Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz elektr.Biawar OW.5.1 - wywala różnicówka

02 Lip 2012 10:45 2580 8
 • Poziom 13  
  Witam
  Problem polega na tym, że po podłączeniu wywala wyłacznik różnicowo-prądowy. Po włożeniu wtyczki do gniazdka kiedy regulator temp. jest skręcony na minimum, to jest w porządku. Minimalne podkręcenie regulatora powoduje zadziałanie różnicówki. Obwód grzałki wskazuje na zwykłym omomierzu cyfrowym ok.25 Om.
  Będę wdzięczny za jakieś wskazówki wyłapania przyczyny takiego stanu rzeczy.
  Pzdr
  Podgrzewacz elektr.Biawar OW.5.1 - wywala różnicówka
 • Poziom 37  
  Upływność prądu do masy, najczęściej w grzałkach.
 • Poziom 13  
  Czyli nie jest to efekt uszkodzenia, tylko po prostu takiego charakteru odbiornika jakim jest podgrzewacz, tak?
 • Poziom 34  
  Trzeba sprawdzić wartość bezpiecznika zabezpieczającego obwód, do którego włączony jest ten podgrzewacz oraz to, czy oprócz tego podgrzewacza nie jest coś włączonego do tego samego obwodu elektrycznego. Jeśli bezpiecznik jest 10A, to sam podgrzewacza jest niemalże na granicy prądu tolerowanego przez bezpiecznik (gdy było napięcie 220V, to te 2,2kW równało się dokładnie 10A, dziś jest 230V, więc 10A będzie 2,3kW). Jeżeli bezpiecznik ma rzeczywiście 10A a do tego samego obwodu co bojlej jest włączona choćby lodówka, to może "wywalać".
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Na 100% grzałka dostała przebicia do masy i nadaje się tylko do wymiany.
 • Poziom 13  
  Obwód podgrzewacza jest wydzielonym obwodem zabezpieczonym bezp.16A, żaden inny odbiornik nie jest wpięty w ten obwód. Po włożeniu wtyczki wybija tylko różnicówka, bezpiecznik nie.
  Czy przebicie do masy na grzałce można w prosty sposób potwierdzić jakimś pomiarem w warunkach domowych?
 • Poziom 35  
  Sprawdź omomierzem względem masy grzałki na odłączonym podgrzewaczu od sieci.
  Wprawdzie napięcie w czasie pomiaru na zaciskach omomierza jest niewielkie to w przypadku ewidentnego zwarcia do masy miernik powinien wskazać jakąś wartość.
 • Poziom 20  
  Omomierz może nic nie wykazać. Aby sprawdzić grzałkę na przebicie trzeba przyłożyć między jedno z wyprowadzeń grzałki a jej obudowę napięcie 1000V i zmierzyć płynący prąd. Jeśli będzie on powyżej 5mA to grzałka nadaje się do wymiany. W twoim przypadku już przyłożenie 230V powoduje prąd powyżej 20mA dlatego nie masz się nad czym zastanawiać, tym bardziej że te grzałki drogie nie są.