy czas wykorzystane przez CO przy niepracującym piecu.
    ad3. Nie wiem czy lepsze ale u mnie jest zbiornik 1000L, do niego ładowane jest ciepło z pieca na ekogroszek, solary (poprzez wężownicę), kominek z płaszczem wodnym.
    Jak rozpalę w kominku to przez dłuższy czas piec stoi w podtrzymaniu, jak jest słońce to jest identycznie.
    Różnica między normalnym kominkiem a tym z płaszczem wodnym jest taka że normalny odda od razu to co się pali, a z płaszczem dozuje wtedy kiedy jest taka potrzeba. Następna różnica to cena, zawsze ten z płaszczem będzie droższy w instalacji niż zwykły. Zwykły nie potrzebuje rur, pomp i wymiennika.
    Jak będziesz miał duży bufor to po rozpaleniu w kominku przez parę dni (zależne od wielkości bufora) nie będziesz palił w piecu.
    Przy instalacji zawsze to jest drożej, a czy ci się zwróci to jest tylko od ciebie zależne ile w tym kominku będziesz palił.
  • Level 10  
    Można spytać jaką markę i model zbiornika posiadasz?
    zbigmaz1 wrote:
    Zibo1972 wrote:
    Mam następujące pytania:

ad1. Takie rozwiązanie jest dobre i oszczędne.
    ad2. Im większy tym lepszy. Będziesz palił w kominku to całą ciepłą wodę zbierze zasobnik (wtedy jako bufor) i będzie przez dłuższy czas wykorzystane przez CO przy niepracującym piecu.
    ad3. Nie wiem czy lepsze ale u mnie jest zbiornik 1000L, do niego ładowane jest ciepło z pieca na ekogroszek, solary (poprzez wężownicę), kominek z płaszczem wodnym.
    Jak rozpalę w kominku to przez dłuższy czas piec stoi w podtrzymaniu, jak jest słońce to jest identycznie.
    Różnica między normalnym kominkiem a tym z płaszczem wodnym jest taka że normalny odda od razu to co się pali, a z płaszczem dozuje wtedy kiedy jest taka potrzeba. Następna różnica to cena, zawsze ten z płaszczem będzie droższy w instalacji niż zwykły. Zwykły nie potrzebuje rur, pomp i wymiennika.
    Jak będziesz miał duży bufor to po rozpaleniu w kominku przez parę dni (zależne od wielkości bufora) nie będziesz palił w piecu.
    Przy instalacji zawsze to jest drożej, a czy ci się zwróci to jest tylko od ciebie zależne ile w tym kominku będziesz palił.
  • Level 18  
    Zibo1972 wrote:
    Można spytać jaką markę i model zbiornika posiadasz?
    Zbiornik chyba firmy Nado, czeska firma i kupowany bezpośrednio w Czechach, taniej o jakieś 1,5 klocka. Mój zbiornik (bufor) ma jedną wężownicę, są też z dwoma lub bez. 1000L z wewnętrznym chyba 180L, musiał bym sprawdzić. Jeżeli interesuję cię szczegóły to musisz poczekać, jestem obecnie na urlopie i dopiero po powrocie do domu będę mógł podać szczegóły.
    Do tego bufora mam podłączony kominek za pomocą wymiennika, solary - poprzez wężownicę no i kocioł na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym. Taki zestaw działa mi od 4 lat z ty że kocioł na ekogroszek podłączony dopiero od połowy grudnia.
    Jeżeli chcesz zobaczyć jak działa to można TUTAJ.
    Dane domu w opisie, reszta po naciśnięciu czerwonego klawisza :Przejdź do sterownika"
    Wszystkie opcje do oglądania udostępnione :)