Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SSTC E class modulacja audio

02 Lip 2012 16:52 3720 12
  • Poziom 10  
    Witajcie

Jako że głośnik plazmowy mam już za sobą postanowiłem zbudować teslę.
    Na początku mam pytanie czy macie jakieś sprawdzone układy (chodzi o schematy)?. Oczywiście chodzi o tesle z modulacją audio jak w temacie.

A może któryś z tych niżej jest "dobry":

SSTC E class modulacja audio SSTC E class modulacja audio
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Oscyloskopu nie posiadam. Angielski myśle, że dam rade.
    Ten układ co podałeś to on ma być zasilany 50V i 12V, tak? Posiadam zasilacz lab. 30V 5A.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Tak, układ ten jest zasilany z 2 napięć: 12V/0,3A i 50V/1,8-2,3A. Napięcie 50V nie musi być stabilizowane, wystarczy jak będzie odfiltrowane kondensatorem o pojemności 10mF.

Bez dostępu do oscyloskopu nie uda się poprawnie zestroić cewki aby pracowała w klasie E. Strojenie to jest o tyle istotne, że zależą od niego straty mocy w tranzystorze wyjściowym cewki. Można uzyskać wyładowanie bez strojenia do pracy w klasie E, ale wtedy straty w tranzystorze mogą być tak duże, że wcześniej lub później nastąpi jego uszkodzenie. Podczas strojenia należy obserwować przebieg na drenie tranzystora i dążyć do tego, aby przypominał sinus wyprostowany jednopołówkowo:

SSTC E class modulacja audio

Jak poprawnie zestroić taką cewkę?
    Nie jest to łatwe i wymaga wiele cierpliwości... W pierwszej kolejności należy obliczyć i nawinąć rezonator (uzwojenie wtórne) tak, aby jego częstotliwość drgań własnych była nieco poniżej częstotliwości generatora, czyli dla 4MHz cewkę obliczamy i nawijamy dla np. 3,7MHz. Pozwoli to na późniejsze strojenie poprzez stopniowe odwijanie zwojów.
    Podłączamy oscyloskop i włączany zasilanie, jeśli opadające zbocze połówki sinusa jest gwałtownie odcięte przed dotarciem do zera, to należy odwinąć pół zwoju i powtórzyć pomiar. Jeśli przebieg połówki sinusa "zawija się" do góry i kończy się ostrym szpikulcem, to należy zwiększyć ilość zwojów - to może być kłopotliwe jeśli wcześniej odetniemy za dużo drutu. Bezpieczniejsze jest zatem odwijanie i dowijanie zwojów od strony podstawy cewki.
    Jeśli wstępne zestrojenie uzwojenia wtórnego zrobiliśmy poprawnie i pojawiło się wyładowanie, to należy dodatkowo zestroić również obwód pierwotny aby uzyskać jak najmocniejsze wyładowanie. Trzeba poeksperymentować z wartością sprzężenia, ilością zwojów (indukcyjnością) uzwojenia pierwotnego, a także pojemnością kondensatora dren-źródło oraz nawet pojemnością kondensatora sprzęgającego uzwojenie pierwotne z drenem tranzystora.
    Zwykle po dostrajaniu strony pierwotnej trzeba poprawić zestrojenie uzwojenia wtórnego, czasami te czynności należy powtórzyć kilkakrotnie aż do uzyskania najlepszego efektu. Cały czas należy dążyć do uzyskania najlepszego kształtu napięcia na drenie tranzystora wyjściowego. Drobne regulacje uzwojenia wtórnego można uzyskać poprzez unoszenie i opuszczanie ostrza, którym zakończyliśmy cewkę.
    Przy strojeniu uzwojenia pierwotnego istotne są następujące czynniki:
    - ilość zwojów,
    - średnica uzwojenia pierwotnego,
    - odległość między poszczególnymi zwojami,
    - regulacja wysokości względem uzwojenia wtórnego.

Życzę powodzenia :)
  • Poziom 10  
    Mówisz, że bez oscyloskopu się nie obędzie? Więc muszę sobie jakiś wykombinować.
    A gdybym wykonał tesle z 2 schematu podanego przeze mnie? Ten ruski? Nadawałby się i pracował poprawnie?
    Jeszcze powiedz mi dokładnie o tej cewce T1, OK?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie wiem co to za wynalazek ten ruski schemat, nie jestem w stanie się wypowiadać na jego temat bo nie podałeś źródła skąd on pochodzi - tam powinny być podane bliższe informacje nt. jego budowy i uzyskanych rezultatów. Jedyne co mogę stwierdzić na podstawie podanych parametrów, to częstotliwość rezonansową - około 600kHz, a to za mało aby uzyskać dobrej jakości dźwięk, wyładowanie będzie syczące i trzeszczące. Rozsądne minimum to 4MHz moim zdaniem.

T1 to nie cewka, lecz transformator impulsowy nawinięty bifilarnie 2x6 zwojów na rdzeniu ferrytowym toroidalnym o średnicy 26mm - trochę to przesada bo w swoim układzie podobny transformatorek wykonałem na rdzeniu o średnicy ok. 10mm.
    Można spróbować się pozbyć tego transformatora (oraz jednocześnie kondensatora C5) i podłączyć bramkę Q6 bezpośrednio do emiterów Q2/Q3, ale wtedy koniecznie trzeba sprawdzić poprawność wysterowania tranzystora Q6 obserwując przebieg na jego bramce.

L1 to dławik, który najprościej można wykonać na żółtym rdzeniu proszkowym, 30-35 zwojów drutem Φ0,8-1mm.
  • Poziom 10  
    Teraz pytanie dotyczące 50V. Masz jakiś schemat takiego zasilacza, tylko, że bez transformatora, bo żadnego takiego nie posiadam?
    Gdzie moge kupić ten oscylator??
  • Poziom 39  
    Bez transformatora nawet nie próbuj, to zbyt niebezpiecznie i dużo bardziej skomplikowane. Ewentualnie możesz podłączyć zasilanie z 4 akumulatorów 12V połączonych szeregowo.
    Oscylator możesz kupić np. w TME.
    Jeszcze jakiś problem?
  • Poziom 10  
    Na razie nie. Jak jakiś się pojawi to będę pytał.
    A właśnie, powiedzieli mi, że w tym transformatorze T1 "amplituda przy 6 zwojach na wyjściu T1 będzie bardzo malutka"
  • Poziom 39  
    kubajed napisał:
    A właśnie, powiedzieli mi, że w tym transformatorze T1 "amplituda przy 6 zwojach na wyjściu T1 będzie bardzo malutka"

Kto tak powiedział? Jakie uzasadnienie podał?
  • Poziom 39  
    Zamiast gdybać i liczyć na innych zacznij wreszcie coś samemu robić - zbuduj prototyp, wykonaj pomiary, przedstaw wyniki. Dopiero gdy będzie źle, to wtedy spróbujemy coś zaradzić... Technika w.cz. nie jest niestety przewidywalna.
  • Poziom 10  
    A później się okaże, że wszystko jest do dupy i trzeba robić od nowa... Dobra. Może coś zdziałam. Biorę się za PCB.