Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie mini jacka przez ignoranta.

01 Lip 2012 18:58 18042 9
  • Poziom 2  
    Witam,

Urwałem wtyczkę mini jack w moich słuchawkach sennheiser. Przewód jest 4-żyłowy: miedziany (1), czerwony (2), niebieski (3) oraz zielony (4).

Lutowanie mini jacka przez ignoranta.

Na wtyczce mini jack mam do dyspozycji 3 miejsca (A, B, C), które powinienem połączyć z żyłami (1, 2, 3, 4).

Proszę o poradę w jaki sposób powinienem to zlutować?

Z góry dziękuję za pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Weź sobie miernik albo bateryjkę i sprawdź. Bateryjką nawet lepiej, bo od razu sobie fazę sprawdzisz.
  • Poziom 2  
    Jeśli chodzi o elektronikę to jestem zupełnym ignorantem. Nie posiadam miernika a jeśli chodzi o bateryjkę, czy mógłbym prosić o bardziej organoleptyczny opis? :-)
  • Poziom 28  
  • Poziom 31  
    Jak chcesz bateryjką sprawdzić fazę w słuchawkach?

4 kable znaczą albo to, że każda ze słuchawek ma oddzielną masę (nie wiem po co), albo w słuchawkach jest jakiś mikrofon/przycisk czy cokolwiek innego.

Przewód "miedziany" jak go nazwałeś, na pewno do punktu A. A resztę sprawdź po kolei przykładając poszczególne przewody np do styku B, i zobaczysz kiedy działa a kiedy nie.

Przed przykładaniem takie kable trzeba odpowiednio "sprawić", gdyż każdy pojedynczy drucik jest zalany lakierem. Ja do tego celu używam zapalniczki, ale trzeba mieć wprawę, Tobie polecam albo zdrapać, albo użyć jakiegoś mocnego rozpuszczalnika.

Jeśli faza w jednej ze słuchawek będzie odwrócona, to uwierz mi że od razu to usłyszysz, można być nawet głuchym jak pień. Odradzam zabawy z bateryjkami, bo jeśli to małe słuchawki, to mogą tego nie przeżyć.
    wolek14 napisał:
    Jak chcesz bateryjką sprawdzić fazę w słuchawkach?

Normalnie. Przykładając bateryjkę, na chwilę oczywiście, przy podłączeniu + do + i - do - uzyskasz wypchnięcie membrany. Przy odwrotnym, wciągnięcie. I masz oznaczone zaciski słuchawki.

wolek14 napisał:
    Przewód "miedziany" jak go nazwałeś, na pewno do punktu A.

Masz pewność, że tak od razu twierdzisz? Na jakiej podstawie?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Normalnie. Przykładając bateryjkę, na chwilę oczywiście, przy podłączeniu + do + i - o - uzyskasz wypchnięcie membrany. Przy odwrotnym, wciągnięcie. I masz oznaczone zaciski słuchawki.

A do słuchawki się dostaniesz sondą do endoskopii, żeby zobaczyć w którą stronę się membrana wychyla?
    Cytat:
    Masz pewność, że tak od razu twierdzisz? Na jakiej podstawie?

Na podstawie praktyki.
    wolek14 napisał:
    A do słuchawki się dostaniesz sondą do endoskopii, żeby zobaczyć w którą stronę się membrana wychyla?

Wystarczy wsunąć cokolwiek lekkiego - dowolny delikatny pręcik

wolek14 napisał:
    Na podstawie praktyki.

Fajnie. Bo WSZYSTKIE firmy tak samo oznaczają przewody.
    Zresztą tam masz cztery, a nie standardowe trzy. A to jak twoja praktyka wyjaśni?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Wystarczy wsunąć cokolwiek lekkiego - dowolny delikatny pręcik

I przebić membranę? Nie łatwiej tak jak piszę?
    Cytat:
    Fajnie. Bo WSZYSTKIE firmy tak samo oznaczają przewody.
    Zresztą tam masz cztery, a nie standardowe trzy. A to jak twoja praktyka wyjaśni?

Cytat:
    4 kable znaczą albo to, że każda ze słuchawek ma oddzielną masę (nie wiem po co), albo w słuchawkach jest jakiś mikrofon/przycisk czy cokolwiek innego.
  • Poziom 8  
    jak już jest temat to mam pytanie ;)
    odnośnie wtyczki jak dziś sprawdzałem podłączyłem pod telefon i testowałem kiedy będzie coś w słuchawkach słychać masę ogarnołem, ale jeden dwa pozostałe kabelki niezależnie jak podopnę to i tak dział czy ma to znaczenie ?? np. kabel odpowiedający za lewy głośnik wpinam np. w prawy pin gra w lewy gra. ma to znaczenie czy nie ?
    Nie wiem czy dobrze tłumacze / zrozumiale