Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE32S81B blady obraz brak jasności i kontrastu

03 Lip 2012 10:24 15892 37
  • Poziom 21  
    Objaw w tym tv, to tak jak by obraz nie miał kontrastu. Z anteny nic nie wyszukuje i nawet nie śnieży. Z gniazda AV działa ale jest bardzo blady. Reguluje jasność i kontrast i kolory ale to i tak nic nie daje , obraz jest beznadziejny.Czy ktoś miał coś podobnego , zastanawiam się od czego zacząć jakieś pomiary ale ściągnę jakiś schemat i chyba zacznę od zasilacza.
    Jeżeli ktoś przerabiał podobny temat to proszę o jakieś rady.
  • Sklep ElwronSklep Elwron

• Poziom 28  
    Zrób pomiary, sprawdź czy nie masz w środku wadliwej matrycy CMO. Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    A co ma wadliwość matrycy do wyszukiwania kanałów i braku szumu??
  • Poziom 10  
    Sprawdź zasilacz czy poprawne jest zasilanie inwertera? jak wyglądają znaki statyczne OSD, TEXT? czy poprawne jest podświetlenie?

• Poziom 28  
    zorbek napisał:
    A co ma wadliwość matrycy do wyszukiwania kanałów i braku szumu??

Co do kolorów i bladości skłaniałbym się do uszkodzenia modułu T-CON tejże matrycy, natomiast co do braku szumu i śniegu to bez pomiarów trudno postawić jakąkolwiek diagnozę.... Pozdrawiam
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Spec od monitorów
    Brak odbioru przy szumach (podczas strojenia) to chińska głowica HTM-6c/xxx na TDA9886H

Pomaga dokłądne przelutowanie (duzo kalafonii) lub szukaj uszkodzenia w obw.ARW.
    Oczywiście pomiary.

Cytat:
    LE32SB1B Chassis; GJA26SE / procek-scaler MT8202FG
    Main BN41-00878A
    matryca zazwyczaj V315B1-L01
    PSU PSLF201502B/ * BN44-00191A na МС33067Р, QO165R

Pozostałe objawy to T-con.
    Pomierz nap. w pkt. opisanych ,porównaj z tymi na forum.
    Przeczysć kabel lvds (złącza )
  • Poziom 33  
    Pomierz napięcia na T-con, mogą być zaniżone, przyjrzyj się diodom w przetworniczkach DC/DC jak masz panel V315B1L01 jedna może wykazywać zwarcie. No i oczywiście przy uszkodzeniu T-cona szum z anteny może być słabo dostrzegalny.
  • Poziom 33  
    czarny_1963 napisał:
    Z anteny nic nie wyszukuje i nawet nie śnieży

Może dajcie chłopakowi najpierw coś pomierzyć, ustalić. Niedługo każecie matrycę wymienić, a tu nawet nie wiadomo czy zasilacz podaje wszystkie napięcia.
    Czarny_1963 jeśli już sprawdzisz zasilania, i okażą się poprawne, to podłącz pod euro jakiś inny telewizor i sprawdź czy jest chociaż sygnał z wyjścia.
    Możesz mieć uszkodzoną płytę główną, miałem coś bardzo podobnego, właśnie w Samsungu.
  • Poziom 21  
    Witam koledzy po małej przerwie , spowodowanej małymi awariami , wracam ponownie do naprawy , a więc tak, szukałem schematu do tego TV i ściągnąłem ale bez zasilacza.
    Zrobiłem parę pomiarów i tak na inwerter idą napięcia 24V, natomiast na gnieździe CNM804 na płycie zasilacza jest opis koło pinu 5, 24V , a jest tylko 5V.
    Nie mam schematu zasilacza i nie wiem dokładnie jakie napięcia mają być , tylko mogę się sugerować napisami na płycie.
    Może ma ktoś kompletny schemat do tego TV?
    Najbardziej zależy mi na schemacie zasilacza.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    natomiast na gnieździe CNM804 na płycie zasilacza jest opis koło pinu 5, 24V , a jest tylko 5V.

BINGO! To musi być to.

Cytat:
    Zrobiłem parę pomiarów

No. Całe dwa...
  • Poziom 43  
    czarny_1963 napisał:
    Nie mam schematu zasilacza i nie wiem dokładnie jakie napięcia mają być , tylko mogę się sugerować napisami na płycie.
    Może ma ktoś kompletny schemat do tego TV?
    Najbardziej zależy mi na schemacie zasilacza.

A jak się zasilacz nazywa?
    To lisek ma za Ciebie podawać dane?!
    A w "szukajkę" to już sobie nie można wpisać modelu zasilacza?
    Z bazy schematów też nie można skorzystać?

manymanymany napisał:

czarny_1963 napisał:
    natomiast na gnieździe CNM804 na płycie zasilacza jest opis koło pinu 5, 24V , a jest tylko 5V.

BINGO! To musi być to.

Ty się nie "wyśmiewuj", bo czasami 0,1V za mało w niektórych miejscach potrafi unieruchomić LCDka. A co tu mówić o aż 0,24V! ;)

Zawsze myślałem, że para to dwa! O cóż Ci znowu chodzi? Nie wydziwiaj. Pisz merytorycznie o uszkodzeniu. :)

-------------
    Znaki przestankowe mają być na swoim miejscu, a nie tak, jak się koledze podoba.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    bo czasami 0,1V za mało w niektórych miejscach potrafi unieruchomić LCDka.

W niektórych miejscach - tak. Ale w tym - nie sądzę :) Szczególnie na przedstawione tu objawy.

Cytat:
    Zawsze myślałem, że para to dwa!

Para to stan gazowy wody. Parę - to więcej niż dwa. :wink:
  • Poziom 21  
    Przepraszam chyba źle napisałem , źle zrobiłem przecinek, na tym pinie 5 jest 5V a powinno być 24V zgodnie z opisem na płycie.

Zasilacz to PSLF201502B jeżeli to dobrze odczytałem.
    Płyta główna to BN41-00878A natomiast procek jest inny niż napisał Lisek i jest MT8293AE.

No niestety nie mogę znaleźć nigdzie schematu tego zasilacza .
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Przepraszam chyba źle napisałem , źle zrobiłem przecinek, na tym pinie 5 jest 5V a powinno być 24V zgodnie z opisem na płycie.

Niezłe jaja jak na "serwis RTV".
  • Poziom 43  
    czarny_1963 napisał:
    Zasilacz to PSLF201502B jeżeli to dobrze odczytałem.

Czytaj dalej, a znajdziesz.

--------------
    mirex napisał:
    Znaki przestankowe mają być na swoim miejscu, a nie tak, jak się koledze podoba.

I co?
  • Poziom 21  
    Dzięki mirex mam już schemat zasilacza jutro będę kontynuował.
    A ty manymany zajmij się "słodzeniem herbatki" a nie pisaniem głupich postów, nigdy w życiu nie zdarzyła ci się pomyłka, chyba nie, bo nie mylą się tylko ci co nic nie robią.
    Naprawiam sprzęt rtv kolego "manymany" ,już ponad 30lat (pewnie jeszcze cie na świecie nie było) i uczyłem się jeszcze na rubinach i neptunach i do błędu umiem się przyznać, tym bardziej że elektronika poszła do przodu niemiłosiernie, ale jakoś daję radę, a ty dołączyłeś parę dni temu ( i nie myl z parą wodną ) a już jesteś najmądrzejszy na tym forum .
    Dałem sobie troszkę trudu i przeczytałem twoje posty (masz ich parę) i wszystkie są tak samo głupkowate jak te w moim temacie.
    Troszkę pokory kolego bo w elektronice nie ma mądrych , cały czas się uczysz a ciągle brakuje wiedzy.Chyba tego jeszcze nie wiesz.

• Poziom 28  
    Przecież 24V jest wyłącznie napięciem wykorzystywanym do zasilanie inwertera i jak widać występuję ono gdyż podświetlenie funkcjonuje. Napięć bym się z zasilacza raczej nie czepiał choć pomiar wszystko powie. Zmierzyć zasilanie głowicy, zmierzyć zasilanie na wtyczce LVDS. Pozdrawiam

P.S. Ten podpis SERWIS RTV to chyba trochę na wyrost..
  • Poziom 12  
    Cytat:
    już ponad 30lat (pewnie jeszcze cie na świecie nie było) i uczyłem się jeszcze na rubinach i neptunach

No i właśnie to jest ten ból. Uczyłeś się na nich i na nich edukację zakończyłeś. Marny to argument. Jak też widać "lata w branży" mają niewiele wspólnego z wiedzą. Niektórzy utracili umiejętności uczenia się, a logicznego myślenia - nigdy nie posiadali.

Cytat:
    Przecież 24V jest wyłącznie napięciem wykorzystywanym do zasilanie inwertera i jak widać występuję ono gdyż podświetlenie funkcjonuje.

Słuszna uwaga. Pewnie zaraz się okaże, że to nie ten pin.... A 24V są na innym.
  • Poziom 30  
    A za przeproszeniem po jaką cholerę ty się czepiasz 24V z zasilacza skoro masz usterkę w płycie głównej. W Neptunach także wymieniałeś PY jak nie miałeś fonii??
  • Poziom 16  
    Też miałem taką usterkę w Samsungu (blady obraz).

Pomogła jedynie wymiana modułu T-con.

Zadałem sobie jednak trochę trudu i pomierzyłem napięcia stałe na płytce T-con. Niestety wszystkie były identyczne jak na sprawnej płytce, a nawet wsad pamięci też był identyczny. Oscylogramów nie zdejmowałem.
  • Poziom 43  
    Pewnie, że można cały moduł wymieniać. Tylko po co, skoro na ogół wystarczy zmienić jeden element.
    O którym na forum jest sporo.
  • Poziom 33  
    zorbek napisał:
    A za przeproszeniem po jaką cholerę ty się czepiasz 24V z zasilacza skoro masz usterkę w płycie głównej

Dajesz głowę ściąć, że to sygnałówka zorbek?

Niech ten kolega najpierw sprawdzi jaki jest obraz po HDMI, bo jak wiadomo sygnały z HDMI omijają przetworniki analogowo-cyfrowe zawarte w skalerze czyli również całą sekcję sygnału analogowego, w której może być problem gdzieś 'po drodze'.

Dodano po 5 [minuty]:

acsz napisał:

Zadałem sobie jednak trochę trudu i pomierzyłem napięcia stałe na płytce T-con. Niestety wszystkie były identyczne jak na sprawnej płytce, a nawet wsad pamięci też był identyczny. Oscylogramów nie zdejmowałem.

Irytuje mnie podejście niektórych, co wciąż powtarzają o konieczności pomiaru napięć na T-con. Przecież w wielu usterkach T-cona napięcia są ok a i tak jest uszkodzony, nawet wtedy gdy występuje zupełny brak obrazu. (oczywiście nie 'piję' tutaj do kolegi 'acsz'). Pomiar napięć to tylko podstawa.
  • Poziom 33  
    zbyszekskibinski napisał:
    Irytuje mnie podejście niektórych, co wciąż powtarzają o konieczności pomiaru napięć na T-con. Przecież w wielu usterkach T-cona napięcia są ok a i tak jest uszkodzony,

Z tego samego tematu. :D

Pomierz napięcia na T-con, mogą być zaniżone, przyjrzyj się diodom w przetworniczkach DC/DC

(oczywiście nie 'piję' tutaj do kolegi 'acsz').

Wiem, pijesz do siebie.
  • Poziom 33  
    Ja miałem na myśli, ze pomiar napięć to podstawa, i powinno się je zmierzyć ale nie można się kierować nimi jako 'ostateczną wyrocznią'. Miałem T-cony, które miały usterkę powodującą zupełny brak obrazu lecz wszystkie napięcia były poprawne.

pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Miałem T-cony, które miały usterkę powodującą zupełny brak obrazu lecz wszystkie napięcia były poprawne.

I myślisz, że Ty jeden?
    Ja miałem na myśli

Czy to znaczy, że Twoje myśli nie są zgodne z Twoimi "słowami"?
  • Poziom 21  
    Witam po krótkiej przerwie , czas zacząć prace i wracam do tematu bo tv dalej nienaprawiony . Usiadłem wczoraj do niego i co się mi udało ustalić to to że raczej usterka związana jest z podświetlaniem a konkretnie brakuje napięć na inwerterze tzn. 24V jest , a reszta przedstawia się tak

on/of 3,44V
    adim 0,06V
    pwm 0,20V

Napięcia te wychodzą z IC1001, LM358 na płycie głównej .

Jest jeszcze jedno , jak odłączę którąkolwiek świetlówkę i włączę TV na 2sekundy pojawia się normalny obraz i znika , czyli TV zachowuje się tak jakby była uszkodzona świetlówka , natomiast jak są włączone wszystkie to jest obraz tylko blady ale normalnie gra.
    Nie mogę dojść do tego czy to jakieś uszkodzenie na płycie głównej czy może coś obciąża na inwerterze.
    Może ktoś coś poradzić gdzie jeszcze zrobić jakiś pomiar albo coś zasugerować.

• Poziom 28  
    Wstaw jakieś foto uszkodzenia. Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    A więc tak wygląda obraz z uszkodzeniem

Samsung LE32S81B blady obraz brak jasności i kontrastua

a tak wygląda obraz po wyjęciu wtyku świetlówki

Samsung LE32S81B blady obraz brak jasności i kontrastu

z tym że zaraz gaśnie , zostaje tylko fonia.
    Podłączona satka przez euro , przez HD jest to samo.
  • Poziom 33  
    A próbowałeś podawać 3-5V na piny adim oraz pwm (po wypięciu ich) i w ten sposób odpalić go? Może coś poprzestawiane w SM i procesor podaje nieodpowiednie stany na te piny co skutkuje maksymalnym przyciemnieniem lamp? Można zobaczyć na oscyloskopie jak szerokie w czasie są impulsy dodatnie PWM generowane przez inwerter.
  • Poziom 21  
    Zasugerowałem się tym tematem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1676822.html#8118610
    i wymieniłem 24c2568N ale nadal to samo , kolega Lisek opisuje że trzeba jeszcze zmienić w serwisie parametr Panel Vender ale nie wiem jak wejść w ten serwis, muszę poszukać może jest gdzieś opis .
    Jeżeli chodzi o podanie napięć to też spróbuję podać zewnętrznie zobaczymy co z tego wyjdzie.