Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Thomson 70DC60Tx, chassis ICC9 - falujący obraz.

01 Lip 2012 21:54 1906 4
  • Poziom 9  
    Jak w temacie, falowanie do złudzenia przypomina falowanie spowodowane brakiem prawidłowej filtracji napięć zasilających, ale to wykluczyłem, mimo prawidłowych napięć i braku nadmiernych tętnień powymieniałem elektrolity na pierwotnej stronie przetwornicy, łącznie z sieciowym, na wtórnym, na linii B+ 150 V i całą resztę, rozmiar obrazu prawidłowy, korekcja ok., nic się nie grzeje, napięcia wręcz książkowe, pracuje prawidłowo tylko faluje - tak z anteny, jak i ze złącz AV ( euro ). Falowanie wygląda (trudno dokładnie określić), ale jest około 7-8 poziomych pasów szerokości około 3cm każdy, na których obraz jest powykrzywiany w poziomie, pasy te przesuwają się to w górę to w dół, ale generalnie jest złudzenie, że w górę. Posiedziałem już trochę przy nim i brak pomysłów na dalszą naprawę. Przekopałem również posty pod tym kątem, ale nic podobnego nie znalazłem.
    Może któryś z kol. ma jakiś pomysł? Mimo, że to TV CRT, ale kineskop jeszcze w idealnym stanie i wart jeszcze jest naprawy, zresztą klient nie chce kupować LCD.
  • Poziom 27  
    Jeśli to nie jest spowodowane antena to są dwie możliwości odchylanie pionowe i trafo-powielacz
  • Poziom 9  
    Tak, w pionie elki wymieniłem, układu jeszcze nie, ale istotnie zastanawiałem się nad trafo, jednak chciałem, aby ktoś mi to chociaż zasugerował, tak więc chyba zaryzykuję wymianę trafo, niestety na próbę nie mam, muszę zakupić. Antena definitywnie odpada, bo u klienta na kablówce był ten sam objaw, u mnie na warsztacie to samo, zresztą na AV , z DVD to samo.
  • Poziom 37  
    Nie spotkałem że żeby falowanie było z powodu trafa co najwyżej strzępienie obrazu. na falowanie znalazłem coś takiego "Przy pomocy oscyloskopu należy sprawdzić tętnienia napięcia 13V na diodzie DL13 (BY297). Przy znacznej zmianie wartości tętnień wymienić CL14 (1000µF). Gdy mierzone wartości mieszczą się w dopuszczalnej normie, uszkodzenia należy szukać w module IF." do tego nieprawidłowa praca stabilizacji 9v IP03.
  • Poziom 9  
    Niestety nie trafo, nie IF ( na AV również falował ), po długich i mozolnych poszukiwaniach znalazłem, tranzystor smd TP77 (BC848B), upływność E-K 150 ohm, E-B też około 200 ohm. Wymieniony, testowany, jest ok.