Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolne ładowanie XP, skoki użycia CPU, zawieszenia

palkaeop 01 Lip 2012 19:18 2033 23
  • #1 01 Lip 2012 19:18
    palkaeop
    Poziom 9  

Witam! Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.
    Moje problemy:
    - system ładuje się bardzo wolno(tzn. pomiędzy logiem windows a ekranem zapraszamy muszę czekać około 5minut) To samo powtarza się po ponownym zainstalowaniu Windowsa Xp
    - występują duże skoki użycia procesora przy bezczynnym trybie użytku (tuż po instalacji windowsa)
    - po dołączeniu karty graficznej system po załadowaniu chodzi około 3-4 min po czym się zatrzymuje ekran( tzn. nie mogę ruszyć myszką itp). U kolegi karta chodzi stabilnie

Wymieniłem już zasilacz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2324596&highlight=
    Na nowego Flatrona 400W. Wcześniej miałem Colorsit 350W
    Parametry:
    + 3,3 Volt 15 A,
    + 5 Volt 21 A,
    + 12 Volt1 20 A,
    - 12 Volt 0,5 A. [/b]

Tu przesyłam screeny z programów testujących:
    Everest:

Wolne ładowanie XP, skoki użycia CPU, zawieszenia Wolne ładowanie XP, skoki użycia CPU, zawieszenia

HdTune:
    Wolne ładowanie XP, skoki użycia CPU, zawieszenia Wolne ładowanie XP, skoki użycia CPU, zawieszenia

ProcessExpolrer:

Wydajność systemu:

MemTest nie wykazał błędów.
    Kondensatory na płycie głównej są w dobrym stanie.
    Zaktualizowany został BIOS do najnowszej wersji F7i.

Postawcie jakąś diagnoze. Bo wymiana zasilacza nic nie dała.

0 23
  • #2 01 Lip 2012 19:26
    yang32
    Poziom 36  

Na mostku płyty jest sam radiator ? Jeśli tak to załóż na nim mały wentylatorek.
    Wygląda na winę płyty.

0
  • #3 01 Lip 2012 19:31
    Dra98
    Poziom 41  

Jeśli na dysku nie ma ważnych danych to sugeruję przeprowadzić procedurę naprawczą opisaną na Elektrodzie - parametr C5, oraz sprawdzenie mocowania taśmy\ewentualna wymiana C7.

0
  • #4 01 Lip 2012 19:31
    Bródka
    Poziom 39  

Chipsety na płytach gigabyte lubią sie grzać ale im to nie szkodzi, choć przy upałach może jednak powodować to problemy.
    Z tego co widać masz albo walnięty kontroler SATA, albo coś nie tak z okablowaniem bo wartość C7 ma 933 błędy, a to za dużo, podmień okablowanie i zobacz czy sie poprawi, ewentualne dodanie wentylatorka na mostek płyty głównej nie zaszkodzi

0
  • #5 02 Lip 2012 13:28
    palkaeop
    Poziom 9  

Jeżeli chodzi o kabel jest Ok. Bo sprawdzałem 3 rózne w rożnych wejściach. Ale to napewno nie dysk. Ponieważ wziąłem od kumpla starego Segate 20Gb zainstalowałem system i wciąż to samo.
    Dodam jeszcze że nie jest to napewno winna procesora ponieważ sprawdzałem ten procesor u kumpla który ma taki sam slot. Zero sków użycia.

A jeżeli chodzi o mostek to mam tylko radiator. Ale wątpię aby to było problemem.
    A myślicie, że płyta może powodować aż tyle problemu?
    I czy jest coś czym mogłbym sie na 100% upewnić że to jest płyta.

-------------------------------
    Witam ponownie!

Niestety po spadku temperatury w mostku nic się poza tym nie zmieniło ten sam problem. Temperatura spadla z 60 do do 42 stopni!

Tu załączam foto z Everesta:

Macie jeszcze jakies propozycje? Czy ma isc do serwisu

0
  • #6 02 Lip 2012 17:27
    Dra98
    Poziom 41  

Już podawałem parametr C5 dysku [ https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=9471f123a9911063f6c9269bfa5739ff ]
    - Atrybut 197 ( C5 ) Current Pending Sector Count
    Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na rempowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany.
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

polecam zastosować procedurę - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1550200.html - gdyż może być uszkodzony.

0
  • #7 02 Lip 2012 17:38
    linuks
    Spec od komputerów

Miałem kiedyś podobne objawy i też był tylko 1 sektor w C5. Po zerowaniu dysku wszystko wróciło do normy.

0
  • #8 02 Lip 2012 20:13
    artaa
    Poziom 43  

Oczywiście, objawy opisane w 1 poście wskazują na HDD.
    A SMART to potwierdza. Robić procedurę i wstawić po niej nowy SMART.

0
  • #9 03 Lip 2012 10:25
    Quamis
    Poziom 20  

W process explorer wyraźnie wykrywa konflikt sprzętowy (prawdopodobnie kontroler lub dysk) - Hardware Interrupts and DPCs 24.22%. Sprawdź czy manager urządzeń pokazuje jakieś konflikty. Ściągnij najnowsze sterowniki do kontrolera oraz doinstaluj RAID (jeśli kontroler obsługuje, nawet jeśli nie masz dysków podłączonych w RAID). Ze względu na konflikty sprzętowe programy diagnostyczne mogą pokazywać bzdury

0
  • #10 03 Lip 2012 13:40
    pawelr98
    Poziom 35  

Na moje oko to zasilacz sama nazwa ewidentnie wskazuje na chińską robotę.Twojego zasilacz nie ma na czarnej liście zasilaczy ale po prostu sprawdź napięcia (miernikiem bo programy kłamią) odpowiednie napięcia możesz znaleźć na forum lub w internecie.Jeśli będą nieodpowiednie to po prostu kup jakikolwiek zasilacz wymieniony w czarnej liście zasilaczy pod napisem rekomendowane marki zasilaczy

0
  • #11 03 Lip 2012 13:57
    palkaeop
    Poziom 9  

Moja marka zasilacza to FORTRON 400W. Kupiłem nowy. Poprostu pomylilem sie z nazwa. Monitor mam LG Flatron;d

0
  • #13 03 Lip 2012 17:01
    palkaeop
    Poziom 9  

wie ktoś jak zainstalować sterowniki SATA RAID do tej płyty? odrazu mówię ze nie mam stacji dystkietek...

0
  • #14 03 Lip 2012 17:25
    Dra98
    Poziom 41  

To pozostaje integracja z płytą instalacyjną Windows ewentualnie jeśli RAID nie jest koniecznie potrzebny [jeden HDD] to zmiana w BIOSie - zakładka "Advanced" i przestawić "IDE configuration" z "Enhanced" na "Compatibile". W innych komputerach zamiast opcji "IDE configuration" jest opcja o nazwie "IDE", należy ją przestawić z "AHCI" na "Native IDE".

0
  • #15 05 Lip 2012 15:03
    palkaeop
    Poziom 9  

Witam! Scaliłem sterowniki SATA RAID razem z instalacją systemu! wraz z innymi sterami.
    Ponieważ ktos napisal zeby te sterowniki tez byly. Powiedzicie mi po co mi one jezeli mam tylko jeden dysk. I czy musze cos ustawic w biosie przed instalacja tych sterownikow. Zamieszczam zdjecia z mojego BIOSU:

0
  • #16 05 Lip 2012 16:07
    yang32
    Poziom 36  

Bo to są sterowniki Sata i raidu do kontrolera umieszczonego na płycie głównej. Te sterowniki są potrzebne bo masz dysk Sata właśnie.

0
  • #17 05 Lip 2012 16:19
    palkaeop
    Poziom 9  

Dobra! Ale czy mam ustawiac cos w biosie?

0
  • #18 05 Lip 2012 17:29
    yang32
    Poziom 36  

Jak masz dobre sterowniki dograne to na AHCI możesz przestawić w biosie.

0
  • #20 05 Lip 2012 19:39
    palkaeop
    Poziom 9  

Juz zrobilem zerowanie i remapowanie!
    Tu wstawiam foto po zakonczeniu :

Problem z wolnym ładowaniem systemu nadal wystepuje! Jak równiez ze skokami uzycia procesora

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Ej mam problem z instalacja systemu... Poniewaz nie chce mi sie zbotowac płyta z systemem... Przypominam ze zintegrowalem z ta plyta sterowniki SATA RAID...
    Ta płyta normalnie botuje sie na innym komputerze...
    Natomiast sprawdzałem jeszcze inna plyte z WinXP i normalnie botuje na komp1... Wie ktos co moze byc przyczyna? Moze cos w biosie trzeba ustawic?

0
  • #21 05 Lip 2012 20:40
    artaa
    Poziom 43  

palkaeop napisał:
    sprawdzałem jeszcze inna plyte z WinXP i normalnie botuje

Źle zrobiona płyta.
    Ale jak masz działającą to zainstaluj z niej.

0
  • #22 05 Lip 2012 20:44
    palkaeop
    Poziom 9  

Dobrze zrobiona. Bo ta płyte na innym kompie normalnie odpalilem...

0
  • #23 05 Lip 2012 20:49
    artaa
    Poziom 43  

Słaby czytnik, za szybko nagrana, itp.
    Widocznie w tamtym jest w lepszym stanie DVD.

0
  • #24 06 Lip 2012 19:09
    palkaeop
    Poziom 9  

Wreszcie udało mi się usunac jeden problem... Wolnego uruchamiania systemu.
    Rozwiazanie troche dziwne ale wazne ze pomoglo... Usunąłem stacje FDD w Biosie a teraz jako stacje FDD uruchamiam pendraiva... Z przypisana litera A:.
    I w sekcji bootowania jako pierwsze mam USB-FDD.
    Został jeszcze problem z procesorem ale ciezki temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów