Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala WOLF CGS24/200 duże zużycie propanu

02 Lip 2012 12:59 2533 17
  • Poziom 9  
    Witam,

czy mogę prosić o fachową pomoc w sprawie dużego zużycia propanu przez centrale z tytułu? Serwisant, który mi ją sprzedał i instalował twierdzi, że wszystko jest ustawione ok i nie wie czemu tyle pali.
    Centrala ogrzewa ok 130m2 i wysokości 2,8m - kubatura ok 360m3
    Centrala pracuje od 5 lat i w tym okresie zużyła 3100m3 czystego propanu, w prostych założeniach ok 3,5-4m3/dobę w okresie grzewczym.
    Konstrukcja domu to:
    - ściany porotherm 30cm + 12cm wełny Rockwool
    - dom parterowy ze stropem z porothermu ok 30cm i na tym od strony poddasza 20cm wełny rockwool. Kamera termowizyjna nie wykazała istotnych mostków termicznych. Wszystko w zakresie przyzwoitej normy.
    - okna drewniane z szybami o k=1,1

Nie wiem co jeszcze powinienem podać więc będę wdzięczny za pytania i weryfikacje poprawności konfiguracji cgs'a.

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witaj,
    dziękuję za odpowiedz

Ad.1
    w porównaniu np z sąsiadami, którzy mają też kondensat Wolfa (wiszący z oddzielnym zasobnikiem), dwa razy większy dom, ich rachunku są niemal o połowę mniejsze. To samo źródło propanu.

Ad.2
    dom jest parterowy z możliwością łatwej rozbudowy o poddasze użytkowe co daje docelowo ok 250m2 do ogrzewania. CGS jest docelowy. Zużycie cwu mogę określić na ok 3-4m3 tygodniowo - na podstawie częstotliwości opróżniania szamba

Ad.3
    mam cyrkulacje, pracuje stale jeśli ktoś jest w domu, jeśli w domu nie ma nikogo lub jest noc cyrkulacja jest odłączana. Sterowane to jest przekaźnikiem z centralki alarmowej. Poza sezonem grzewczym rachunki za samą cwu nie są wysokie, odczuwamy to dopiero w sezonie

Ad.4
    przeglądy są regularnie robione co roku we wrześniu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego

Mam jeszcze jedno pytanie - od jakiegoś czasu zwłaszcza po tankowaniu propanu lub po zaniku zasilania z sieci pojawia mi się na BMmie Awaria nr 24. Znika po kilku próbach startu z ręki - tzn. wyłączenie CGSa i ponowne załaczenie po chwili. Wg serwisanta do wymiany jest wentylator - lekkie 1400 pln. Czytałem na forum, że w Wolfie padają kondensatory elektroniki tego wentylatora. Czy można się spodziewać, że właśnie to jest powodem też i u mnie? Jak to zweryfikować? jak wyjąć wentylator. Wymiana kondensatorów nie stanowi dla mnie problemu ale wyjęcie wentylatora już tak:)

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Tak powiedział serwisant, że wentylator nie osiąga pełnej prędkości. Nie wiem skąd to wywnioskował bo konsultacja była telefoniczna. Co do komina to chyba nic się nie zmieniło gdyż nie było tego błędu przez 4 lata pracy. Pojawia się od ok roku.

Widzisz problem w tym, że ja się na tym nie znam i po to brałem fachowców. Pierwotnie cyrkulacja działała 24h/dobę sam dołożyłem przekaźnik z centrali aby nie zużyć pompy zbyt szybko. Jak więc należy używać cyrkulacji i do czego ją podłączyć? Teraz jest pod 230V poprzez przekaźnik.

Parametry z CGSa:

CO
    - pon-piat od 5:00 do 23:00
    - sob - niedz od 7:00 do 23:00

CWU
    - pon-piat od 5:30 do 24:00
    - sob - niedz od 6:30 do 24:00

- Temp zadana 21C
    - Temp obniżona 20C
    - krzywa ogrzewania 1.0
    - zima/lato 14C
    - eko obiniżona - 19,5C
    - temp cwu - 48C

jakieś sugestie?

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    1. Wystarczy ustawić 2min pracy i 8 min przerwy i już? jak się to ma zgrać z czasem grzania wody itd.?
    2. co masz na myśli z kominem? w murowanym kominie jest wkład z podwójnej rury stalowej od kominka do samego pieca
    3. problem w tym, ze przy takim ustawieniu jest bardzo słabe ciśnienie i woda ledwo leci np z prysznica. już tak się starałem ustawiać

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    ok dziękuję, zakupię to coś i podłączę.
    temp cwu zmieniłem na 40C - potestuję...
    od komina do pieca miało być oczywiście
    co mogło się stać po latach z kominem i jak to zweryfikować?
  • Poziom 9  
    to fakt... musze wiec sprawdzic, dziekuje za rade... czy to robi serwisant kotla?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Wg mnie serwisant. Analizatorem oczywiście, Przy corocznym przeglądzie kotła. Tak samo jak robi to przy pierwszym uruchomieniu.
  • Poziom 9  
    poprosze o sprawdzenie tego we wrzesniu przy przegladzie lub przy przejsciu na ziemny z propanu, zalezy co bedzie pierwsze
  • Poziom 9  
    witam,

zakupiłem jeden ze wskazanych programatorów (dokładnie ten z linku) i mam problem.
    http://allegro...
    Jak go ustawić aby pracował w trybie 2/8min w godzinach od 5 do 24.
    Sprzedawca przed zakupem twierdził, że da się to na nim zrobić. Nie wiem na ile było to świadome potwierdzenie, gdyż ja zwyczajnie nie wiem jak.

Ustawiam mu prace we wszystkie dni tygodnia i wybieram program 1 ON na 5:00 i program 1 OFF na 24:00. Co dalej? pozostaje mi 9 programów ON/OFF i nic więcej.

Proszę o radę... sprzedawca milczy...

pozdrawiam

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

• Poziom 9  
    Witam ponownie,

dziś piec przestał działać. Nie mam ciepłej wody.
    Wymontowałem wentylator, nie pracuje pomimo, że dochodzi napięcie 230V. Rozebrałem wentylator i widzę, że na płytce z elektroniką jest ciemne przebarwienie w miejscu gdzie są zainstalowane cztery rezystory obok siebie.
    Czy jest ktoś kto byłby w stanie podjąć się próby naprawy? nie mam kasy na nowy wentylator :(

Jakie napięcie powinno być na drugim złączu niskoprądowym, chyba to jest sterowanie. Jest to złącze wielopinowe ale tylko z trzema obsadzonymi kablami. Może jest jakiś problem z tym układem bo mam tam po kilka V.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Wentylator naprawiony za 3,99 PLN. Opis w Link