Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka SIEMENS SE25M577EU uszkodzony / potrzebny programator

03 Lip 2012 12:56 4206 11
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich forumowiczów. Jestem technikiem elektronikiem i mam taki oto problem. Zmywarka zakończyła życie w trakcie zmywania a zaraz potem stwierdziłem że przewód zerowy w domowej skrzynce bezpiecznikowej iskrzy i się grzeje (wystarczyło poprawić zacisk). W zmywarce stwierdziłem ewidentnie uszkodzoną płytę programatora - sfajczone dwa kondensatory i rezystor 100 Ohm - tyle widać gołym okiem. Czy ten typ zmywarki warto jest ratować i czy jego uszkodzenie nastąpiło z powodu iskrzenia w domowej skrzynce bezpiecznikowej czy raczej wina jest w którymś obwodzie obciążającym stopnie mocy (na oko są 4 i żaden nie sfajczony. Dodam jeszcze , że spalone elementy znajdują się pomiędzy dwoma dławikami na płytce - wygląda to na przetwornicę...
  Serdecznie proszę szanownych kolegów o jakieś wskazówki...
  Zgóry dzięki.
  P.S.
  Mam zdjęcie tej płytki, ale to chyba szkoda miejsca na serwerze na takie pospolite widoki...
 • Poziom 13  
  Witam. Dołącz zdjęcie tej płytki - mam kilka z demontażu (kiedyś zwoziłem sprzęt)
  może coś podejdzie
  pozdrawiam
 • Moderator
  Jeśli jesteś elektronikiem, to podłącz zewnętrzne zasilanie na procesor, sprawdź czy pracuje. Będziesz przynajmniej wiedział czy dalej warto cokolwiek robić przy module.
 • Poziom 9  
  Zmywarka SIEMENS SE25M577EU uszkodzony / potrzebny programator
  Tak wygląda płytka i obudowa programatora. Nie wydaje mi się aby po takim strzale warto było brnąć w jej naprawę. Co w ogóle sądzicie o tym typie zmywarki. Służyła mi 5 lat i miała dwie awarie...raz zawiesił się taki pływak z mikrowyłącznikiem i raz zjarała się grzałka...no a teraz programator. Czy ja mam pecha czy ten Siemens to lipa :?:
 • Moderator
  Wymiana tych paru elementów to są groszowe sprawy. Pewnie jako elektronik 90% znajdziesz w swoich zasobach. Jeśli oczywiście chcesz próbować naprawić. Jeśli nie, to sprawdź ceny nowych modułów i porównaj do ceny nowej zmywarki.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Wymiana tych paru elementów to są groszowe sprawy. Pewnie jako elektronik 90% znajdziesz w swoich zasobach. Jeśli oczywiście chcesz próbować naprawić. Jeśli nie, to sprawdź ceny nowych modułów i porównaj do ceny nowej zmywarki.


  Nową zmywarkę to właśnie wczoraj kurier przywiózł a do używanej zmywarki poszukuję używanego programatora. Może ktoś z kolegów taki posiada lub wie kto może posiadać (przynajmniej odczytać wartości tych zfajczonych elementów).
  Co się tyczy naprawy, to z mojego 30-letniego doświadczenia z elektroniką wynika iż naprawa tego programatora ma 10% szanse powodzenia, pod warunkiem jednak, że jesteśmy w posiadaniu schematu ideowego lub przynajmniej opisu wartości elementów (z tych zfajczonych da się odczytać tylko wartość rezystora 100Ω a dwa kondziory są nieczytelne [a nie są to jakieś tam kondensatory filtrujące tylko -jak mniemam- elementy przetwornicy więc ich wartość jest ściśle określona)...dodatkowo jeszcze jeden lekko spuchnięty elektrolit na płytce :D .
  Są na tym forum zapewne specjaliści od AGD i właśnie na nich liczę najbardziej. Proszę ich także o opinie na temat tej zmywarki.
 • Moderator
  Na jakim układzie oparta jest przetwornica?
  i orzy okazji może coś takiego zrób
  dzimi napisał:
  podłącz zewnętrzne zasilanie na procesor, sprawdź czy pracuje. Będziesz przynajmniej wiedział czy dalej warto cokolwiek robić przy module.
 • Poziom 38  
  Na moje nieuczone oko wygląda na wystrzelony warystor - ale musi to zweryfikować ktoś z dostępem do sprawnej płytki/schematu. Rezystor bezpiecznikowy do wymiany, kondensator X2 do uruchomienia niekonieczny, warystor do uruchomienia niekonieczny, ewentualne uszkodzone ścieżki do polutowania.

  Jeśli masz instalację trójfazową i kiepskie zero, to na warystor poszło za duże napięcie (Unom warystora to zwykle 275V). Reszta przetwornicy przy odrobinie szczęścia powinna przeżyć - warto wymienić kondensator na pierwotnym, bo wygląda na spuchnięty.
 • Moderator
  Jacutek napisał:
  Jestem technikiem elektronikiem
  jak napisał Autor - więc chyba nie trzeba podpowiadać.
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Na moje nieuczone oko wygląda na wystrzelony warystor - ale musi to zweryfikować ktoś z dostępem do sprawnej płytki/schematu
  .
  No własnie...(miło że są osoby potrafiące czytać ze zrozumieniem) dlatego ponawiam prośbę do prawdziwych fachowców w branży AGD o pomoc w identyfikacji elementów a najchetniej kupiłbym używany sprawny programator bo jakoś nie mam ochoty dłubać w tym zfajczonym :| - no chyba że nie będzie innego wyjścia :cry:
  Ponawiam też swoje pytanie o opinie o tej zmywarce, bo jeśli to jakiś nieudany model, to może szkoda męczarni na jego naprawę :?:
 • Poziom 13  
  WITAM.
  Ogólnie zmywarki BOSCH/SIEMENS są godne polecenia !
 • Poziom 9  
  Sprzedałem zwłoki na części za 250 zł. już dawno temu.