Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300D z Windows i Linux - przywrócenie do stanu fabrycznego

rogal180 13 Sie 2012 19:50 10844 71
    rogal180
    Poziom 11  
    Witam ponownie ,
    Przepraszam , że od dłuższego czasu nie piszę w tym poście ale miałem ważne problemy osobiste . Jeżeli jeszcze tu zaglądasz , to czy mogę liczyć na Twoją pomoc ?
    Pozdrawiam
    linuks
    Spec od komputerów
    Witam
    Pomogę. Napisz co masz zrobione.
    rogal180
    Poziom 11  
    Bardzo dziękuję .

linuks napisał:
    Zostaw tylko partycje sda1 ada2 sda3. W mc tworzy się katalogi przez F7. Na dole w mc jest napisane do czego jaki klawisz jest.
    Na filmikach zrobiłem układ partycji podobny do twojego celowo ,żebyś miał łatwiej wykonać. Montuje się partycje w gparted tak jak napisałeś. W mc między panelami przechodzi się klawiszem TAB.

Tego jeszcze nie wykonałem , jutro z rana pożyczę drugi komputer (w programie gparted nie mogę otworzyć tych filmików) i zacznę to po kolei robić .
    rogal180
    Poziom 11  
    linuks napisał:
    Usuń partycje linuksowe. Po ich usunięciu windows już się nie uruchomi. Zwiększ partycję sda3. Zamontuj sda2 i sda3 i na sda3 utwórz katalog kopiahddrecovery i skopiuj do niego katalog hddrecovery z sda2 (Partycja C wg windowsa).

Powyższe instrukcje wykonałem zgodnie z tymi dwoma filmikami .
    linuks napisał:

Potem wykonaj formatowanie sda1 i sda2. Pamiętaj o flagach.
    Przywracanie partycji sda1 i partycji sda2 programem imagex z poziomu windowsowego dysku naprawy systemu. Po przywróceniu odbuduj bootloader.

Teraz ta część . Formatowanie z programu gparted ? Żeby sformatować muszę chyba "odmontować" sda2 i sda3 a potem wybrać "na ntfs" ? Co miałeś na myśli pisząc pamiętaj o flagach ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Format sda1 i sda2. sda3 nie ruszaj bo na niej masz katalog hddrecovery. Partycje formatowane trzeba odmontować. sda1 ma mieć flagę diag a sda2 flagę boot. Pokaż fotkę jak to teraz wygląda w gparted. Jak chcesz to możesz przed formatowaniem zrobić na wszelki wypadek kopię systemu w tym stanie w jakim jest. Bardzo przydatma taka kopia w przypadku gdyby pliki obrazu były uszkodzone i przywrócenie oryginalnego systemu byłoby niemożliwe.
    rogal180
    Poziom 11  
    Aktualnie mam taki stan :

No ale nie mam już dostępu do Windy żeby wykonać kopię

jest jakiś warning na sda2 :

rogal180
    Poziom 11  
    Nie mogę znaleźć opcji SMART , zrobiłem fotkę :

linuks
    Spec od komputerów
    Zrób na wszelki wpadek kopię partycji sda2 programem partimage.
    W tym wątku jest jak użyć partimage
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2359225&highlight=
    Kopię zapisz na sda3.
    Potem spróbuj odbudować boot obecnego systemu startując z CD odzyskiwania i wpisując w terminal.

bootrec.exe /fixmbr
    bootrec.exe /fixboot
    bootrec.exe /rebuildbcd

Ostatnie polecenie powinno znaleźć system to go dodaj do bazy.
    rogal180
    Poziom 11  

Ścieżka ma być tak wpisana ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Zamontuj partycję sda3 i ścieżkę wpisz /media/sda3/kopiasda2
    rogal180
    Poziom 11  
    czyli tak ?

zamontować sda3 w gparted ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Tak. Najpierw zamontować sda3 a potem partimage.
    rogal180
    Poziom 11  
    strasznie długo to potrwa

linuks
    Spec od komputerów
    Twoje decyzja. Jak nie chcesz robić kopi to nie musisz. Można od razu przywracać oryginalny system. Jest ryzyko ,że przywracanie się nie uda np z powodu uszkodzonych plików obrazu i po formacie partycji sda2 zostaniesz bez systemu.
    rogal180
    Poziom 11  
    Nie no jasne jak jest taka możliwość to lepiej poczekać (może jutro po południu się skończy) . Mam jeszcze kopie hddrecovery i dysk przywracania , to nie wystarczy w razie jak coś się nie powiedzie ?
    Pozdrawiam
    rogal180
    Poziom 11  
    Musiałem jeszcze raz odnowa zacząć kopiować bo komp mi nagle się wyłączył .

rogal180
    Poziom 11  
    Co teraz powinienem wykonać ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Spróbuj odbudować boot obecnego systemu startując z CD odzyskiwania i wpisując w terminal.

bootrec.exe /fixmbr
    bootrec.exe /fixboot
    bootrec.exe /rebuildbcd

Ostatnie polecenie powinno znaleźć windowsa to go dodaj do bazy.
    rogal180
    Poziom 11  
    formatowania nie wykonać ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Nie formatuj bo teraz boot do tego systemu co jest odbudujemy. Póżniej za przywracanie oryginalnego się zabierzemy. Masz bardzo dużo miejsca zajętego na C. Istotne dane skopiowałeś ?
    rogal180
    Poziom 11  
    swoje dane mam na penie . To wszystko co jest na kompie można spokojnie usunąć z całego dysku .
    Kiedy odpalam płytkę do odzyskiwania , to po ładowaniu plików od razu pyta się czy odzyskać system . Tak powinno być ? Tych poleceń nigdzie nie wpisywałem .
    linuks
    Spec od komputerów
    Możesz mu dać niech naprawi boot automatycznie. Jak nie naprawi to będziemy ręcznie naprawiać boot.
    rogal180
    Poziom 11  
    Automatycznym znalazło tylko "Windows 7" a fabrycznie była vista tak więc to chyba nie to . Ale jednak wybrałem to i uruchomił "Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia" i proponuje mi "Czy chcesz przywrócić komputer , używając Przywracania systemu ?" - jest jeszcze informacja że dane nie zostaną zmienione . Bes sensu . Miał przywrócić ale do zera .

Kiedy to anulowałem , pokazało się okienko z pięcioma opcjami :
    - Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia,
    - Przywracanie systemu,
    - Odzyskiwanie obrazu systemu,
    - Diagnostyka pamięci systemu Windows,
    - Wiersz polecenia .

Wybrałem Wiersz polecenia . Wpisałem te 3 polecenia , wszystkie zakończyły się powodzeniem ale to ostatnie znalazło 0 Windowsów .

Nie można po prostu gdzieś podać ścieżkę do HDD recovery i odpalić z tego ?
    linuks
    Spec od komputerów
    Nie można.Gdybyś zrobił kopię MBR przed instalacją linuksa to by można było z klawisza recovery uruchomić. Formatuj partycję sda1 i sda2 i przywracaj z hddrecovery przy pomocy programu imagex z cd odzyskiwania.
    rogal180
    Poziom 11  
    oki , formatowanie sda1 i sda2 wiem już jak zrobić . Ale jak przywrócić z hddrecovery ? Jakieś polecenia trzeba wpisać ?
    linuks
    Spec od komputerów
    e:\imagex /apply e:\hddrecovery\swimg\08875xsp.swm 1 d: /ref e:\hddrecovery\swimg\08875xsp*.swm

e:\imagex /apply e:\hddrecovery\swimg\08875xsp.swm 2 c: /ref e:\hddrecovery\swimg\08875xsp*.swm
    rogal180
    Poziom 11  
    te komendy wpisać w gparted w konsoli ? Sorki , że ciągle pytam się o coś ale wolę się upewnić , żeby nic się nie posypało .