Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komfortowy mikrofon do Skype

Adaś Niezgódka 01 Lip 2012 09:37 19129 34
  • Komfortowy mikrofon do Skype

Witam.
    Ostatnio często rozmawiam przez skype i z czasem okazuje się, że podczas długich rozmów przy użyciu standardowych mikrofonów coś zaczyna irytować np. ktoś oddychając dmucha w mikrofon, mówi za głośno przesunie troszke mikrofon i jest za cicho itp. Dlatego wykonałem mikrofon który można położyć w dowolnym miejscu i wygodnie prowadzić rozmowę. Mikrofon wykonałem z minimalnej ilości elementów:
    Mikrofon elektretowy -1PLN
    Tranzystor BC 547 -0,5PLN
    Kondensator elektrolityczny 1µF - 0,5PLN
    Rezystory 2x 10K i 1x 100K -1PLN
    Dwa metry kabla dwie żyły w ekranie - 2PLN
    Wtyczka mini jack stereo -1PLN

Pająka zalałem klejem na gorąco:

I na koniec koszulka termokurczliwa o średnicy 10mm:

Nie każdy jest elektronikiem dla tego zamieszczam schemat obrazkowy.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega kpi w żywe oczy! Nie dość, że W TYM dziale każe sobie płacić za załącznik, to jeszcze na dodatek za taki... Poza tym - nie po to kasowałem punkty za jego otwarcie, żeby Kolega znów je sobie ustawił.
    Obawiam się, że ma Kolega jakieś poczucie niedowartościowania - może czas zmienić Forum?

Fajne!
  • #2 01 Lip 2012 10:43
    0ceanborn
    Warunkowo odblokowany

Cienizna.
    Najlepiej kupić po prostu słuchawki z mikrofonem.
    Lub coś takiego:

• #3 01 Lip 2012 11:09
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Można było to zrobić lepiej, optymalniej rozmieszczając elementy, wtedy po obkurczeniu rurką całość nie miałaby tak pokracznego kształtu.

• #4 01 Lip 2012 11:28
    komatssu
    Poziom 28  

Każesz płacić 2 pkt za "schemat" na którym widzimy "BC547/557 Transistor". Ktoś pomyśli, że może być taki, albo taki - i mu nie zadziała...

• #5 01 Lip 2012 11:50
    Adaś Niezgódka
    Poziom 11  

komatssu napisał:
    Każesz płacić 2 pkt za "schemat" na którym widzimy "BC547/557 Transistor". Ktoś pomyśli, że może być taki, albo taki - i mu nie zadziała...

Nikomu nic nie Każę :) Poza tym dzięki za uwagę poprawiłem schemat.
    W tym układzie tylko tranzystor npn.

• #7 01 Lip 2012 12:14
    Gizmoń
    Poziom 28  

Można było też kupić gdzieś na giełdzie lub na złomie polski mikrofon np. MEO-55, albo lepiej od razu dwa (one były stosowane m.in. w różnych magnetofonach kasetowych). Jest trochę większy niż zastosowany tu mikrofon elektretowy, ale ma już wbudowany wzmacniacz, jest bardzo czuły, i jakość dźwięku z niego jest pierwszorzędna. Wystarczy tylko podłączyć go do wejścia i zasilania, i już słyszy. No i wygląda bardzo elegancko w porównaniu z tym... mikrofonem.

• #8 01 Lip 2012 12:16
    fvnl
    Poziom 15  

piotrva napisał:
    Poza tym co jest w tym mikrofonie tak niezwykłego?
    Wzmacniacz - to czego nie ma w tanich słuchawkowych...

• #9 01 Lip 2012 12:24
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 01 Lip 2012 13:04
    biomedyczny
    Poziom 26  

Po 1 mikrofon zawsze w ten sposób będzie zbierał echo. I pogłos z głośników.
    Dlatego jak tu każdy pisze do rozmów są słuchawki.
    I jest to jedyna możliwość prowadzenia wysokiej jakości rozmowy.
    Choćbyś miał najlepszy mikrofon i głośniki obok zawsze będzie źle.

Inna opcja to po prostu przypinany mikrofon do ubrania. Wówczas zbiera dźwięk w górę a nie od przodu i niwelujemy głośniki.

Fizyki nie oszukasz.

Żeby nie było nie jasności można by jeszcze zastosować układ antylokalny między głośnikami a mikrofonem. Tylko po rozmowie pogorszymy jakość dźwięku słuchając muzyki np.

Dodatkowo koszt antylokalnego i mikrofonu da jakieś 30pln.

Za taką kwotę kupimy:
    a) mikrofon z słuchawkami na głowę
    b) mikrofon przypinany do ubrania
    c) tani mikrofon kierunkowy tylko wtedy trzeba mówić do mikrofonu a nie obok.
    d) słuchawkę telefoniczną do skypa.

• #11 01 Lip 2012 13:13
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Chwali się za samodzielne wykonanie. Co do jakości, to od siebie dodam, iż przy każdym ruchu głowy będzie zbierać mniej lub więcej taki mikrofon...

By na oddech mikrofon był mniej czuły, stosuje się gąbeczki, siateczki i inne dziwactwa, o których specjaliści wiedzą więcej ode mnie. To raz. Dwa, wsadź mikrofon w kawałek rurki PCV, a wzmacniacz w pudełko przy komputerze. Do rurki jakiś druciany, blaszany czy plastikowy klips przymocuj, choćby taki do wieszania ciuchów na sznurze. Będzie mikrofon przypinany do ubrania. Trzy, dodanie procesora dynamiki na NE572 znacząco poprawi jakość działania całości...

Co do gadania z ludźmi za pomocą słuchawek z mikrofonem, to mnie przykładowo już po godzinie szlag trafia, bo uszy bolą, głowa się poci i ogólnie źle mi z tym...

EDIT:
    Ktoś się poczuł urażony moją osobą, cytacik:

Cytat:
    Data zgłoszenia: 13:53:23 2012-07-01
    Opinia użytkownika:
    ==========
    Witam. Co to ma być. Ludziom zwracacie uwagę jak jeden błąd zrobią, a tu Urgon wypisuje na przywitanie swoje szatanistyczne przywitania. Te jego `AVE...` obraża osoby wierzące. Jego avatar i to przywitanie to dwie sprzeczne rzeczy. To jest ELEKTRODA a nie pokazywanie swojego wyznania. Nie każdy ma ochotę to wiedzieć kim on jest. Zróbcie coś z tym. Dziękuję
    ==========

Gwoli wyjaśnienia, to "Ave" jest starorzymskim pozdrowieniem, zaś sam avatar to przedstawienie śmierci w wersji Chrześcijańsko-katolickiej z okresu średniowiecza. I żadnego wyznania nigdzie nie deklaruję, bo tak...

• #12 01 Lip 2012 14:04
    Adaś Niezgódka
    Poziom 11  

Piszecie o słuchawkach z mikrofonerm kiedy chciałęm sie od nich uwolnic!
    Proponuję osobą piszącym o sprzężeniach zwrotnych zakup komputera który obsłuży program skype by niepisali głupot. Albo wydział wto.

• #13 01 Lip 2012 14:21
    biomedyczny
    Poziom 26  

Przeczytaj mój post jeszcze raz.

Bez układu antylokalnego. Lub mikrofonu skierowanego na usta nie uwolnisz się.
    Nie ma takiej fizycznej możliwości. A najlepiej jeszcze z procesorem dźwięku.

Za jakieś 15 pln można kupić mikrofon tego typu. Jeśli tak bardzo musi być stojący a nie przyczepiany.

I dodać do niego układ antylokalny lub procesor dźwięku z wzmacniaczem. Komfort przy tej cenie będzie ok.

Moderowany przez Artur k.:

Co się Kolega tak uparł na układ antylokalny? Taki układ w komputerze nie ma sensu. W komputerze wystarczy wyciszyć w mikserze odtwarzania mikrofon i problem z głowy. Skype bierze sygnał z miksera nagrywania, a ten jest niezależny od toru odtwarzania.
    Za usilne pisanie głupot otrzymuje Kolega ostrzeżenie.

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• #14 01 Lip 2012 14:46
    Adaś Niezgódka
    Poziom 11  

Mam mikrofon MEO55 od kilku miesięcy w konfiguracji z kondensatorem, jest ok, jednak mikrofon który tu pokazałem jest owiele bardziej czuły i idealnie nadaje się do rozmów.

• #15 01 Lip 2012 15:14
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

biomedyczny napisał:
    Bez układu antylokalnego. Lub mikrofonu skierowanego na usta nie uwolnisz się.
    Nie ma takiej fizycznej możliwości. A najlepiej jeszcze z procesorem dźwięku.

Skype i inne programy VoIP mają taką fajną funkcję, co się nazywa "eliminacja przegłosu", co zapobiega sprzężeniom zwrotnym. Ponadto układy antylokalowe znane z telefonii nie są potrzebne w przypadku komputera, bo mikrofon i głośniki są podłączone do oddzielnych wejść. Więc przykro mi to pisać, ale kolega się myli...

Adaś Niezgódka napisał:
    Mam mikrofon MEO55 od kilku miesięcy w konfiguracji z kondensatorem, jest ok, jednak mikrofon który tu pokazałem jest owiele bardziej czuły i idealnie nadaje się do rozmów.

Może do tego mikrofonu MEO-55 dobuduj dodatkowy przedwzmacniacz mikrofonowy? Będzie działać lepiej...

• #16 01 Lip 2012 16:35
    biomedyczny
    Poziom 26  

Układ antylokalny przy połączeniu mikrofonu i głośników niweluje pogłos.
    Program nie robi tego tak dobrze.

A jak budować to budować prawda ?? Więc wzmacniacz, wyłącznik już ma, układ antylokalny, jakiś filtr na częstotliwość mowy i robi się dobry mikrofon.

Ale jw dla mnie to nie ma sensu. Wole kierunkowy lub słuchawki.

• #17 01 Lip 2012 16:55
    Adaś Niezgódka
    Poziom 11  

biomedyczny napisał:

Pokaż ten cudowny układ.

Dodano po 12 [minuty]:

Ustawiłem dwa punkty za schemat ale moderator Djmartyass zmienił na zero . Może dlatego że on wie jak wygląda wzmacniacz napięciowy w co lekko wątpie.

Moderowany:

• #18 01 Lip 2012 18:40
    Artur k.
    Admin grupy audio

biomedyczny napisał:

Układ antylokalny służy do eliminacji własnego głosu pochodzącego z własnego mikrofonu we własnej słuchawce telefonicznej. Nie wyeliminuje on pogłosu pochodzącego z drugiej strony (od naszego rozmówcy). Ten pogłos powstaje dlatego, że ktoś ma za głośno ustawione głośniki. Nasz głos odtwarzany przez głośniki drugiej strony dociera do mikrofonu po drugiej stronie i wraca do nas. Układ antylokalny nie ma z tym nic wspólnego.
    Następne pisanie głupot będzie skutkowało dla Kolegi kolejnymi regulaminowymi karami.

• #19 01 Lip 2012 18:52
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 01 Lip 2012 19:05
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Artur k. napisał:
    Ten pogłos powstaje dlatego, że ktoś ma za głośno ustawione głośniki. Nasz głos odtwarzany przez głośniki drugiej strony dociera do mikrofonu po drugiej stronie i wraca do nas. Układ antylokalny nie ma z tym nic wspólnego.

Jedynym sposobem na ten problem jest poproszenie rozmówcy by pogrzebał w ustawieniach programu i włączył eliminację przesłuchu...

Dobry mikrofon, dobry przedwzmacniacz zasilany zewnętrznie i ewentualnie jakiś kompresor dynamiki i będzie dobrze działać. Można też zainwestować w laryngofon...

• #21 01 Lip 2012 19:17
    Artur k.
    Admin grupy audio

Urgon napisał:
    Jedynym sposobem na ten problem jest poproszenie rozmówcy by pogrzebał w ustawieniach programu i włączył eliminację przesłuchu...

A którego skype masz? W moim 4.2.0.163 nie ma i o ile pamiętam w żadnej wcześniejszej nie było i pewnie nigdy nie będzie. Jak chcesz wyeliminować dźwięk dostający się do mikrofonu rozmówcy?
    Na pogłos pochodzący z drugiej strony nie ma innej rady, jak zmniejszenie głośności u rozmówcy, albo użycie słuchawek.

• #22 01 Lip 2012 19:35
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Faktycznie, to mi się coś pokićkało, mea culpa. To się konfiguruje w ustawieniach systemowych mikrofonu, u mnie opcja nazywa się "Nasłuchiwanie" i jej wyłączenie zapobiega przesłuchom z mikrofonu na głośniki. Wydawało mi się jednak, że była ona też w Skype kiedyś...

• #23 01 Lip 2012 19:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 01 Lip 2012 19:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

Urgon napisał:
    To się konfiguruje w ustawieniach systemowych mikrofonu, u mnie opcja nazywa się "Nasłuchiwanie" i jej wyłączenie zapobiega przesłuchom z mikrofonu na głośniki.

Nie wiem co Ty masz za system operacyjny, ja mam Windows XP i nie muszę kombinować. Jeśli nie chcę żeby dźwięk z mojego mikrofonu szedł na moje głośniki, to po prostu wyciszam mikrofon w mikserze odtwarzania. Skype "bierze" sygnał z toru nagrywania i do tego jest mikser nagrywania w Windows XP.
    Żadne dodatkowe patenty nie są potrzebne.

Natomiast jeśli słyszymy samych siebie z opóźnieniem, to sygnał pochodzi z drugiej strony - to co my mówimy wychodzi na głośniki po drugiej stronie, a następnie wraca przez mikrofon i słychać to u nas. Na to nie ma innego sposobu jak zmniejszenie głośności u rozmówcy, albo użycie słuchawek przez rozmówcę.
    Żaden program ani filtr tego nie wyeliminuje, bo niby jak?

• #25 01 Lip 2012 21:18
    biomedyczny
    Poziom 26  

Cytat:
    Co się Kolega tak uparł na układ antylokalny? Taki układ w komputerze nie ma sensu. W komputerze wystarczy wyciszyć w mikserze odtwarzania mikrofon i problem z głowy. Skype bierze sygnał z miksera nagrywania, a ten jest niezależny od toru odtwarzania.
    Za usilne pisanie głupot otrzymuje Kolega ostrzeżenie.

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Z tym się na pewno nie zgodzę.
    Tak układ antylokalny powoduje wycinanie tego co się pokrywa z głośnikami i mikrofonem. Więc wówczas na 100% osoba dostająca sygnał od nas nie dostanie go z pogłosem.

Nie da się zaradzić na to że 2 ga osoba ma za głośno głośniki i dźwięk dostaje się do mikrofonu. Chyba że zaczniemy wyłączać mikrofon i nadawać raz jeden raz drugi.

Dlatego własny pogłos rozwiązuje podany przeze mnie schemat. Ale pogłosu u kogoś nie jesteśmy wstanie zniwelować.

Więc nie widzę tu żadnych bzdur.

I wówczas jeśli mamy do czynienia np z osobą starszą która musi mieć głośno głośniki. Jedynym wyjściem dla niej jest mikrofon kierunkowy.
    I dźwięki będą teoretycznie dochodzić tylko z strony w która jest skierowany mikrofon.

• #26 01 Lip 2012 21:34
    Artur k.
    Admin grupy audio

A czy rozumiesz to, że w tym przypadku układ antylokalny nie jest do niczego potrzebny, bo ten problem rozwiązywany jest programowo przez systemowy mikser audio oraz sprzętowo przez kartę dźwiękową?
    Ileż razy można to pisać. Jak nie wierzysz to sobie sprawdź we własnym komputerze - masz oddzielne tory nagrywania i odtwarzania. Dlatego nie ma problemu.

• #27 01 Lip 2012 21:40
    biomedyczny
    Poziom 26  

Zgodzę się. Da się programowo.

Ale to pisałem w senie że jak autor chce coś budować. Bo obecny projekt jest bez sensu.

Dodatkowo wiele kart dźwiękowych potrafi przemienić zamontowane mikrofony elektretowe w kierunkowe i wiele innych funkcji.

• #28 01 Lip 2012 21:46
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ten projekt jest bez sensu z zupełnie innych powodów. Inne bez sensu to jest właśnie to, co proponujesz - budowanie układu antylokalnego do mikrofonu dla Skype.

Możesz wyjaśnić jakim cudem karta dźwiękowa miałaby przemienić mikrofon w kierunkowy? Pierwsze słyszę o czymś takim. Może podasz jakieś przykłady kart, albo oprogramowania które takie rzeczy umie zrobić?

• #30 01 Lip 2012 22:10
    biomedyczny
    Poziom 26  

Większość nowych laptopów posiada taką funkcję.
    Oczywiście Urgon ma troszkę racjji bo jest to funkcja programowa.
    Ale akurat u mnie mam i wytłumienie szumów tła jak i kierunkowość mikrofonu.
    I faktycznie działa.

Obecnie na lenovo mam smart audio. I następnie voip call settings.

Poza standardowymi ustawieniami jak:
    wzmocnienie
    podbicie
    stosunek sygnału do szumu

Opcje dodatkowe jak :
    microphone noise reduction
    speaker noise reduction
    acusstic echo canceleration
    directional microphone ( i tu są ustawienia od -6 do + 6 Na jakiej zasadzie działa nie wiem... Mam 2 mikrofony wbudowane w laptop przy ustawieniu -6 zbiera jedynie między 2 mikrofonami czyli jakieś 20 cm max.)
    Private chat
    conference room
    equalizer do nagrywania dźwięku

Podobne ustawienia widziałem w........ przypomne sobie i dopisze...