Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napowietrzacz bateryjny w samochodzie

AXELF 01 Jul 2012 10:05 2422 14
 • #1
  AXELF
  Level 20  
  Witam,
  Pożyczyłem sobie od znajomego napowietrzacz akwarystyczny bateryjny, zasilany dwoma bateriami R20. Chciałbym podłączyć go w samochodzie do gniazda zapalniczki, by nie musieć się martwić o baterie i o to, że ryby nie będą miały tlenu. Czy mógłby mi ktoś doradzić w jaki sposób mógłbym obejść ten problem. Dodam, że baterie wkładane są równolegle. Chciałem zastosować ładowarkę samochodową ze samsunga D900i lecz ona daje prawie 6 V. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziekuję.
  PS. Jeśli temat został założony w niewłaściwym dziale to przepraszam.
 • Helpful post
  #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Musiałbyś zbudować / kupić zasilacz z 12V na 1,5 - proponuję na jakiś przetwornicach Step-down, albo po prostu na LM317. Schematów tego jest pełno w sieci.
 • #3
  AXELF
  Level 20  
  A czy ten schemat z doborem elementów ze schematu nadawałby się ?
  Napowietrzacz bateryjny w samochodzie
 • #4
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Tak, ten z lewej strony w zupełności wystarczy. Poszukaj też na hasło "kalkulator LM317" sposobu obliczenia rezystorów, albo daj potencjometr wieloobrotowy i ustaw sobie żądane napięcie.
 • #5
  AXELF
  Level 20  
  Potencjometr wieloobrotowy ? Różni się on czymś od zwykłego potencjometru 1K jaki można znaleźć w termoregulatorze akwarystycznym ? Czyli rozumiem, że ten jeden opornik dać 120 Ohm a drugi poprostu rezystor nastawny 1K i mogę woltomierzem ustawić porządane 1.5V i móc pompować powietrze do woli :) ?
 • #6
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Potencjometrem wieloobrotowym po prostu dokładniej ustawisz napięcie. Chociaż, prawdopodobnie dla pompki 0,5 V w jedną czy w drugą stronę nie będzie miało większego znaczenia.
 • #7
  galica7
  Level 26  
  hmm wiem że pytanie nie w temacie alwe po co ci akwarium w samochodzie?
 • #8
  AXELF
  Level 20  
  Wielkie dzięki za pomoc, jakbyś mógł jeszcze rzucić okiem na tę stronę
  http://www.masterlab.com.pl/pl,tools-stabilizator-liniowy-lm , powiedz mi jaki mam ustawić prąd wyjściowy? Dzięki :)

  Dodano po 10 [minuty]:

  Galica7 a kto powiedział, że mam akwarium w samochodzie ? to jest po to, że jak kupujesz rybę (jakąś z górnej półki) i jedziesz z nią przez godzinę w aucie bez klimy to zdarzy się, że brakuje jej powietrza, jedna już tak opuściła ten świat. Stąd wolę mieć napowietrzacz. To samo tyczy się krewetek.
 • #9
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Prądu wyjściowego jako tako w tym przypadku nie ustawiasz, tylko napięcie. Zauważ, że jak zmieniasz prąd w tym kalkulatorze, to zmienia się jedynie moc tracona.
  Dajesz rezystory 240 ohm i 47 ohm i Twoje rybki odbywają szczęśliwą podróż ;-)
 • #10
  AXELF
  Level 20  
  Układ cały już stworzyłem, płytkę mam wytrawioną, lecz teraz zauważyłem, że w necie są różne oznaczenia układu LM317, w zależności od położenia takiej kropki widocznej nad lewą nóżką. Czy mógłby ktoś zerknąć na mój stabilizator i powiedzieć mi, która nóżka jest która, wg. tego co znalazłem w internecie to powinno być czytając od lewej: Out, Adj. , In.
  PS. Co oznacza ta kropka w ogóle ?
  Napowietrzacz bateryjny w samochodzie[/url]
 • Helpful post
  #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  Wyprowadzenia zgodnie z dokumentacją (każdy ma tak samo) przy tej obudowie (TO-220) od lewej Adj Vout Vin
 • #12
  AXELF
  Level 20  
  Dziękuję wszystkim za pomoc, wieczorem wytrawię płytkę bo narazie jest w fazie przed kąpielą :) Potem dam znać czy układ działa.
 • #13
  bbiidduull
  Level 28  
  A przypadkiem baterie w tym napowietrzaczu nie są połączone szeregowo dając napięcie 3V? I jaki prąd pobiera ten napowietrzacz? Zastosuj sporawy radiator bo będzie się grzał.
 • #14
  AXELF
  Level 20  
  Baterie są połączone równolegle (plus z plusem, minus z minusem) Radziecka konstrukcja, więc proszę się nie dziwić, że tak to zaprojektowali. Radiator dałem dosyć spory z pastą termoprzewodzącą i gumką. Problemem jedynie będzie obudowa, ale to już jutro się z tym pomęczę. Dziś tylko elektronika :)
 • #15
  AXELF
  Level 20  
  Wszystko chodzi jak należy :) jeszcze raz dziękuję za pomoc.