Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite A300D z Windows i Linux - przywrócenie do stanu fabrycznego

03 Lip 2012 21:30 10739 71
  • Poziom 11  
    Witam.
    Chciałbym zrobić format laptopa Toshiba Satellite A300D. Obecnie mam 2 systemy Windows Vista oraz Linux Open Suse. Dodam, że zainstalowałem upgrade Vista na Windows 7. Posiadam płytkę upgrade z Windows 7 oraz HDDRecovery na dysku (5,6 GB). Chciałbym zrobić format ale nie wiem czy wcześniej usunąć tego Gruba czyli to co zarządza jaki system wybrać. Najprościej by było, żeby wszystko usunąć ale nie wiem jak. Prosiłbym o pomoc.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Chcesz przywrócić system do stanu jak w dniu zakupu ? Na danych i na linuksie ci nie zależy ?
  • Poziom 11  
    tak chciałbym tak jak był w dniu zakupu . Ważne dane wgrałem na pendrive

Nagram sobie płytkę liveCD z linukem . To będzie lepsze rozwiązanie .
  • Spec od komputerów
    DVD recovery po zakupie laptopa zrobiłeś ? Jeżeli tak to użyj tych płyt i przywróć fabryczny system. Jeżeli nie to trzeba będzie ręcznie przywracać bo klawisz recovery nie zadziała. Zrób wcześniej dysk naprawy systemu.
    Tu masz opis ręcznego przywracania w toshibie. Wykorzystaj odpowiednie fragmenty. Jak coś niejasne to pisz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1719553-0.html
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    miałeś na myśli Tworzenie dysku naprawy systemu z windows 7 ?

• Spec od komputerów
    Tak. Przyda się do ręcznego przywracania.
  • Poziom 11  
    oki . Dysk naprawy zrobiłem , ma około 123 MB . Przeczytałem ten post o scalaniu jakiś plików ale szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem jak to wykonać .

Mam chyba inne pliki .swm .
  • Spec od komputerów
    Pokaż jeszcze fotkę z zarządzania dyskami.
  • Poziom 11  
    Coś takiego ...

• Spec od komputerów
    Jakim cudem masz 6 partycji podstawowych ? Nie konwertowałeś partycji na dynamiczne ?
  • Poziom 11  
    hmm , tak tylko że tutaj nie widać partycji linuksa
  • Poziom 11  
    nie mogę zainstalować bo na linuksie dzieją się dziwne rzeczy . Po kilku sekundach przebywania nagle wyłącza się laptop , na adminie również .
  • Spec od komputerów
    Tego się nie instaluje. To jest liveCD. Katalog HDDrecovery skopiuj jak najszybciej na zewnętrzny nośnik. Bez tego katalogu przywrócenie będzie miemożliwe.
  • Poziom 11  
    i tak tego nie dam rady uruchomić na linuksie . Właśnie kopiuje na pendriva .
  • Spec od komputerów
    LiveCD to znaczy ,że komputer uruchamia się z płyty a nie z systemu zainstalowanego na dysku. Zapomnij że masz linuksa na dysku i nic z nim nie kombinuj.
  • Poziom 11  
    słuchaj a mogę ten program wrzucić na pendriva i potem z niego uruchomić ? trzeba chyba tylko w biosie zmienić kolejność , co ?
  • Spec od komputerów
    Można zrobić bootowalnego pena przy pomocy programu unetbootin. Czy katalog HDDrecovery skopiowałeś na zewnętrzny nośnik ?
  • Poziom 11  
    tak , hddrecovery już mam na pendrive .

Pobieram pmagic_2012_06_07_i486.iso i wrzucę to na pena przez program unetbootin .

Dodano po 53 [minuty]:

jestem teraz na tym pmagic ale nie mogę znalezc programu gparted . Gdzie on powinien być ?

Dodano po 4 [minuty]:

oki znalazłem .
    heh jest tu jakiś edytor obrazu ? (do screena)

Dodano po 23 [minuty]:

dodałem fotkę zrobioną cyfrówką , heh .

• Spec od komputerów
    Take-screnshot robi zrzuty ekranu.
    Podaj wynik polecenia w windowsie.
    imagex /info e:\hddrecovery\swimg\08875xsp.swm

Dodano po 21 [minuty]:

Obecny system windows ma być usunięty czy ma być możliwość przywrócenia obecnego windowsa ?
  • Poziom 11  
    Po wpisaniu tej komendy pojawia się :

"Nazwa 'imagex' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne , program wykonywalny lub plik wsadowy ."

Najlepiej wszystkie . Tylko żeby był ten jak w dniu zakupu - potem doinstaluje świeżą wersję "seven" .
  • Spec od komputerów
    Poszukaj pliku imagex w katalogu hddrecovery. Powinien być w podkatalogu tools i podaj ścieżkę do niego.
    E:\hddrecovery\toots........\imagex i dalsza część polecenia.
    Można skopiować plik imagex do katalogu glównego partycji E: to będzie mniej pisania
    E:\imagex i dalsza część polecenia.
    e:\imagex /info e:\hddrecovery\swimg\08875xsp.swm
  • Poziom 11  
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Spec od komputerów
    Skoppjuj katalog hddrecovery na partycję C
    Ustaw w gparted jako boot partycję sda2.
    Czy masz net w partedmagic ? Chodzi o możliwość pisania gdy nie będzie już starego systemu a nowego jeszcze nie będzie.
  • Poziom 11  
    na windzie mam skopiować do głównego katalogu hddrecovery ?
    Tak w partedmagic mam neta .
    Jak ustawić w gparted partycję sda2 ?
  • Spec od komputerów
    Prawa mysz na sda2 i zarządzaj flagami. Na windowsie skopiuj. Można i w Pmagic ale na windowsie będzie ci łatwiej.
  • Spec od komputerów
    Usuń partycje linuksowe. Po ich usunięciu windows już się nie uruchomi. Zwiększ partycję sda3. Zamontuj sda2 i sda3 i na sda3 utwórz katalog kopiahddrecovery i skopiuj do niego katalog hddrecovery z sda2 (Partycja C wg windowsa).
    Potem wykonaj formatowanie sda1 i sda2. Pamiętaj o flagach.
    Przywracanie partycji sda1 i partycji sda2 programem imagex z poziomu windowsowego dysku naprawy systemu. Po przywróceniu odbuduj bootloader.
    Filmiki z linuksa poniżej

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    usunąć tylko sda5 ?
    montowanie sda2,sda3 : dla sda2 prawym -> zamontuj w -> /media/sda2 i tak samo dla sda3 ?
    jak mam utworzyć katalog w sda3 i skopiować katalog ?
  • Spec od komputerów
    Zostaw tylko partycje sda1 ada2 sda3. W mc tworzy się katalogi przez F7. Na dole w mc jest napisane do czego jaki klawisz jest.
    Na filmikach zrobiłem układ partycji podobny do twojego celowo ,żebyś miał łatwiej wykonać. Montuje się partycje w gparted tak jak napisałeś. W mc między panelami przechodzi się klawiszem TAB.