Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

xsara II - demontaż włącznika świateł (taki jak w peugeot 307)

jakubkrasnik 02 Jul 2012 19:35 10890 6
 • #1
  jakubkrasnik
  Level 2  
  witam, od pewnego czasu mam taki problem z moją xsarcią II z 2003. A mianowicie po włączeniu świateł mijania czasami zaczyna migać kontrolka tych świateł na desce rozdzielczej. Kontrolka przestaje migać np po włączeniu kierunku jakiegokolwiek lub delikatne ruszenie lub stuknięcie w manetkę. Czytałem że może to oznaczać słabą komunikację i komp myśli że światła nie są włączone i przez to daje znać miganiem. Kierunki włączają się ok jak inne światła. Także nie ma objawów awarii przełącznika zespolonego. Podejrzewam, że może przez to cholerne codzienne włączanie świateł mijania może jakieś styki trzeba przeczyścić właśnie we włączniku świateł mijania, bez demontażu całego przełącznika. Tylko pytanie jak zdemontować sam włącznik ???. xsara II - demontaż włącznika świateł (taki jak w peugeot 307) (zdjęcie przedstawia przykładowy włącznik) może spróbuję tam coś oczyścić i będzie git. Proszę o pomoc
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #3
  jakubkrasnik
  Level 2  
  tak właśnie myślę, że może być coś zaśniedziałe. Moje auto ma dopiero 90 tys km to wydaje mi się ze jak na przełącznik to trochę za wcześnie. Tylko problem jak zdjąć tą gałkę??? Zdjęcie które wstawiłem jest z netu, przykładowe foto żeby pokazać forumowiczom o co mi chodzi.

  Może ktoś przerabiał taką robotę i wie jak rozebrać to diabelstwo?
 • #4
  AnM
  Level 10  
  Witam,
  miałem podobny problem jak autor tego tematu. Sprawa wygląda inaczej niż poprzednicy napisali. Po zdjęciu tego kapturka na manetce (ostrożnie, bo wyskoczą sprężynki) i wyjęciu pierścienia, który ślizgając się po ścieżkach przełącza światła zobaczysz, że nie ma tam żadnych styków ale taśmę ze ścieżkami. Niestety ścieżki są bardzo delikatne i zużyły się u mnie też po jakiś 90 tyś km (zobacz zdjęcie). Do wyboru miałem trzy rozwiązania: 1. wymienić cały przełącznik zespolony (1250 zł + wymiana), 2. znaleźć przełącznik z jakiegoś powypadkowego (koszt nieznany), 3. próbować naprawić samemu. Wybrałem to ostatnie bo zawsze mogłem przejść do rozwiązania nr1. Uszkodzone ścieżki zastąpiłem wykonaną przez siebie płytką, którą następnie zeszlifowałem aby była jak najbardziej cienka, przykleiłem i wykonałem połączenia cienkim drutem 0,3 mm z uszkodzonymi ścieżkami. .... i działa.
 • #5
  longin23
  Level 2  
  A jak zdejmuje się ten nieszczęsny kapturek?
  Mam z tym mały problem a boję się coś uszkodzić.
 • #6
  AnM
  Level 10  
  Kapturek zdejmuje się wciskając cieniutki płaski wkrętaczek. W głębi jest (albo są dwa, nie pamietam) zaczep. Jak się dobrze przyjrzysz, to znajdziesz miejsce, w które włożyć trzeba coś płaskiego. Jak już włożysz, to ostrożnie ale zdecydowanie ściągaj ten kapturek.
 • #7
  EX-Skarbek
  Level 11  
  Mam pytanie - czy w podobny sposób można się dostać do styków odpowiedzialnych za włączanie świateł przeciwmgłowych? Dla odmiany mam problem z włącznikiem tych świateł - nie zawsze kontaktuje przy załączaniu.