Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć antenę do czterech pokoi

01 Lip 2012 12:14 4113 12
  • Poziom 14  
    W każdym z czterech pokoi mam po 2-przewody antenowe. Łącznie do przedpokoju (rozdzielnia) wychodzi mi 8-antenowych i zasilający. Domu jest świeżo wybudowany i myślę nad podłączeniem tego wszystkiego. Rozumie iż danie po 2 kable na jeden pokój to po to by podłączyć jakaś TV satelitarną, a drugi naziemną ?

Nie mam na razie zamiaru wykupywać żadnej płatnej telewizji (kwestie kosztów) więc co byście poradzili z tym wszystkim zrobić? Myślałem nad czymś taki ale za bardzo się nie znam i szukam porady?

Jak podłączyć antenę do czterech pokoi

Na razie kupiłbym tylko rozdzielacz typu R14R i do tego jakąś antenę siatkową - czy to będzie hulać?

P.S. po co są switch'e, multiswitch'e, modulatory?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    A skąd kolega jest ? Poproszę o dokładną lokalizację.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    "mihal2002" wypowiadasz się jak by to było coś nadzwyczajnego. Nie jest to zbyt skomplikowane połączenie i nie ma co przy tym zepsuć. Pytam bo może poradzicie coś mądrego, jak nie to będzie trzeba poszperać i się zrobić. Mam już dość fachowców co niby się na wszystkim znają a tak w zasadzie to trzeba po nich poprawiać. Wole sam zrobić z mała wiedzą ale przy najmniej się czegoś dowiem i zrobię porządnie. Liczę w tym poście na pomoc a nie na teksty typu "zostaw to ludziom co się na tym znają"

Jak nie wiesz jak pomóc to nie wciskaj się w temat !
  • Poziom 21  
    Kolego @axl2 napisz swoje współrzędne geograficzne, albo chociaż napisz miejscowość ,bo w przeciwnym razie - zamknij ten temat, bo narusza regulamin tego działu.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

PANOWIE :!:

Już po 6-ciu godzinach dochodzi do KŁÓTNI.
    _____

axl2 proszę abyś już wyjawił swoją słodką tajemnicę i podał Nam więcej danych o tej lokalizacji, o nadajnikach, jaka antena (chociaż w tytule mamy antenę a na obrazku chęć podłączenia wielu systemów i anten), jakie TV lub dekoder.
    Regulamin pkt 3.1.15 .
    Zalecenia w dziale : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2212466.html

mihal2002 bardzo proszę - szanujmy się wszyscy na tym Forum --- i Ci co nie wiedzą i Ci co wiedzą.
    Regulamin pkt 3.1.9 .

_____

Obydwu Panom przypominam o ogólnie rozumianej Kulturze Osobistej i o zasadach regulaminowych na tym Forum.

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Piszę na forum aby uzyskać jakąś pomoc, podpowiedź - myślałem że od tego są takie portale, a tu otrzymuję info że mam się zgłosić do fachowca ;p Nie na wszystkim się trzeba znać ale zawsze można się poznać.

Moje współrzędnego to GPS N: 52° 10' 26" E: 18° 51' 9" (Radlin, pow.Wodzisław Śląski)

Jak pisałem jest to nowo postawiony dom i nie ma jeszcze żadnych odbiorników. Liczę na jakąś podpowiedź bo aż tak nie śledzę nowinek i nie wiem co najmądrzej teraz zamontować. Myślałem żeby najpierw podpiąć jakąś zwykłą antenę siatkową (żeby cokolwiek odbierać) ale zostawić ten możliwość wpięcia anteny satelitarnej.

P.S.
    "mihal2002" sorry że na skoczyłem ale przy budowie już miałem tylu partaczy że mam dość. Wolę sam się zainteresować.
  • Pomocny post
    Moderator
    axl2
    W takim razie konkretnie:
    Zakładamy że w pierwszym etapie instalujesz antenę i rozdzielasz sygnał na dwa telewizory.
    Zakładamy także że instalacje robimy od razu pod cyfrę, bo analog niebawem zgaśnie.

Ogólna dobra rada przy wykonywaniu tego typu instalacji:
    1. Do każdego z "punktów odbiorczych" doprowadzamy po dwa koncentryki i dwie skrętki komputerowe.
    To tak na przyszłość.. Jeżeli jeszcze tej instalacji nie położyłeś to najlepiej wsadź kable w peszla albo rury, minimum 25 mm. Technologia zmienia się zbyt szybko, by co parę lat rozkuwać ściany. pamiętaj o minimalnych promieniach skrętu. W narożach ścian i przejściach przez stropy trzeba trochę "wirtuozerii"
    2. Drugi koniec zestawu kabli należy wyprowadzić w miejsce które będzie dobrym punktem dystrybucyjnym, najczęściej na jakimś poddaszu czy innym miejscu pod dachem do którego masz doprowadzone zasilanie i będą doprowadzone kable antenowe.
    3. Jeżeli przewidujesz, że tuner satelitarny będzie dystrybuował to co odbiera na inne odbiorniki, to albo dodatkowo dwa kable do niego albo instalujesz tuner w punkcie dystrybucyjnym.

Na początek upewnij się jakie programy odbierasz najlepiej i z jakiego kierunku. Jesteś w zasięgu trzech nadajników:
    Chrzelice k. Opola:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=6
    Katowice Kosztowy:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=5
    i Skrzyczne
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=7

Nie będę Ci doradzał jaka antenę masz postawić, w zależności od lokalnych warunków odbioru antenę trzeba dobrać. Osobiście polecam anteny logarytmiczne i yagi, zawsze bez wzmacniaczy (które działają tylko do pierwszego "przywalenia").
    Przy okazji określ czy ma być to także instalacja do odbioru radiowego, czy nie. Osobiście zawsze doradzam instalować oddzielna antenę z oddzielnym kablem.

Dlatego zanim dokonasz wyboru anteny zrób "oberka" na dachu i oceń które sygnały są odbierane i z jaka jakością. Może być tak, że jeden multipleks będziesz lepiej odbierał np z Chrzelkic a drugi z Kosztów.
    Nie licz na odbiór MUX3 z Katowic na kanale 51 - za miedzą masz silny nadajnik czeski na tym samym kanale.

Na temat odbioru program,ów zza południowej granicy nie będę się wypowiadał bo nigdy się tym nie interesowałem.

Gdybym ja robił taka instalacje to:
    - logarytmiczna lub dobra długa YAGA na maszt i oberek na najlepszy sygnał;
    - sprowadzić kabel pod dach i tam założyć rozgałęziacz możliwie mało stratny, np może być taki:http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    Zastrzegam że sposób podziału można ustalić dopiero gdy znamy długości poszczególnych odcinków przewodów, czasami lepiej dać odgałęźnik niż rozgałęźnik.

Jeżeli będziemy chcieli zastosować tuner satelitarny - najlepiej z wewnętrznym modulatorem - to włączamy go pomiędzy antenę a rozgałęźnik. Jak podasz więcej szczegółów lokalizacyjnych to będzie można więcej powiedzieć.

I na koniec: instalacje antenowe to sztuka którą naprawdę niewielu opanowało. Teksty " jak nie wiesz to wezwij fachowca" są moim zdaniem obraźliwe. Kultura osobista na forach polega na tym, by udzielić zainteresowanemu i pytającemu takiej odpowiedzi by ją zrozumiał oraz wiedział co i dlaczego robi tak a nie inaczej. Pytający sam ma własna mądrość i będzie wiedział kiedy nie ogarnia tematu i wtedy zapewne będzie wiedział jak odszukać takiego fachowca, który możliwie najprostszymi środkami za rozsądne pieniądze wykona to, co zamawiający chce osiągnąć.

Z drugiej strony, jako przedstawiciel tego starszego pokolenia, dużo lepiej wykształconego technicznie niż obecni adepci "szkoły marketingu i zarządzania", patrzę z przerażeniem na analfabetyzm techniczny współczesnych "pseudofachowców", który cała wiedzę mają tylko dzięki internetowi i pobieżnemu czytaniu tego "co w googlach"...
  • Poziom 14  
    Dzięki bardzo, właśnie takiej pomocy szukałem ! Co do skrętki to mam pociągnięte ale po 1 kablu.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeszcze jedną złośliwość/ kłótnię nagrodzę UPOMNIENIEM - dość!