Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Znaczenie jakości kabla oraz które wyjście wybrać

02 Lip 2012 16:44 1887 15
 • Poziom 17  
  Witam chciałbym się dowiedzieć czy przy podłączeniu subwoofera oraz telewizora do komputera przez przewód rca-rca ma znaczenie jego jakość, długość kabla będzie 15m. Do mojej płyty głównej jest dołączony taki śledzik z wyjściami RGB, S-Video i zwykły Composite, chciałbym podłączyć TV poprzez jedno z tych wyjść ale w moim telewizorku jest tylko zwykłe wejście Composite, chciałem się dowiedzieć czy można podłączyć przewodem RGB lub S-Video do euro złącza z zachowaniem ich jakości.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 24  
  Dla sygnału telewizyjnego, przy tej długości może być widoczne pogorszenie jakości obrazu. Przy subwooferze ten wpływ może być niesłyszalny. Pole manewru dla połączenia telewizyjnego- żadne. Tylko Composite- Composite. :cry:
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 17  
  Tak myślałem, ale w złączu euro nie ma wejść RGB ?
 • Moderator
  W złączu EURO jest oczywiście sygnał RGB. Jednak 15 metrów to dość długi odcinek i tak długiego kabla SCART/SCART raczej nie znajdziesz.
  Parę lat temu musiałem wykonać takie połączenie i zrobiłem to w ten sposób, że pomiędzy końcami założyłem specjalne kable współosiowe w ilości trzynastu przewodów wizyjnych RG, odpowiednio połączonych do gniazd SCART. Łatwo nie było ale się udało.

  COMPOSITE oczywiście jest najprościej, ale RGB daje najlepszą (analogową) jakość obrazu.
 • Poziom 39  
  Nie każdy TV posiada RGB w SCART. Przynajmniej jeśli mowa o CRT.
  LCD chyba wszystkie maja, ale też nie koniecznie każdy SCART jest "pełny". Na ogół tylko SCART1, jeśli jest więcej niż 1 złącze.
  W CRT tak samo.
 • Poziom 17  
  Mój telewizorek to Daewoo dtz 29u3k
 • Poziom 39  
  Podobny do tego co ja miałem, albo i nawet ten sam ;)
  Tylko jeden z 2ch SCARTów odbierał sygnał RGB.
  Do tego wyświetlał błędnie (tzn z dużymi zakłóceniami). Obraz przez S-VIDEO jak i COMPOSITE był ładniejszy.
  Nie wiem czy mój był uszkodzony, czy one tak po prostu mają ;)
  Zanim zaczniesz montować taki długi RGB to sprawdź najpierw na czymś krótkim jak to w ogóle działa u ciebie. Bo się narobisz i zdenerwujesz jak efekt będzie taki jak u mnie był.

  Ale o RGB warto powalczyć bo naprawdę jest różnica na +.
 • Poziom 17  
  A jak się upewnić że na scart będzie odbierał rgb ? Jedyne wyjście to podłączyć i sprawdzić?
 • Moderator
  Niestety tylko w ten sposób.
  Niektóre odbiorniki mają w menu możliwość przełączania ręcznie trybu wejścia sygnału AV RGB/CVBS (video), w niektórych jest to robione automatycznie i CVBS zostaje wyłączony jak pojawi się RGB.
  Nie przypominam sobie bym miał w rekach ten model Deawoo, więc nie będę zgadywał....

  Z tymi wejściami RGB top rzeczywiście jest różnie w różnych odbiornikach. Mam w domu jeden Sony i ma tylko jednego SCART-a RGB ale za to mam tez starego Philipsa i ten ma RGB na obu wejściach, do tego automatycznie przełączany...
  Na plazmie panasonica 46G30 RGB działa na obu wejściach.
 • Poziom 39  
  Mój Daewoo sam wykrywał że jest podawany sygnał RGB, nic w menu nie musiałem przełączać.
  Testowałem na Amidze z kablem RGB, jak i z dekoderem Cyfry+ którego w menu można przestawić w tryb RGB po SCART. W obu przypadkach mój TV wyświetlał źle. Ale ogólnie obraz na jednym SCARTcie miałem gorszy, więc pewnie był uszkodzony.

  A sprawdzić czy i jak wyświetla możesz przekonać się tylko podłączając do TV coś z sygnałem RGB, innej opcji nie ma.
 • Poziom 24  
  Walka na dwa fronty :?: :D
  W temacie RGB, wczoraj zostałem zmuszony do "testów" przewodów Euro- Euro. Jakość jest bardzo zróżnicowana, dla RGB wprost proporcjonalna do ceny i średnicy zewnętrznej przewodów. Dla Composite poziom się trochę wyrównuje. Porównywałem raczej krótkie (ok.1,5m) przewody, dla długich, jak sądzę będzie tylko gorzej.
 • Moderator
  Standardowe przewody SCART to najczęściej kilkanaście linek umieszczonych we wspólnym ekranie. Na odcinku 1,5 metra to się jakoś sprawdza, na dłuższych już nie ma prawa. Główną przyczyną jest słabe ekranowanie (a raczej brak ekranowania) poszczególnych torów audio i video i ich wzajemne indukowanie.
  To co opisywałem działa do dziś i to w sposób pewny. Ale 13 koncentryków o grubości RG - ok 5 mm - to spora wiązka, do tego podłączenie musi być dobrze zrobione a obydwa urządzenia na końcach dobrze uziemione. Dlatego jak ktoś nie ma pojęcia o zasadach podłączeń kabli współosiowych i nie ma dostępu do kabli o gęstych lub podwójnych ekranach, to niech lepiej sobie odpuści. Tego się "bele cym" albo chińszczyzną nie zrobi...
 • Poziom 17  
  Jak podłącze Cyfre+ i nacisne coś na pilocie ;p już nie pamiętam to pisze w takim kwadraciku między innymi RGB. Ten dekoder to strong srt 6880, w instrukcji pisze że ma wyjście RGB w Scart.
 • Moderator
  Jak przełączysz w dekoderze tryb wyjścia z Video na RGB i zauważysz delikatną zmianę w obrazie to znaczy ze odbiornik ma wejście RGB.

  Dekodery najczęściej tak naprawdę tylko włączają lub wyłączają RGB a video na złączu EURO jest zawsze.
 • Poziom 17  
  "Dekodery najczęściej tak naprawdę tylko włączają lub wyłączają RGB a video na złączu EURO jest zawsze." nie rozumiem
 • Poziom 24  
  Video (Composite) na pin 19 eurozłącza jest obecny, niezależnie od ustawień w menu dekodera, zaś sygnały RGB: R- pin 15, G- pin 11, B- pin 7 i BLNK- pin 16 są gdy w menu wybrano opcję RGB. Powyższe dotyczy dekoderów, odtw. DVD i innych żródeł sygnału.