Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Amilo Pa 3553 - przegrzewa się CPU

najdzik 02 Lip 2012 22:12 3806 11
  • #1 02 Lip 2012 22:12
    najdzik
    Poziom 16  

Witam

Mam problem z laptopem F-S Amilo 3553.Laptop strasznie się grzał aż w końcu przestał się włączać.

Zauważyłem że heatpipe jest wyraźnie cieplejszy w okolicy procesora CPU.

Po pomiarach pirometrem okolice CPU wykazują ok. 70 stopni, mostek 50, GPU nie mierzyłem ale jest wyraźnie chłodniejszy.

Coretemp pokazuje 70-90 stopni na CPU a GPU-z pokazuje 50-58 stopni GPU

Co może być przyczyną grzania się CPU ?

Radiator na heatpipe jest drożny i czysty, wentylator raczej sprawny ponieważ tłoczy powietrze, nowa pasta na proscku i układach BGA (mostek, GPU), dodałem nawet miedziaka na CPU,GPU i mostek.

Pod obciążeniem z kratek wylatuje naprawdę gorące powietrze.

Mam HP DV6 na podobnych układach (mostek i procek) i z niego aż tak nie bije ciepło.

Czy może to być wina mostka ??

Podmieniałem CPU na inną 100% sprawną sztukę i to samo.Wyraźnie procek się przegrzewa przez co przekazuje swoje ciepło przez heatpipe na mostek i dalej na radiator przez co prawdopodobnie mostek uległ odklejeniu.

Podejrzewam też że mogła odkleić się podstawa procesora CPU, choć to mało prawdopodobne.

Macie jakieś pomysły na taki stan rzeczy ??

0 11
  • Fibaro
  • #2 02 Lip 2012 22:40
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jaką diagnozę płyty Kolega wykonał?
    Sprzęt w ogóle nie reaguje?
    Baterię ładuje, jakieś pomiary na płycie?

0
  • Fibaro
  • #3 02 Lip 2012 22:52
    najdzik
    Poziom 16  

Pomiary tylko te które przedstawiłem powyżej.

Podejrzewam że jak wygrzeje mostek to laptop się obudzi, tyle tylko że szybko padnie bo procek dalej będzie się przegrzewał.

Zrobiłem tak za pierwszym razem i pomogło, dlatego myślę że teraz też da rezultat.

Jednak grzanie to nie jest rozwiązanie tego problemu.Chciałbym znać konkretną przyczynę przegrzewania się CPU.

Z tego co widzę to usterka jest dosyć popularna jeżeli chodzi o ten model laptopa.Nie znalazłem jednak przyczyny ani rozwiązania problemu, dlatego pytam na forum.

Wymiana mostka rozwiąże sprawę ?

Może jakieś złe napięcia idą na procka przez co się grzeje ?

Ale czy mostek ma z tym coś wspólnego ?

Dodano po 4 [minuty]:

Zapomniałem dodać...

Pod względem układu ładowania, zastrzeżeń.

Laptop ładnie ładuje baterię, chodził na zasilaczu bez baterii, na samej baterii oraz na baterii z zasilaczem, tak że układ ładowania 100% sprawny.

Reaguje na włącznik, tyle tylko że zostaje na czarnym ekranie.

Tak jak wspomniałem na początku..na 99% jestem pewny że jak wygrzeję mostek to wstanie, jednak nie jest to naprawa a jedynie diagnoza.

0
  • Fibaro
  • #4 02 Lip 2012 23:02
    boro1234567
    Spec od komputerów

najdzik napisał:

Tak jak wspomniałem na początku..na 99% jestem pewny że jak wygrzeję mostek to wstanie, jednak nie jest to naprawa a jedynie diagnoza.

Słuszna uwaga.
    Jeśli podgrzanie sprawi że laptop wstanie do układ do rebalingu lub wymiany.

0
  • #5 02 Lip 2012 23:06
    najdzik
    Poziom 16  

No dobra ale czy to rozwiąże problem z przegrzewaniem się procka ??

Jak mam wpakować 150 zł w układ i 100 za wrzucenie go na płytę, a procek dalej się będzie grzał to może lepiej poszukać nowej płyty głównej.

Czy mostek ma coś wspólnego z rozkładem napięć na CPU ??

0
  • #6 02 Lip 2012 23:18
    boro1234567
    Spec od komputerów

Czy laptop cały czas się przegrzewał?
    Jakie masz napięcie zasilające CPU?

0
  • #7 02 Lip 2012 23:46
    piachu1994
    Poziom 18  

Wymien heatpipe na nowy, naloz nowa paste i CPU grzal sie nie bedzie. Na mostek jedynie thermopad, nie paste!!!

0
  • #8 04 Lip 2012 22:19
    najdzik
    Poziom 16  

Laptop nie grzał się wcześniej.Dopiero ostatnio zauważyłem że bucha z niego gorące powietrze a czujniki wskazują wysoką temperaturę.

Nie jestem wielkim specjalistą od elektroniki i nie bardzo wiem jak zabrać się za pomiar napięcia zasilania procka.

Sądzicie że wymiana heatpipa rozwiąże problem ??

Maił ktoś podobny problem z tym modelem ?

Jeżeli tak to jak go definitywnie rozwiązał ?

0
  • #10 06 Lip 2012 20:22
    najdzik
    Poziom 16  

Chłodzenie wymienione na nowe, termopad na most założony, a procek jak się grzał tak się grzeje.

Kolega się mylił :)

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły ???

0
  • #11 10 Lis 2012 21:26
    mkr9
    Poziom 2  

Posiadam Amilo 1718li i miałem ten sam problem z przegrzewaniem.
    Wymontowałem radiator razem z tą miedzianą szyną.
    Przy wentylatorze usunąłem sporą warstwę kurzu (wyglądała jak kawałek filcu).
    Wyczyściłem też wiatrak na tyle na ile się dało.
    Przy ponownym montażu radiatora zastosowałem pastę ze srebrem.
    Jak do tej pory jeden dzień laptop chodził bez problemu, nie przegrzewał się i poprawiła się wydajność.

Kolego może więc dokładnie wyczyść radiator i wiatrak.
    Może być też źle nałożona pasta lub pasta silikonowa, która podobno nie nadaje się do laptopów. Lepiej od razu kup taką ze srebrem.
    Co do thermopada to u mnie był całkiem ok więc go nie wymieniałem.

Mam nadzieję, że się na coś przydała moja wypowiedź :)

Pozdrawiam

0
  • #12 10 Lis 2012 21:37
    najdzik
    Poziom 16  

Dzięki kolego za odpowiedź ale przyczynę przegrzewania się procesora zacząłem właśnie od sprawdzenia drożności układu chłodzenia.

Wszystko ładnie wyczyszczone, złożone na miedziaki i pastę, a problem dalej występuje.

Wydaje mi się że jakaś przetwornica jest po części uszkodzona i daje za duże napięcie na procka.

Muszę to jeszcze pomierzyć ale chwilowo brakuje mi czasu żeby się tym zająć.

Chwilowo porzuciłem temat a lapek wylądował w szafie.

Jak mi się uda coś z tym zrobić to na pewno napisze o tym na forum

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo