Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Electrolux - nagły szron w górnej części

Włodi 03 Lip 2012 22:47 8884 10
  • #1 03 Lip 2012 22:47
    Włodi
    Poziom 19  

Moja Matka 3 dni temu odmrażała i czyściła całą lodówkę. Już na drugi dzień na tylnej ściance chłodziarki pojawiła się gruba warstwa szronu. Lodówka chodzi już lata i jak do tej pory nie było mowy o jakimkolwiek szronie w chłodziarce - woda ładnie spływała po tylnej ściance a lodówki praktycznie wogóle nie trzeba było odmrażać (jest samorozmrażająca). Zaniepokoił mnie fakt iż szron osadza się jedynie na górnej części (dwie półki od góry), ta najniższa jest całkowicie ok.

Wartswa jest dosyć gruba jak na 3 dni i podejrzewam, że bezie narastać.
    Lodówka jest odkręcona na full (poziom 6) lecz moim zdaniem nie powinno to miec wplywu (normalnie dzialala na ok 5,5 i szronu nie było)

Wszystko widoczne na zdjęciach:
    Lodówka Electrolux - nagły szron w górnej części Lodówka Electrolux - nagły szron w górnej części

0 10
  • #2 03 Lip 2012 22:57
    MichałKob
    Poziom 20  

Jesteś pewien, że kanalik odprowadzający skroploną wodę na miseczkę na sprężarce jest drożny? Nie raz przy myciu lodówki można go niechcący zakleić okruchami i woda nie ma ujścia z komory. Warto przepchnąć przez niego np. drut miedziany dla pewności.

1
  • #3 03 Lip 2012 23:21
    Włodi
    Poziom 19  

EDIT:
    Zdawało mi się że to wina za bardzo przysuniętych półek, więc je odsunąłem lecz nic to nie dało. Dźgałem drutem w miejsce odpływu wody lecz mija się to z celem gdyż woda tam żadna nie dochodzi - jest całkowicie zamarznięta na tych dwóch górnych przegrodach. Zredugowałem chłodzenie z 6/6 na 5/6 bez efektu.

0
  • #4 11 Lip 2012 22:38
    Włodi
    Poziom 19  

Nakieruje mnie ktokolwiek czego może być to wina? Problem nadal jest. Szron narósł i nadal narasta i jest zlodowaciały?

0
  • #5 12 Lip 2012 20:04
    Pafnucy
    Poziom 13  

Opróżnij lodówkę, rozmróź ją dokładnie, włącz i kontroluj jak oszroniony jest parownik. Jeżeli nierównomiernie to prawdopodobnie ubytek czynnika. Jeżeli cały parownik zeszroniony to może być termostat.

0
  • #6 12 Lip 2012 23:17
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Włodi napisał:

Lodówka jest odkręcona na full (poziom 6) lecz moim zdaniem nie powinno to miec wplywu (normalnie dzialala na ok 5,5 i szronu nie było)

Po co na "full" ? Daj na 1,5 góra 2 i zobacz efekty . Jeśli bez zmian to uszkodzony termostat , np. sklejone styki . Bo mrożenie ma chyba dobre sądząc po zdjęciach .

1
  • #7 14 Lip 2012 21:00
    Włodi
    Poziom 19  

Obecnie jestem na urlopie, ale jak wrócę to napewno ją rozmrozimy jeszcze raz (choć to i tak pewnie nic nie da). Co to jest ten parownik i gdzie go można znaleźć?
    @machefi na mniej niż 4-5 wszystko z niej jest letnie i mało zimne. Te nowe lodówki tak słabo chłodzą nie to co stare polary sprzed 30-40 lat. Mój brat też ma nową i równie słabo mu schładza.

0
  • #8 14 Lip 2012 22:29
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Włodi napisał:
    Te nowe lodówki tak słabo chłodzą nie to co stare polary sprzed 30-40 lat.

A czego się spodziewasz po klasie A++ ?
    Włodi napisał:

@machefi na mniej niż 4-5 wszystko z niej jest letnie i mało zimne.

Czyli jednak termostat ustawiony niżej wyłącza .
    Włodi napisał:
    Co to jest ten parownik i gdzie go można znaleźć?

No na forum użytkowy nie wypada mi tego tłumaczyć , pominę te pytanie milczeniem :D .
    Reasumując : sprawdź szczelność drzwi chłodziarki , nastaw termostat nie więcej niż na 4 , jeśli zacznie wyłączać to spisz czasy pracy i postoju i wtedy zobaczymy .

2
  • #9 01 Sie 2012 00:36
    Włodi
    Poziom 19  

Lodówka rozmrożona. Szron zaczyna powoli osadzać się od nowa w tym samym miejscu w górnej części. Czy jest to wystarczający powód aby wezwać fachowca, żeby coś z tym zrobił? Nie chce mi się samemu diagnozować czego to jest wina bo i tak by mi to nie wiele dało - sam tego nie naprawię a widzę, że wszystkie "domowe" sposoby już zawiodły, no chyba że macie jeszcze jakieś pomysły?

1
  • #10 01 Sie 2012 11:34
    zhudomel
    Specjalista AGD

Włodi napisał:
    Czy jest to wystarczający powód aby wezwać fachowca, żeby coś z tym zrobił?
    Oczywiście. Prawdopodobnie niedrożny układ chłodzący; sam nic nie zrobisz.

0
  • #11 18 Paź 2012 02:30
    Włodi
    Poziom 19  

Problem w sumie rozwiązał się sam. Skończyły się upały i teraz tylnia ścianka raz jest lekko i nieznacznie zaszroniona a raz całkiem odmarznięta. Nie ma już takiego szronu jak był mimo iż lodówka chodzi na 6stce (max).

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0