Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki netbook do internetu mobilnie i filmów po podłączeniu do TV?

SEDNO 01 Lip 2012 17:56 1685 1
  • #1 01 Lip 2012 17:56
    SEDNO
    Poziom 18  

Sprzedałem jakiś czas temu laptopa i doinwestowałem swojego PCta, jednak mimo dużej wydajności nie spełnia on niektórych moich wymagań.
    Zdarza mi się sporo podróżować, a telefon choć nowoczesny nie spełnia jednak wszystkich moich wymagań. Pobawiłem się jakiś czas netbookiem kolegi(Acer Aspire ONE D257) i postanowiłem zakupić sobie stosunkowo tanio podobny. Byłby on idealny do podstawowych zastosowań mobilnie, oferowałby dodatkowo długą pracę na baterii, a co do zastosowań domowych, zmniejszyłby rachunki za prąd, zastępując PCta podczas ściągania plików z internetu w nocy.

Niestety oprócz dość małej mocy obliczeniowej, która da się jeszcze jakoś znieść przy podstawowych zastosowaniach, odkryłem jego wadę która jest dla mnie nieco rażąca. Mianowicie po podłączeniu go do TV 32" za pomocą D-SUB, gdy pojechałem w gości do rodziny(często tam jeżdżę) jakość obrazu była po prostu tragiczna :/.

Podejrzewam, że jest to wina karty graficznej, która "nie wyrabia" i ogólnie słabej konfiguracji sprzętowej.
    Czy np Acer Aspire One 722 lub inny podobny netbook, poradziłby sobie z takimi wyzwaniami i pozwolił pracować wygodniej na systemie Win7, zamiast mniej wymagającym XP?
    Jest on wyposażony w 2GB RAMu z możliwością rozbudowy do 4GB, co biorę pod uwagę, oraz co najważniejsze dedykowana kartą graficzną AMD Radeon HD 6290, pozwalającą na pracę w rozdzielczości 1366x768, nieco większą niż w testowanym przeze mnie modelu, oraz posiada złącze HDMI!

Jeżeli netbook ten lub podobny zaproponowany przez was(widziałem swego czasu ciekawe modele Della) spełniłby moje wymagania, dla przyśpieszenia pracy na nim rozważam również możliwość zakupu bez dysku HDD i dokupienie SSD lub późniejszą wymianę zamontowanego HDD na SSD. Tylko czy to ma jakiś sens jeśli chodzi o poprawę wydajności za pieniądze, które trzeba by na to przeznaczyć? :P

Nie martwiłaby mnie ewentualna mała pojemność SSD na poziomie 40-60GB, bo nie przechowywałbym na nim większej ilości danych. Dane te miałbym na zewnętrznym dysku na USB ;).

EDIT: Oczywiście zależy mi na jak najdłuższej pracy na baterii podczas korzystania z niego poza domem, więc jakiejś skrajnie wydajny ten netbook być nie powinien, aby nie obciążać zbyt mocno baterii.

0 1
  • #2 29 Lip 2012 17:20
    SEDNO
    Poziom 18  

Szukałem trochę tych netbook'ów Acera z serii Aspire One 722/522, tak żeby nie wydać majątku, a osiągnąć to czego chcę, ale pojawiły się pewne wątpliwości.

Interesuje mnie netbook z procesorem AMD na jądrze Brazos C50/60 lub jakiś o podobnej wydajności (e350/450 i inne). Na i3, czy i5 w netbooku szkoda mi pieniędzy, a Atom nie spełnia moich oczekiwań.

Z takim procesorem, a co za tym idzie także grafiką, nadawał by się już on do podłączenia pod duży monitor/TV, oglądania filmów w HD, internetu itp, bez poważniejszych niedogodności.

Interesuje mnie jednak aby netbook posiadał też min. 4GB RAMu, bo chciałbym płynnie pracować na Win7 i przeglądać spore ilości kart w przeglądarce jednocześnie, a wiem że 2GB o tego to trochę mało.

Czy moje wymagania spełniają tylko wybrane egzemplarze modeli 522 i 722, czy powinienem zwrócić uwagę na jeszcze jakieś inne?

Skoro wersje z C60, 4GB ramu i matrycą 1366x768 okazały się spoooro droższe niż się spodziewałem, zacząłem szukać używanych modeli tylko z 2GB ramu z myślą, aby go dokupić samemu.

Wstrzymałem się jednak, gdy okazało się, że niektóre egzemplarze mają na płycie głównej tylko 1 wlutowany slot na ram i tylko MIEJSCE NA WLUTOWANIE 2 slotu..WTF?

Mogę podać zdjęcia, czy model przykładowej płyty, jeśli to komuś potrzebne...

Do jakiego rozmiaru kości ramu obsługują te netbooki?

Bo teraz już nie wiem, czy te netbooki które mają 4/8gb ramu, mają też 1 slot na ram i to 4/8gb w jednej kosci, czy w 2 kosciach o mniejszej pojemnosci w 2 slotach i jakie dla jakiej płyty/modelu netbooka są ograniczenia rozbudowy ramu?

Kolejna kwestia, to jak wspomniałem w 1 poście mam zamiar wymienić HDD na SSD w takim netbooku, dla poprawienia płynności pracy i większego bezpieczeństwa danych dzięki większej wytrzymałości dysku.
    Tu pojawia się pytanie na jaki SSD się zdecydować i czy to ma sens? Nie pytam oczywiście o pojemność dysku, tylko o to jaki będzie maksymalnie wykorzystywany przez netbook (ograniczenia z powodu braku SATA3)?

Ostatnią kwestią jest sprawa błyszczącej matrycy. Jej połyskliwość jest chyba jedyną drażniącą mnie wadą w tych netbookach.

Matrycę i dysk chciałbym mieć inny niż oferuje producent, lecz wymiana może się okazać nieopłacalna finansowo(przynajmniej jeśli chodzi o matrycę). Zacząłem więc rozważać możliwość zakupu netbooka z uszkodzoną matrycą i dyskiem(lub tylko matrycą).

Jest jednak duża rozbieżność w cenach matryc do netboków, a matowa matryca 1366x768 może okazać się droga. :/

Czy warto rozważać zakup takiego lub podobnego nebooka z uszkodzoną matrycą?

http://allegro.pl/show_item.php?item=2507518890

Jaki może być model takiej matrycy i ile wyniosła by cena nowej, matowej?

0