Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator sterujący tyrystorami - konfiguracja

the_chemik 01 Lip 2012 16:11 6987 40
  • #1 01 Lip 2012 16:11
    the_chemik
    Poziom 10  

Witam,
    chciałbym zapytać jak podłączyć w uzwojeniu wtórnym transformatora sterującego tyrystorami, diodę i rezystor 33ohm, aby zabezpieczyć tyrystory przed uszkodzeniem ?
    Słyszałem, że diody powinno się dodać w celu wyprostowania napięcia zapłonu podawanego na bramke tyrystora, aby było dodatnie na bramce, a rezystor w celu ograniczenia prądu bramki.

Zamieszczam kawałek schematu proszę o wyjaśnienie jak to prawidłowo podłączyć.
    Z góry dziękuję.

0 29
  • #2 01 Lip 2012 16:52
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

the_chemik napisał:
    Słyszałem, że diody powinno się dodać w celu wyprostowania napięcia zapłonu podawanego na bramke tyrystora, aby było dodatnie na bramce

Masz 2 opcje - albo szeregowo w obwód bramki (katodą do niej), albo antyrównolegle w stosunku do złacza G-K tyrystora (czyli anoda diody do katody tyrystora).
    Pierwsza opcja wymaga większego napiecia wyzwalania (strata na diodzie), druga - analizy zjawisk w transfornatorze wyzwalającym.

the_chemik napisał:
    a rezystor w celu ograniczenia prądu bramki.

Oczywiście szeregowo z uzwojeniem transformatora. Tyle że zwykle nie ma takiej potrzeby bo uzwojenie ma swą rezystancje a impuls wyzwalający jest krótki.

BTW - po co dwa tyrystory w szereg - masz tam napiecie rzędu 650V zaledwie...

0
  • #3 01 Lip 2012 17:44
    the_chemik
    Poziom 10  

Mam po prostu w szufladzie 2 tyrystory na 400V.

A czy jak nie dam diody i rezystora to układ nie będzie działał ?

Dziękuję za odpowiedz.

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lip 2012 17:47
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

the_chemik napisał:
    Mam po prostu w szufladzie 2 tyrystory na 400V.

A warto sie pchać w problemy przez to "manie w szufladzie"?

the_chemik napisał:
    A czy jak nie dam diody i rezystora to układ nie będzie działał ?

Pewnie tak, ale nie pokazujesz reszty schematu wiec trudno orzec.
    Co będzie generowało impulsy wyzwalające? Diak?

0
  • #5 01 Lip 2012 17:52
    the_chemik
    Poziom 10  

Ne555 generuje sygnał prostokątny o f=40Hz. Transformator sterujący jest z 3 uzwojeniami do sterowania 2 tyrystorami.
    A czemu pcham się w problemy w ten sposób ?
    Uczę się :)

0
  • Pomocny post
    #6 01 Lip 2012 17:57
    fuutro
    Poziom 43  

Co Ty właściwie sterujesz/zasilasz tymi tyrystorami? Problem z dwoma szeregowymi na napięcie niższe niż w obwodzie jest taki, że tyrystory mogą nie załączyć się równocześnie i ten, który włączy się później będzie pracował tak, jak by był sam. Może również pojawić się kłopot z wyłączaniem ich ale jak zaznaczyłem, nie wiemy co jest w reszcie układu.

0
  • #7 01 Lip 2012 18:03
    the_chemik
    Poziom 10  

Chodzi o sterowanie cewkami zapłonowymi.
    Autorem schematu tego jest c4r0. On też użył 2 dwóch tyrystorów po 400V połączonych szeregowo. Układ mu działał.

To lepiej zastosować jeden na 650V tyrystor ?

0
  • Pomocny post
    #8 01 Lip 2012 20:41
    fuutro
    Poziom 43  

A nawet więcej.

0
  • #9 01 Lip 2012 20:47
    the_chemik
    Poziom 10  

Tzn większy tyrystor ?
    Bo pytałem się c4r0 o ten układ i on mówił, że 2 tyrystory po 400 połączone szeregowo spokojnie dawały sobie radę.

Czyli lepiej dać jeden na np 800V ? Tzn. w ogóle się takiego czegoś jak łączenie szeregowe tyrystorów nie stosuje ?

Dodane:
    a gdyby zrobić tak:

Zamiast dwóch oddzielnych uzwojeń sterujących każde z osobna jednym tyrystorem. Pod jedno uzwojenie wtórne podczepić 2 tyrystory.
    Czy wtedy były by on wyzwalane jednocześnie bez ryzyka opóźnień przy załączaniu i wyłączaniu?

Z góry dzięki za odp.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Lip 2012 21:01
    kybernetes
    Poziom 39  

the_chemik napisał:
    Tzn. w ogóle się takiego czegoś jak łączenie szeregowe tyrystorów nie stosuje ?

Można to robić jak się wie co się robi i wie się się jak to robić (patrz starsza literatura). Kiedyś takie praktyki były dość powszechne z racji braku odpowiednich elementów na rynku lub ich wysokiej ceny. Obecnie, kiedy taki tyrystor kosztuje parę złotych nie warto ładować się w kłopoty dla groszowych oszczędności.

0
  • #11 01 Lip 2012 21:37
    the_chemik
    Poziom 10  

Rozumiem :)
    Ale mam tylko teoretyczne pytanie czy takie rozwiązanie też jest złe ? Wyzwalanie 2 tyrystorów jednym wspólnym uzwojeniem wtórnym transformatora sterującego ?

0
  • #12 01 Lip 2012 21:42
    kybernetes
    Poziom 39  

Tu masz przecież tyrystory łączone równolegle, jak to się ma do poprzedniego układu?

0
  • #13 01 Lip 2012 23:17
    the_chemik
    Poziom 10  

Tak. Wiem. Ale moje pytanie czy taka konfiguracja tego układu była by dobra, by rozwiązać problem z opóźnieniami w załączaniu?

0
  • Pomocny post
    #14 01 Lip 2012 23:25
    fuutro
    Poziom 43  

A chcesz zastosować te same tyrystory co masz? Jeśli tak to zmartwieniem jest to, że one mogą pracować z 1/3 niższym napięciem najwyżej i to załatwia Ci sprawę. Problemu zadziałania w czasie to nie rozwiąże i przy tym co jest dostępne w sklepach to lepiej zrezygnować z jednego-dwóch piw i kupić porządny tyrystor, w większej obudowie niż TO-220.

0
  • #15 02 Lip 2012 10:53
    the_chemik
    Poziom 10  

Racja, lepiej nie oszczędzać na przysłowiowe piwo, skoro ma potem nie działać.

Idąc za waszymi radami zamówiłem taki tyrystor: Link

Mam dwa pytania:
    1. Czy jak dam w tym układzie ten jeden tyrystor to rezystory 1Mohm są już zbędne tak? Czy zostawić jeden wpięty w tyrystor jak na schemacie ?

2. Czy po zamianie na jeden tyrystor na te 800V może pozostać ten sam transformator sterujący tj. z 3 uzwojeniami ? Czy kupić taki z 2 uzwojeniami?

0
  • Pomocny post
    #16 02 Lip 2012 11:18
    fuutro
    Poziom 43  

1. Możesz się pozbyć tych rezystorów 1M,
    2. Może pozostać, choć sprawdź, czy nie będzie kłopotu, jeśli połączysz uzwojenia wtórne równolegle (oczywiście w fazie) lub równolegle ale z szeregowymi małymi rezystorami.

0
  • #17 02 Lip 2012 11:29
    the_chemik
    Poziom 10  

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem równolegle w fazie ? czyli po prostu spiąć równolegle uzwojenia wtórne ? I dać szeregowo rezystor np 33ohm na każdym i potem połączyć je równolegle ?

A nie można najprościej jedno uzwojenie wtórne zostawić sobie nieużywane a drugim sterować tyrystor ? :D czy głupi pomysł ?

Bardzo dziękuję za cierpliwość i chęć pomocy.

0
  • #18 02 Lip 2012 11:37
    fuutro
    Poziom 43  

Z tym połączeniem w fazie chodzi o to, że początki łączysz razem i końce. Masz je wyróżnione na uzwojeniach? W końcu chyba nie podłączasz tego całkiem na pałę, bo jeśli tak to masz szanse tego w ogóle nie odpalić. Oczywiście spróbuj z jednym uzwojeniem na tyrystor - jak będzie źle działać lub wcale to po prostu zamień końce jednego z uzwojeń, wtórnego lub pierwotnego.

0
  • #19 02 Lip 2012 11:57
    the_chemik
    Poziom 10  

Transformator sterujący jest fabryczny do tyrystorów firmy SIRO. Na obudowie w miejscu gdzie są wyprowadzone uzwojenia wtórne są numery od 1 do 5.

Podłączam tak, że do tych 2 nóżek po prawej stronie na rysunku daję sygnał sterujący z układu na ne555, a tyrystory miały być podłączone pod te uzwojenia po lewej. Ale jak jest jeden tyrystor teraz to czy mogę podpiąć tylko pod jedno uzwojenie tak jak na schemacie a drugie zostawić podłączyć 2 uzwojenia ?
    Jeśli lepiej podłączyć dwa wtórne razem to mógłbyś mi zobrazować jak to zrobić?

Czy oto chodziło Ci gdy mówiłeś o podłączeniu dwóch uzwojeń razem w fazie?
    Bardzo dziękuję za pomoc.

0
  • #20 03 Lip 2012 00:33
    fuutro
    Poziom 43  

Jaki tam masz konkretnie ten transformator?
    Znalazłem coś na tej stronie i odniesienie się do schematu na pewno pomoże. Ten rezystor 33Ω to nie tak sugerowałem wstawić - narysowałeś go równolegle do połączonych równolegle uzwojeń.

0
  • #21 03 Lip 2012 10:48
    the_chemik
    Poziom 10  

Mój transformator jest właśnie z tej strony, którą podałeś.
    Dokładnie to:
    SIRO
    TI/118320
    1:1:1
    Imax – 1000mA

Ale takie równoległe podłączenie jest dobre ? Tylko wstawić rezystory szeregowo w każdym uzwojeniu wtórnym ?

Ja patrzyłem na te schematy tam ale niewiele mi one mówią. Są dziwne jakieś nie jak schemat transformatora. Może ja po prostu nie wiem jak je odczytać :oops:

Bo mam teraz 2 możliwości które mi poleciłeś. Podłączyć pod jedno uzwojenie normalnie, a drugie pominąć. Albo równolegle.
    To podłącze pierw równolegle przecież najwyżej nie zadziała. Tylko nim to zrobię, chciałem spytać czy ten schemat podłączenia co narysowałem jest dobry ?
    Tylko rezystory wpiąć w szereg każdego uzwojenia wtórnego ?

Mogę także kupić nowe trafo sterujące z uzwojeniami 1:1, ale to z wysyłką to kolo 30zł to wolałbym wykorzystać już to, które mam. Chyba, że uznasz, że to nie ma szansy działać, to wtedy zamówię.

Z góry dzięki.

0
  • #23 03 Lip 2012 12:49
    the_chemik
    Poziom 10  

Ostatnie pytanie :) a co oznaczają te literki kolorowe przy wyprowadzeniach ? k i p ?

Bardzo dziękuję za pomoc i cierpliwość ;)

0
  • #24 03 Lip 2012 13:06
    fuutro
    Poziom 43  

To powinieneś wiedzieć, mają związek z tymi kropkami na schemacie uzwojeń - to początki i końce uzwojeń, mające znaczenie w wielu zastosowaniach transformatorów wszelkiej maści.

0
  • #25 03 Lip 2012 13:31
    the_chemik
    Poziom 10  

A w tym sensie :oops: no to mi głupio. Faktycznie kropki to początki uzwojeń. No i początki jak widać mojej nauki.

Bardzo dziękuję Ci za pomoc. Dziś jak dostanę już ten jeden tyrystor 800V 30A to skończę ten układ i uruchomię i napiszę czy działa.

0
  • #26 03 Lip 2012 22:13
    the_chemik
    Poziom 10  

A czy pod uzwojenie pierwotne transformatora sterującego podłączam sterownik jak chce, czy konieczne jest zachowanie kolejności czyli wyprowadzenie od tranzystora BC211 do nóżki oznaczonej "p" ?

0
  • #27 03 Lip 2012 22:19
    fuutro
    Poziom 43  

Tu nie ma różnicy, byle współgrało z tyrystorem.

0
  • #28 03 Lip 2012 23:01
    the_chemik
    Poziom 10  

Dzięki wielkie :)
    Już naprawdę ostatnie pytanie:
    Czy opis wyprowadzeń z obudowy tyrystora 30tps08pbf na tym rysunku jest poprawny ?
    Zaznaczyłem to sam tak jak mi się wydawało i chciałbym się upewnić ?

0
  • #30 04 Lip 2012 00:40
    the_chemik
    Poziom 10  

A które wyprowadzenie podaje na bramkę tyrystora ?
    To gdzie jest wpięty rezystor 33ohm czy to drugie ?

0