Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak poprawnie podłączyć rozdzielacze dla podłogówki + grzejniki?

gizmex 02 Jul 2012 22:16 27818 3
 • #1
  gizmex
  Level 15  
  Witam  1. Mam kocioł elektryczny KOSPEL z pompą obiegową + regulator pokojowy.
  2. Parter - 5 grzejników + podłogówka 3 obiegi (podłogówka łącznie ok. 200mb)
  3. Piętro - 5 grzejników + podłogówka 1 obwód (podłogówka łącznie ok. 70mb)
  4. Wszytko połączone rurami PEX 16

  Chcę zastosować rozdzielacze jak na zdjęciu poniżej ? polaczyc je ze sobą czyli 3 obiegi na podłogówkę + 5 na grzejniki?
  Czy wystarczy jedna pompa obiegowa która jest w kotle KOSPEL?
  Czy można połączyć rozdzielacz z parteru z rozdzielaczem z piętra za pomocą rury PEX 22 ?
  Jak poprawnie podłączyć rozdzielacze dla podłogówki + grzejniki?
  Jak poprawnie podłączyć rozdzielacze dla podłogówki + grzejniki?

  Ewentualnie może coś takiego do zmontowania nie wiem czy to bedzie działać - 3 obiegi na podłogówkę + 5 obiegów na grzejniki
  Jak poprawnie podłączyć rozdzielacze dla podłogówki + grzejniki?

  Z góry dziękuje za wszystkie sugestie i pomoc.
 • #2
  kabee84

  Level 24  
  W drugim temacie, który założyłeś w tej samej sprawie, co nieco podpowiedziałem.. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na bardzo istotny fakt.
  Zasadnicza szkoła zawodowa o specjalności monter instalacji hydraulicznych trwa obecnie bodajże 2 lata. Kiedyś to było 3 lata. DOBRZY fachowcy zdobywają doświadczenie przez kilka lat, zanim dojdą do takiej wprawy, aby poprawnie ułożyć ogrzewanie podłogowe bez projektu, już nie wspomnę o doborze urządzeń i regulacji całego systemu. Jak Ty chcesz w ciągu kilku dni na podstawie szczątkowych informacji z Internetu zostać Fachowcem przez wielkie "F" jeśli nie masz zielonego pojęcia do czego służy głowica z kapilarą, zawór RTL, czym się różni rozdzielacz do podłogówki od grzejnikowego itp itd????? Daj sobie spokój, daj zarobić komuś, kto ma o tym pojęcie, a sam zajmij się tym, na czym znasz się najlepiej. Gwarantuję, że wszystkim wyjdzie to na lepsze.
 • #3
  Samuraj
  Level 35  
  Podobnie jak kolega powyżej pisałem Ci iż grzejniki i podłogówka nie mogą pracować w jednym obiegu więc nie da się ich podpiąć pod jeden rozdzielacz.
  Podłogówka wymaga możliwie stałej temperatury ze względu na dużą bezwładność cieplną oraz mniejszej temperatury zasilania. Przy grzejnikach może być niższa temperatura zasilania lecz muszą być przewymiarowane.
 • #4
  miron_60
  Level 11  
  Kabe 84 co się puszysz na Gizmex-a ? gość grzecznie pyta a Ty mu wywody prawisz. Stara zasada kto pyta nie błądzi! Ja sam odwaliłem centralne o jakim się instalatorom nie śniło bo ma powpinane solary, węglowy /z podajnikami na zboże groszek olej/, gazowy,kominek z płaszczem, co zamknięte i otwarte. Ogrzewanie tradycyjne z podłogowym, na elektronice z krzywymi grzewczymi.
  Ci fachmani w większości gówno wiedzący przepraszam za określenie ale niektórzy zatrzymali sie w epoce co. grawitacyjnego potrafiący machnąć palnikiem z zerowym pomyślunkiem i nic więcej.
  Od razu widzę szpanerów ala "program Usterka" - płacisz kasę za ogłupianie Ciebie bo on jest fahman /większość fachman od dłubania w nosie/.
  W moim przypadku wszyscy wychodzili z chaty ze spuszczonymi łbami bo jak widzieli merca na podjeździe to im się inne cenniki otwierały przy zerowej wiedzy fachowej - jeden zaprzeczał drugiemu tylko w stawkach byli super mocni/.
  A wystarczy iść do dobrej hurtowni dobrego dystrybutora i powiedzieć w czym problem a następnie porównać go na forum, i masz wszystko w przyzwoitej cenie.
  A jeżeli potrafisz naprawić cieknący kran to odpier... centralne jak ta lala.
  Pozdrawiam serdecznie.