Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szerokopasmowy wzmacniacz-demodulator logarytmujący do zastosowań w awionice

ghost666 02 Lip 2012 14:02 2103 0
 • Szerokopasmowy wzmacniacz-demodulator logarytmujący do zastosowań w awioniceNowym układem firmy Analog Devices jest wykonany w bipolarnym procesie SiGe układ ADL5513. Jest to wzmacniacz logarytmujący przeznaczony do zastosować w układach awioniki i pracujących w przestrzeni kosmicznej.

  Układ ten zaprojektowano do precyzyjnej demodulacji sygnałów wysokiej częstotliwości poprzez konwersję sygnału radiowego na wyjście wyskalowane w decybelach. Do tego celu zastosowana jest technika progresywnej kompresji przez kaskadę wzmacniaczy operacyjnych wyposażonych w komórkę detekcyjną. Układ zachowuje pełną dokładność dla sygnałów o częstości do 4GHz i amplitudzie do 80dB. Błąd pomiaru wynosi nie więcej niż ±1dB dla zakresu do 74dB. Zakres dynamiki nie zmienia się przez całe spektrum częstości. Wyjście posiada nachylenie 21 mV/dB.

  ADL5513 ponadto charakteryzuje się czasem odpowiedzi 20ns, ale dzięki trybowi burst możliwa jest detekcja impulsów o częstotliwości powyżej 50MHz. Układ można skonfigurować do współpracy z wzmacniaczem mocy. Wyjście układu logarytmującego może zostać wykorzystane do kontroli pracy wzmacniacza.

  Układ zasilany jest napięciem od 2,7V do 5,5V. Pobiera on zaledwie 31 mA podczas pracy, a po wyłączeniu układu wartość ta spada do 200 μA. Produkowany jest w niewielkiej płaskiej obudowie ceramicznej. Producent nie podał oficjalnej wyceny układu.
  Źródła:
  http://www.analog.com/en/other-products/militaryaerospace/adl5513s/products/product.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9409 postów o ocenie 7054, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.