Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iiyama ProLite XB2780HSU - 27-calowy monitor Full HD z matrycą VA

pseven 02 Lip 2012 22:40 3869 2
  • Iiyama ProLite XB2780HSU - 27-calowy monitor Full HD z matrycą VAPrzedstawiciele japońskiej firmy Iiyama ogłosili wprowadzenie do oferty nowego modelu monitora komputerowego oznaczonego symbolem XB2780HSU. Konstrukcja oparta została o wykonaną w technologii VA matrycę LED LCD o przekątnej 28 cali pracującą w natywnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Wśród kluczowych parametrów obrazu wymienić można: kontrast 5000:1, jasność 300 cd/m2, czas reakcji 12 ms oraz typowy pobór mocy wynoszący według producenta od 41 do 69 W. Oprócz tego monitor wyposażony został w komplet podstawowych interfejsów obrazu: D-Sub (VGA), DVI-D (z obsługą HDCP) i HDMI.

Szczegółowa specyfikacja techniczna, w tym wymiary i waga nie została podana. Wiadomo za to, że sugerowana cena detaliczna modelu XB2780HSU wynosić ma 39800 jenów japońskich (około 1700 zł). Planowany termin wprowadzenia do sprzedaży to druga połowa lipca 2012 roku.

Źródło:
    http://en.akihabaranews.com/114014/displays/iiyama-announced-a-new-27-monitor-with-the-prolite-xb2780hsu

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
    Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
    pseven napisał 8483 postów o ocenie 1525, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    seq_dp
    Poziom 1  
    IIYAMA XB2780HSU monitor kupiony do grafiki zamiast HP ZR2440w

Zanim kupiłem...
    Od dłuższego czasu szukałem monitora do wieczornej pracy z grafiką. Od kilku lat pracuję zawodowo jako grafik, szukałem monitora 24 calowego / 16:10, MVA lub IPS, ale budżet jaki miałem to 1000-1500 pln. Wiedziałem, że za takie pieniądze nie kupię monitora dla profesjonalistów, wyszedłem jednak z założenia, że kupię duży monitor, który w miarę poprawie wyświetla kolory, z dobrą czernią, który sprawdzi się w pracy w warunkach wieczornych przy słabym oświetleniu pomieszczenia. Monitor miał służyć do realizacji prywatnych zleceń graficznych, a ewentualnych poprawek koloru dokonywał bym w pracy po godzinach, kiedy szef nie widzi:)

Po zapoznaniu się z aktualną ofertą monitorów mój wybór padł na DELL U2412m (cena ok. 1000) i HP ZR2440w (cena ok. 1250), oba mają podobną matrycę jednak nie tą samą (IPS 6 bit + 2 bit FRC):

matryca tego HP: LGD e-iPS LM240WU8-SLA1 (350 cd/m2)
    http://www.panelook.com/LM240WU8-SLA1_LG%20Display_24.0_LCM_overview_14487.html

matryca tego DELLA: LGD e-iPS LM240WU8-SLA2 (300 cd/m2)
    http://www.panelook.com/LM240WU8-SLA2_LG%20Display_24.0_LCM_overview_13818.html

warto zajrzeć, piszą o obu matrycach: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/hp_zr2440w.htm

Po zapoznaniu się z opiniami na temat obu monitorów, zdecydowałem się na zakup HP ZR2440w, mając wcześniej dostęp do jego starszego brata HP ZR24w (Lampy CCFL ale za to pełne 8 bitów) i moich pozytywnych wrażeniach. Natomiast DELL odpadł przez negatywne opinie w sieci o nierównomiernym podświetlaniu matrycy.

Monitor HP-ka zamówiłem poprzez internet i po dwóch dniach testów zwróciłem... Co do równomierności podświetlania matrycy to trafiłem na egzemplarz, który pod tym względem mógłby być wzorcem dla innych producentów, kolory wyświetlał całkiem dobrze, dithering niewidoczny, dla osoby nie zajmującej się grafiką po prostu bajka. Jednak to co zdecydowało o zwrocie monitora to srebrzenie matrycy IPS, praca w warunkach wieczornych przy słabym oświetleniu pomieszczenia nie należała do komfortowych. Smużeniem nie zawracałem sobie głowy, w gry nie gram, choć w filmach żadnego smużenia nie zauważyłem.

I tak wróciłem do punktu wyjścia, ponownego wyboru monitora. W sieci szukałem informacji o nowościach na rynku monitorów i tak znalazłem model IIYAMY XB2780HSU ale jak to z nowościami bywa w sieci testów brak, jedyny jaki znalazłem ostatnio (już po zakupie) to test z Japonii:
    http://www.the-hikaku.com/display/iiyama/XB2780HSU-B1.html
    (tłumaczenie - translate.google.pl)

Monitor kupiłem prawie w ciemno opierając się tylko na dostępnych ogólnie parametrach, jednak mogąc skorzystać z prawa odstąpienia od umowy kupna zawartej na odległość nic nie ryzykowałem.
    specyfikacja ze strony producenta:
    http://www.iiyama.com/pl_pl/produkty/prolite-xb2780hsu-1/#specyfikacja

Monitor co prawda jest większy 27 cali, zakładałem zakup 24 cali, jednak rozdzielczość to "tylko" 1920x1080, szkoda, że nie jest to 2560x1440, format obrazu 16:9, więc nie ma mowy o rozdzielczości 1920x1200, jednak 16:10 w 27 calach to tylko w kilku bardzo drogich monitorach.

Monitor posiada matową matrycę MVA 24 bit (8 bitów na kolor), praca w "ciemnościach" nie sprawia kłopotu, monitor nie srebrzy jak przy IPS, jednak kolor więcej traci patrząc pod kątem niż w przypadku IPS'a. Co do wyświetlanych kolorów są całkiem przyzwoite po kalibracji (dla zwykłego użytkownika pewnie będą piękne), jednak poprzednio zakupiony przeze mnie HP zr2440w pod tym względem był chyba ciut lepszy, jak i też wspomniany wcześniej starszy model HP zr24w. Co do równomierności podświetlania matrycy to gdybym wcześniej nie miał kontaktu z HP zr2440w to pewnie nie narzekał bym, jednak w porównaniu z tym HP to jest dużo słabiej. IIYAMA jest jaśniejsza od lewej strony ekranu. Czy smuży? W gry nie gram, jednak na filmach takiego efektu nie zauważyłem. Monitor posiada ekran obrotowy (PIVOT), regulacja wysokości i kątów nachylenia bezproblemowa (kąty widzenia, poziomo/pionowo: 178°/ 178°), jedyne co mi przeszkadza to lekkie kołysanie monitora gdy np. montuję pendrive'a z boku jego obudowy (2 usb + 2 od dołu), im monitor wyżej podniesiony tym buja się bardziej. Monitor jest duży i ciężki ale podstawkę mogli zrobić masywniejszą. Co do obudowy to przy dolnej krawędzi matrycy jak i z prawego jej boku pomiędzy matrycą a obudową jest niewielki odstęp (obudowa nie przylega idealnie jak z góry i z lewej strony), patrząc pod dużym kątem z góry widać świecenie lamp. Monitor diodę zasilania i wszystkie przyciski ma umieszczone na dolnej krawędzi monitora od spodu, tak nie z przodu a od dołu, na początku wydawało mi się to dziwnym rozwiązaniem ale szybko przekonałem się, że taki ruch ręki od spodu jest wygodny, a dioda umieszczona na środku pomiędzy przyciskami lekko rozświetla place (w ciemnym pomieszczeniu) i po "oswojeniu się z nawigacją" wiemy, który przycisk wcisnąć. Dodam, że włącznik/wyłącznik monitora jest obok pozostałych przycisków jednak jest on trochę większy i łatwo wyczuć, że to nie ten, który mamy teraz wcisnąć, choć zanim opanowałem pracę w ciemności kilka razy i go wcisnąłem:) Monitor wyposażony jest w wejścia DVI-D, VGA/D-SUB, HDMI, dźwięku i sam ma głośniki, które dają radę ale bez rewelacji, choć od głośników w monitorze chyba nie można wymagać żeby grały jak kino domowe. Monitor ostatecznie został, choć nie dlatego, że uważam go za cudo techniki tylko realnie patrząc za te pieniądze (1399 zł z wysyłką) nic lepszego nie kupię. Gdybym nie zajmował się grafiką może byłbym bardzo zadowolony z zakupu, w moich przypadku jestem tylko zadowolony, choć trochę zawiedziony nierównomiernością podświetlania.
    pseven
    Tłumacz Redaktor
    Z mojego doświadczenia wynika, że większość monitorów w cenie poniżej 2500-3000 zł to mniejszy lub większy kompromis, jak n.p. szeroki zakres odtwarzanych kolorów przy nierównomiernym podświetlaniu i problemach tanich matryc e-IPS, czy H-IPS.