Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szeregowe połączenie rezystora i cewki - wykres wskazowy

02 Lip 2012 18:06 2677 4
  • Poziom 6  
    Mam taką prośbę, czy mógłby ktoś sprawdzić mi wykres wskazowy, który zrobiłam. Jest to wykres napięć analizowanych w obwodzie (szeregowe połączenie rezystora i cewki). Wartości maksymalne odczytane z oscyloskopu są następujące Urmax=3,25V, Ulmax=3,25V, U1max (napięcie zasilania)=4,60V
    Do wykresu są nam potrzebne wartości skuteczne (tak mam określone w poleceniu), czyli:
    Urmax = pierw. z 2* Ur
    czyli Ur = 3,25* pierw z 2/2 = 2,30V
    Ul=2,30V
    U1= 4,60*pierw z 2/2 = 3,25
    Kąt przesunięcia fi (ur,ul)=45 stopni, fi (u1,ur)= 45 stopni, fi (u1,ul)=45 stopni
    Oto mój wykres: Szeregowe połączenie rezystora i cewki - wykres wskazowy
  • Poziom 12  
    Hmm, albo ja od tej temperatury nie myślę, albo w poście piszesz: wykres połączenia cewki i kondensatora, a na rysunku nie dość, że dajesz indeks R przy napięciu to jeszcze rysujesz jakby to było połączenie rezystora i cewki. O co chodzi?
  • Poziom 6  
    Spokojnie, Ty myślisz bez zarzutu. Widocznie mi się ta temperatura rzuciła na mózg. Jasne, że chodzi o połączenie rezystora i cewki.
  • Poziom 12  
    W takim razie prawie wszystko jest dobrze.
    Po pierwsze do wykresu dodaj podziałkę i jednostki.
    Po drugie zwróć uwagę, że kąt między Ur i Ul jest równy 90 stopni (choć nie wiem po co to pisać, bo to oczywiste), a przy pozostałych dwóch kątach zwróć uwagę na znak. Pomyśl które napięcie wyprzedza, które w fazie. Wartość 45 stopni jest w porządku tylko w jednym przypadku będzie z minusem.
    A przy okazji polecam: Link. Ta stronka powinna Ci wszystko wyjaśnić.
  • Poziom 43  
    lenkas napisał:
    Mam taką prośbę, czy mógłby ktoś sprawdzić mi wykres wskazowy, który zrobiłam. Jest to wykres napięć analizowanych w obwodzie (szeregowe połączenie rezystora i cewki). Wartości maksymalne odczytane z oscyloskopu są następujące Urmax=3,25V, Ulmax=3,25V, U1max (napięcie zasilania)=4,60V
    Sprawdzenie poprawności pomiarów:
    √(3,25²+3,25²)=4.5962 ... ujdzie ...

lenkas napisał:
    Do wykresu są nam potrzebne wartości skuteczne (tak mam określone w poleceniu),
    Konieczne to one nie są - równie dobrze można sporządzić wykres wskazowy dla amplitud - wszak to tylko sprawa przyjęcia stosownej wartości odcinka jednostkowego.

lenkas napisał:
    czyli:
    Urmax = pierw. z 2* Ur
    czyli Ur = 3,25* pierw z 2/2 = 2,30V
    Ul=2,30V
    U1= 4,60*pierw z 2/2 = 3,25
    Kąt przesunięcia fi (ur,ul)=45 stopni, fi (u1,ur)= 45 stopni, fi (u1,ul)=45 stopni
    Oto mój wykres: Szeregowe połączenie rezystora i cewki - wykres wskazowy
    Niby poprawny, ale dlaczego tyle na nim pustego miejsca?
    Poza tym, to w imię czego mieszać w to układ współrzędnych Gaussa? przecież i bez niego też da się narysować poprawny wykres wskazowy dla tak elementarnego obwodu ...